Rozsvícení vánočního stromu v Klášterci bez veřejnosti
Kdy: neděle 29. listopadu
Kde: v místní televizi nebo online na internetu
Vzhledem ke všeobecně známým skutečnostem a především nařízení Vlády ČR se město Klášterec nad Ohří rozhodlo zrušit tradiční Rozsvícení vánočního stromu. Od první adventní neděle 29. listopadu bude zámecký park zdobit vánoční strom, ale akce konaná u příležitosti jeho rozsvícení se zde neuskuteční. Akt samotného rozsvícení stromu a zapálení první adventní svíce na adventním věnci budou moci obyvatelé města Klášterce nad Ohří, a nejen oni, zhlédnout na televizních obrazovkách prostřednictvím televize Focus a televize OKO1 nebo na sociálních sítích města a Zámku Klášterec nad Ohří.

Vápenka u Kovářské 
Kdy: celoročně
Kde: Mezi Hájem u Loučné a Kovářskou v Krušných horách
Proč přijít: Je jedním z míst, kam je možné v době vyhlášeného nouzového stavu a epidemiologických opatření vlády vyrazit, je třeba vápenka nedaleko Kovářské, která je mimořádnou technickou památkou. Od roku 1963 chráněnou státem. Spolu s přilehlým lomem se nachází v katastrálním území Háj u Loučné pod Klínovcem (německy Stolzenhein nebo také Stolzenhan), ale leží blíže obci Kovářská (německy Schmiedeberg) a obvykle bývá uváděna u Kovářské. Areál vápenky je součástí Hornické kulturní krajiny Háj - Kovářská - Mědník, která byla v roce 2014 vyhlášena jako krajinná památková zóna. Krušnohorská vápenka je zároveň tzv. přidruženým objektem Hornického regionu Erzgebirge/Krušnohoří, zapsaného v roce 2019 na seznam Světového dědictví UNESCO. V roce 2018 proběhlo v okolí odstranění náletových dřevin a byla prováděna sanace zdiva. Stavbu financovaly Lesy ČR. 

Kýšovický vodopád
Kdy: přístupný je po celý rok
Kde: u obce Kýšovice v Prunéřovském údolí
Proč přijít: Kýšovický vodopád, někdy také zvaný jako Kýšický, leží u obce Kýšovice v romantickém Prunéřovském údolí na Chomutovsku. Jedná se o největší a nejvyšší přírodní vodopád Krušných hor, který je skrytý ve špatně dostupném terénu pravého údolního svahu potoka jižně od osady Kýšovice. Prunéřovský potok v Krušných horách protéká údolím tvořeným rulou. Díky břidličnatosti tohoto nerostu je okolí vodopádu velmi strmé. Vodopád je vysoký 26 metrů a je tvořen třemi kaskádami. Horní část vodopádu měří sedm metrů a po příkré skále voda plynule stéká. Prostřední vodopád je kolmý a s deseti metry je nejvyšší. Dolní devítimetrová část kombinuje oba dva typy.

Přehrada Kamenička, s půvabnou hrází
Kdy: celoročně přístupná
Kde: nedaleko Chomutova
Leží 8km severozápadně od Chomutova, v krásné přírodě, obklopena nádhernými bučinami. Byla vybudována v letech 1899 až 1904. Její rozloha je 6 ha. Je to fantastické místo na vycházku. Naleznete zde svůj klid a můžete se nechat okouzlit podmanivým prostředím. Zvláště v podzimním období nemají chybu všudypřítomné zlaté buky. Vyjet si sem můžete i na kratší cyklovýlet. Nebo si ho můžete prodloužit a po svazích Krušných hor, což znamená držet se stále modré turistické značky, se vydat až do vrcholových partií Krušných hor, konkrétně k Novému Domu (dnes je to jedna budova, sloužící myslivcům) a Novodomskému rybníku . Cestou potkáme i Dieterovu štolu. Pokud by jste přijeli autem, musíme jej nechat u bývalého III. mlýna a pak si udělat zhruba 1,5 km dlouhý pěší výšlap. Kamenička je z jedné strany ohraničena zděnou, 44 metrů vysokou, hrází, která je v koruně dlouhá 153 metrů. Hráz je součástí prvního stupně ochranného pásma a je tedy pro veřejnost nepřístupná. Přehrada je technickou památkou.

Opomíjený vrch Meluzína
Kdy: celoročně přístupný
Kde: jihovýchodně od obce Háj, na dohled od Klínovce
Většina z nás si zřejmě při vyslovení názvu Krušných hor vybaví jejich nejvyšší vrchol Klínovec s jeho známými lyžařskými areály a vrcholem, zastavěným už řadu let chátrajícími budovami horského hotelu a rozhledny. Na dohled od Klínovce, a přece zcela mimo zájem naprosté většiny turistů, se však nachází jiná krušnohorská tisícovka – bezesporu nejkrásnější a nejdivočejší vrchol celé centrální části pohoří. Tím opomíjeným cílem pro nenáročný výlet je hora s poetickým názvem Meluzína. Meluzína je skalnatý vrchol ležící 2,5 km jihovýchodně od obce Háj. Charakteristické je pro ni výrazné ploché temeno, které spolu s dominantním Klínovcem tvoří charakteristikou siluetu, viditelnou i z velkých vzdáleností. Vrcholovou plošinu a její okraje zkrášlují četná skaliska a kamenná moře. V současnosti je vrchol odlesněn, pouze na severním svahu se vyskytují zbytky silně poškozeného smrkového lesa. Z vrcholové plošiny se otevírají nádherné kruhové výhledy na blízké vrcholy Krušných hor, hluboké údolí Ohře či Doupovské hory. Výstup na Meluzínu může být jak náročným celodenním výletem, tak krátkou procházkou vhodnou i pro rodiny s menšími dětmi. Při volbě náročné trasy můžete výstup zahájit například ve Stráži nad Ohří, odkud vás až těsně pod vrchol povede zelená turistická značka. Připravte se ale na desetikilometrový výstup s převýšením téměř 800 metrů.

Areál kostela sv. Václava ve Výsluní
Kdy: celoročně přístupný
Kde: v obci Výsluní
Areál památkově chráněného kostela sv. Václava v krušnohorské obci Výsluní je zvlášť vyhledávaný filmaři. Točil se tam například historický koprodukční film Jindřich IV., vznikla tam část českého fiktivního dokumentu Rok ďábla o písničkářích Karlu Plíhalovi a Jaromíru Nohavicovi, záběry kostela se objevily i v hollywoodském velkofilmu xXx s Vinem Dieselem v hlavní roli. Videoklip tam točila kapela Rammstein. Naposledy tam filmaři natáčeli scény k fantasy přirovnávané k Hrám o trůny, nazývá se Kolo času. Filmaři kvůli ní nechali vyrobit dveře do kostela a nakonec je horskému městečku darovali.

Stezka pro pěší a cyklisty v Klášterci
Kdy: přístupná celoročně
Kde: v Klášterci nad Ohří
V Klášterci nad Ohří byla nedávno otevřena nová stezka pro pěší i cyklisty podél Kláštereckého potoka. Navazuje na vloni dokončený cyklopark v Královehradecké ulici. Zájemci se tak mohou projít podél potoka a objevovat krásy města a načerpat čerstvý vzduch. Trasa, která začíná u cykloparku, stoupá sídlištěm podél Kláštereckého potoka do Útočiště. Cyklopark vedle hlavního silničního tahu přes město byl otevřen v červnu loňského roku.

Helenčiny vodopády u Svahové
Kdy: po celý rok
Kde: kousek od rozcestí u obce Svahová
Budete-li hledat na mapě Helenčiny vodopády, zaměřte se na oblast nad Jirkovem u Svahové. Krásný přírodní úkaz na potoku Lužec se nachází kousek od rozcestí u obce Svahová. Prochází tudy také cyklostezka. Asi 20 m před dřevěným mostkem stačí sejít na vyšlapanou pěšinku, která vás tam dovede. Vodopád má zhruba 4 metry a pod ním jsou ještě menší peřeje. Na jednom z umělých přívodů z Kachního rybníka je těsně pod silnicí ze Svahové do Malého Háje umělý, přibližně 3 metry vysoký vodopád. Nejhezčí jsou Helenčiny vodopády především na podzim, nebo i v létě, kdy nabízejí příjemné osvěžení.

Zřícenina hradu Perštejn
Kdy: po celý rok
Kde: nad obcí Perštejn
Za kolik: zdarma
Proč přijít: Rozsáhlá zřícena hradu je ukrytá v zalesněném skalním ostrohu přibližně jeden kilometr nad obcí Perštejn na svazích Krušných hor. Hrad není odnikud vidět, z obce k němu vede modrá turistická značka. Pozůstatky hradu jsou roztroušeny na rozsáhlém území na vrcholu kopce. Hrad byl založen někdy ve druhé polovině 13. století. Podle německého názvu Borschenstein se soudí, že jeho zakladatelem mohl být Boreš z Rýzmburka, v úvahu připadají ale také páni ze Šumburku.

Rozhledna Maják u Strupčic
Kdy: přístupná celoročně
Kde: nad obcí Strupčice
Za kolik: zdarma
Proč přijít: Rozhledna nad obcí Strupčice na Chomutovsku nabízí zajímavý výhled na Krušné hory a Středohoří, ale také uhelné doly mezi nimi. Stojí totiž na hradě povrchového dolu. Vznikla v roce 2012 jako součást projektu Moře klidu. Celodřevěná konstrukce s celkovou výškou šest metrů a vyhlídkovou plošinou v opěti metrech, na níž vede 25 schodů, vznikla během několika dnů při kurzu Prázdninové školy Lipnice a filmař Martin Ryšavý během stavby natáčel svůj film Na vodě. Stala se první stavbou sdružení Moře klidu na břehu budoucího moře, které má proměnit uhelnou krajinu severní Čech v krajinu přímořskou. Z centra obce Strupčice (ulicí Holešickou) vede značená cesta, též pro cyklisty. Rozhledna bude napojena na nově vznikající cyklostezku Chomutov-Strupčice.

Tip na knihu: Tary, příběh parkouristy
Kdo: Taras Povoroznyk alias Tary a Martin Jaroš
Kde:  vydavatelství XYZ
Průvodce životem youtubera Taryho i fenomenální disciplínou zvanou parkour. Staň se parkouristou a poznej nevšední životní příběh známého youtubera Taryho! Z kluka, který vyrůstal na ukrajinské vesnici, se stal úspěšný youtuber, jehož kanál sleduje více než 499 000 odběratelů. Parkour se pro něj stal symbolem svobody a volnosti. Svými videoprezenzacemi vzbuzuje neuvěřitelný zájem o tento fenomén a motivuje mladé lidi k pohybu.

Tip na knihu: Neklidné pobřeží
Kdo: Chris Ould
Kde: Mystery Press
Detektiv Jan Reyna se vrací na Faerské ostrovy, aby se vyrovnal s vlastní minulostí…Strhující krimithriller patří do Trilogie z Faerských ostrovů. Když detektiv Jan Reyna v dětství opouštěl rodné Faerské ostrovy, myslel si, že už je nikdy znovu neuvidí. O několik desítek let později se však neochotně vrací zpět, aby se pokusil zachránit vztah s otcem, stiženým mozkovou mrtvicí, a také aby se vyrovnal s vlastní minulostí. Faerské ostrovy jsou pro něj dávno cizí zemí, jejíž jazyk neovládá a zvyky nezná, přesto se ocitá ve víru vyšetřování vraždy. A nejen to. Zdá se, že případ souvisí právě s jeho otcem, což v Reynovi vyvolává mnoho let potlačované vzpomínky. Navíc musí čelit dvěma nevlastním bratrům, kteří se ze všech sil snaží ochránit pověst rodiny. Reyna stojí před zásadním rozhodnutím – může buď vytrvat a riskovat, že o své minulosti zjistí něco, co se dozvědět nechtěl, nebo může z podivných, větrem bičovaných ostrovů nadobro odjet. Reynovo osudové rozhodnutí změní životy všech jeho blízkých, ale tajemství, které odhalí, už nelze znovu pohřbít…

Vědomostní hra Desítka pobaví všechny
Kdy: ve volném čase s kamarády nebo rodinou
Kdo: vydavatelství Mindok
Zahrajte si s rodinou nebo s kamarády zábavnou vědomostní hru Desítka, u které nebudete muset na svůj tah čekat tak dlouho jako u jiných her. Hra obsahuje různé vědomostní okruhy, ke kterým přísluší 10 otázek a 10 možných odpovědí. Odpovíte-li na otázku správně, získáváte jeden z žetonů odpovědí jako bod. V dalším kole můžete hledat další správnou odpověď na otázku. Odpovíte-li špatně, získané body z předchozího kola ztratíte. Hra Desítka je skvělou hrou pro ty, kteří si u ní chtějí užít spoustu zábavy.