Zámecký pátek na Červeném Hrádku
Kdy: pátek 23. července od 18.00 hodin
Kde: zámek Červený Hrádek u Jirkova
V pátek 23. července se na zámku Červený Hrádek u Jirkova uskuteční hudební Zámecký pátek. V druhém dílu série pořadatelé tentokrát přivítají výbornou kapelu Vanua 2, která vznikla na počátku roku 2017 spojením hudebníků ze skupin Blue Effect a Yannick Tevi band. Celý večer otevře domácí kapela Martin Jáchym & The Common Sense. Začíná se v 18.00 hodin. 

Zdeněk Izer a Lucie revival v Domovince
Kdy: pátek 23. července od 19.00 hodin
Kde: Domovinka Chomutov
Bránice příchozích přijede podráždit komik, imitátor a showman Zdeněk Izer. Večer pak bude pokračovat koncertem skupiny Lucie revival.

Severočeské farmářské trhy
Kdy: sobota 24. července od 8.00 do 12.00 hodin
Kde: náměstí 1. Máje v Chomutově
Tradiční prodej lokálních potravin a plodin. V nabídce bude ovoce, zelenina, sýry, uzeniny, koření a další.

Pohár naděje 2021
Kdy: sobota 24. července od 7.30 hodin
Kde: v multifunkčním sportovním areálu Cihla v Chomutově
Pohár Naděje je dobročinná akce, která má jediný úkol a to finančně a trochu morálně vypomoci rodinám nemocných dětí. Letos se jedná již o třetí ročník a je opět pořád v multifunkčním sportovním areálu Cihla v Chomutově, a to v sobotu 24. července. Startuje se lehce po půl 8 ráno a končit se hodlá s blížící se půlnocí. První ročník byl pořádaný pro Vláďu Čimperu, který tenkrát bojoval s velmi vzácnou formou leukémie, na neštěstí Vládík svůj boj po dlouhých letech léčení prohrál. Minulý ročník byl věnován Davídkovi Kundertovi, který rovněž bojoval s leukemickým onemocněním a tady se nakonec všichni radovali, protože Davídek svůj souboj nad tou bestií vyhrál. Nedávno dokonce proběhl ve stejném sportovním areálu obdobný turnaj a Davídek se na něj přišel podívat a oznámit, že se oficiálně uzdravil. Letošní ročník turnaje je pořádán pro malou Kačenku Škubovou. Součástí akce je i večerní koncert.

Vinné trhy v Březně u Chomutova
Kdy: sobota 24. července od 14.00 hodin
Kde: v parku v Březně u Chomutova
V Březně u Chomutova se v sobotu 24. července konají vinné trhy. Vinaře s jejich stánky potkáte v parku v centru obce od 14.00 do 22.00 hodin. K pohodě přispějí skupiny Sillentium 24 a Zlej sen, chybět nebude ani občerstvení, aby bylo víno čím zakousnout. Představení se regionální vinaři z Chomutovska, Lounska a Mostecka. Také regionální výrobci potravin a lahůdek.

Den Ohře v Klášterci nad Ohří
Kdy: sobota 24. července od 10.00 hodin
Kde: letní kino v Klášterci nad Ohří
V Klášterci nad Ohří se slaví Den Ohře. Bohatý program pro celou rodinu začíná v letním kině v sobotu 24. července v 10.00 hodin. Pokřtěn bude další díl Putování s Ohřinkou a děti čekají zábavné soutěže a vystoupení. V programu se během dne mohou návštěvníci těšit na šermířské vystoupení skupiny Mortis, bubenickou show a od 14.30 hodin vystoupí Richard Nedvěd, stand-up komik, zakladatel „trapnomagie“ a úspěšný účastník soutěže Československo má talent. Po svém vystoupení se bude věnovat divákům při autogramiádě. Celý program završí od 17.00 hodin koncert zpěváka Pavla Callty.

Hudba Kadaně
Kdy: sobota 24. července od 13.00 hodin a neděle 25. července od 16.00 hodin
Kde: na Střelnici v Kadani a na Studentském náměstí v Kadani
V sobotu 24. července ve 13.00 hodin začíná na Střelnici v Kadani festival Hudba Kadaně. Hrát budou The Rage Machine, Trepifajxl, Idio&Idio, Švihadlo, Hi Jack, N.V.Ú. Na Studentském náměstí pak v neděli 25. července od 16.00 hodin zahraje kapela Louka Band.

Krušnohorské sochařské sympozium
Kdy: od neděle 25. července do soboty 31. července
Kde: horský areál Lesná
I letos proběhne již tradiční Krušnohorské sochařské sympozium na Lesné. Přijďte nahlédnout takzvaně „pod pokličku“, jak se tvoří velké dřevěné šachy, či znamení zvěrokruhu, tentokrát to bude Kozoroh. Sympozium proběhne od neděle 25. července do soboty 31. července. Představí se při něm čtveřice sochařů – řezbářů, a sice Pavel Vítek, Slávek Jiran, také David Fiala a Josef Šporgy. „Přijďte na setkání s řezbářskými mistry. Těšíme se na vás na vrcholcích Krušných hor,“ zvou pořadatelé z oblíbeného horského areálu Lesná v Krušných horách.

Bitva o Chomutov
Kdy: sobota 24. července od 10.00 hodin
Kde: městský park v Chomutově
Město Chomutov si letos připomíná výročí dobití města husity. Celodenní tématický program Uhájíme Chomutov bude probíhat v městském parku v sobotu 24. července od 10.00 do 18.00 hodin.

Rozmarný večer
Kdy: neděle 25. července od 20.30 hodin
Kde: Kamencové jezero
Divadelní spolek Kašpar přiváží do Chomutova na Kamencové jezero hru Rozmarný večer. Akce je součástí festivalu Otevřeno. Původně mělo jít o dvě představení, pořadatel však informoval, že divadlo odehraje pouze nedělní představení od 20.30 hodin.

Irena Budweiserová - Mozaiky
Kdy: do 31. srpna
Kde: Galerie Kryt v Klášterci nad Ohří
Součástí programu Klášterecké hudební prameny bylo zahájení výstavy mozaiek zpěvačky Ireny Budweiserové v galerii Kryt. Ta zde pokračuje až do konce měsíce srpna.

Přemysl Otakar II, král, rytíř a zakladatel
Kdy: do 28. září
Kde: Muzeum Kadaňský hrad
Výstava k 760. výročí první zmínky o městě Kadaň. Ve spolupráci se spolkem Města Otakarova, doplněná exponáty ze sbírek Městského muzea v Kadani a Ústavu archeologické památkové péče v Mostě.

Hořkosti ve stádci Kristovu
Kdy: do 28. září
Kde: Muzeum středověká bašta v Kadani
Výstava o událostech roku 1421 v severozápadních Čechách, pořádaná ve spolupráci s UAPP Most se zápůjčkou soukromé sbírky husitských zbraní. Všechno, co jste kdy chtěli vědět o husitském tažení roku 1421 v našem kraji, ale báli jste se zeptat. Otevřeno v červenci a srpnu denně mimo pondělí, v září o víkendech a státním svátku. Dne 11. září v 15.00 hodin v rámci EHD bude komentovaná prohlídka s autorem výstavy Milanem Sýkorou. Výstavu digitalizovala firma Ponte records.

Historie komiksu
Kdy: do 31. července
Kde: zámek v Klášterci nad Ohří
Na zámku v Klášterci nad Ohří začala nová výstava s názvem Historie komiksu. Ta nabízí průřez historií českého komiksu od roku 1938, kdy začal vycházet nejslavnější český kreslený seriál Rychlé šípy. Kromě nich se výstava věnuje i dalším fenoménům, jako je Čtyřlístek nebo speciály časopisů ABC a Kometa. Výstava poukazuje na to, jak úspěšné české komiksy dokázaly ovlivnit několik generací. Kromě toho jsou součástí výstavy například i originál dopisu Jaroslava Foglara. Výstava potrvá do 31. července.

Hollywood na Červeném Hrádku
Kdy: do 31. srpna
Kde: zámek Červený Hrádek
Na zámku Červený Hrádek u Jirkova začala výstava Hollywood, kterou sem přivezl radiový spíkr a moderátor Radek Jirgl. Jde o představení originálních rekvizit ze slavných filmů. Pokud vás zajímá, jak třeba vypadá čokoláda Willyho Wonky (Johny Depp) z filmu Karlík a továrna na čokoládu nebo meč Brandona Frasera z filmu Mumie a spousty dalších originálních věcí z hollywoodských trháků, tak nezapomeňte dorazit na zámek Červený Hrádek. Tato zajímavá výstava potrvá do konce prázdnin.

Svět kostiček v Chomutovské knihovně
Kdy: do 30. září
Kde: Chomutovská knihovna
V Chomutovské knihovně je výstava Svět kostiček. V předsálí oddělení naučné literatury je do konce září k vidění až 120 exponátů složených z kostek lega. Výstava vzdělávacího charakteru potěší nejen dospělé, ale i děti či školní skupiny. Nechybí exponáty z Harryho Pottera nebo studia Walta Disneye.

Kamencové jezero Chomutov
Kdy: sezona od června do září
Kde: areál Kamencového jezera v Chomutově
Poprvé se brány areálu letos otevřely v úterý 1. června, od stejného data je možné si na vrátnici autokempu koupit permanentní vstupenku nebo zarezervovat převlékací kabinku. Kamencové jezero je celosvětový unikát. Každé léto láká návštěvníky nejen z nedalekého okolí, ale také z celé České republiky a ze všech koutů Evropy. Kromě přírodního koupaliště s upravenými plážemi, kterému dominuje nové plovoucí molo, nabízí svým návštěvníkům řadu možností, jak trávit svůj volný čas. Vstupné, stejně jako třeba poplatky za kabinky, zůstaly stejné jako loni. Pokladny jsou otevřené vždy od 9 do 19 hodin, ovšem s několika výjimkami. Vstupné: dospělí 50 Kč, děti do 3 let zdarma, děti 3 – 15 let 40 Kč, ZTP 40 Kč. 

Muzeum Na Kočičáku
Kdy: o prázdninách otevřeno pondělí - sobota od 10.00 do 17.00 hodin
Kde: Muzeum čs. opevnění z let 1936 – 1938 Na Kočičáku
Nenechte si ujít komentovanou prohlídku v muzeu Čs. opevnění z let 1936 – 1938 Na Kočičáku. Jedná se o největší pevnostní muzeum v Krušných horách. Každou sobotu vždy v celou hodinu od 10.00 do 17.00 hodin průvodci návštěvníky vtáhnou do válečného období.

Železniční depozitář Národního technického muzea v Chomutově
Kdy: do 31. října
Kde: vstup po značené trase z Černovické ulice v Chomutově
Návštěvníci si mohou prohlédnout výstavu Chomutov ve století páry, která byla připravena při příležitosti oslav výročí 150 let železnice na Mostecku a Chomutovsku. K vidění je na 100 kolejových vozidel, bude v roce 2021 otevřen od pátku 4. června a v červenci a srpnu se mohou návštěvníci těšit na rozšířenou otevírací dobu.

Industriální cyklostezka u Kadaně
Kdy: kdykoli ve volním čase
Kde: z Kadaně do Černovic
Výhledy do uhelného velkolomu, průjezd kolem elektrárny i klidná zákoutí rekultivované krajiny – takové zážitky nabízí netradiční industriální cyklostezka na Kadaňsku. Třináctikilometrová trasa z Kadaně do Černovic s perfektním povrchem a mírným převýšením je vhodná i pro rodiny s dětmi. Ukazuje přitom možnosti proměny krajiny po těžbě uhlí i zajímavá technická řešení. Ideálním startovním místem na cyklostezku značenou číslem 3115 jsou kadaňské Rooseveltovy sady se spoustou sportovních a rekreačních příležitostí. 

Na zaniklý hrad Najštejn
Kdy: po celý rok
Kde: nad údolní nádrží Jirkov
Skromné pozůstatky hradu Najštejn jsou na vysokém skalním ostrohu nad údolní nádrží Jirkov. Hrad byl pravděpodobně založen v polovině 13. století Jindřichem z Alamsdorfu, majitelem nedalekého panství Březenec. Již ve 14. století byl hrad opuštěn. Jádro tvořila nevelká oválná plošina s menší budovou. Okolo plošiny je příkop a val. K zaniklému hradu se nejlépe dostaneme z autobusové zastávky Blatno – Květnov, odkud vede polní a pak lesní cesta. Ta ale není na mapě KČT zakreslena.

Někdejší Hrádek Hausberg
Kdy: celoročně přístupné
Kde: Zámecký vrch nad Bezručovým údolím
Nepatrné náznaky terénních valů vybíhají do Bezručova údolí nad Chomutovem u Hrádečné. Bergrutsch je zastaralý pomístní název polohy. Lze usuzovat, že se jednalo o opevnění spjaté s důležitou dálkovou komunikací vedoucí z Chomutova přes Blatno do Saska. Celková podoba lokality ukazuje na středověký původ. S vazbou na dálkovou komunikaci to mohl být kontrolní bod na této cestě. Bohužel se nedochovaly žádné písemné zmínky. Do literatury lokalitu uvedl Jaroslav Pachner a navrhl ji označovat jako Hausberk II. Nebyly zde nalezeny žádné archeologické nálezy. Nejsou zde žádné pozůstatky staveb či jiných objektů. Podle terénních náznaků šlo nejspíše o nedostavěné jednodílné opevnění, které na východní straně vymezuje příkop, před nímž je val. Další mělký příkop odděluje vlastní ukončení ostrožny. Je zde také prohlubeň, vysekaná do rulové skály, dnes zpola zasypaná. Nejsnadnější přístup je z Chomutova po modré turistické značce.

Helenčiny vodopády u Svahové
Kdy: po celý rok
Kde: kousek od rozcestí u obce Svahová
Budete-li hledat na mapě Helenčiny vodopády, zaměřte se na oblast nad Jirkovem u Svahové. Krásný přírodní úkaz na potoku Lužec se nachází kousek od rozcestí. Prochází tudy také cyklostezka. Asi 20 m před dřevěným mostkem stačí sejít na vyšlapanou pěšinku, která vás tam dovede. Vodopád má zhruba 4 metry a pod ním jsou ještě menší peřeje. Na jednom z umělých přívodů z Kachního rybníka je těsně pod silnicí ze Svahové do Malého Háje umělý, přibližně 3 metry vysoký vodopád. Nejhezčí jsou Helenčiny vodopády především na podzim, nebo i v létě, kdy nabízejí příjemné osvěžení.

Eduardova skála u Malého Háje
Kdy: přístupná je celoročně
Kde: u obce Malý Háj v Krušných horách
Eduardova skála (908 m) je vyhlídkový útvar ve tvaru sedící žáby na okraji lesa nad obcí Malý Háj v Krušných horách. Tvoří západní předvrchol Lesenské pláně. Již z dálky dobře viditelný skalní masiv leží přibližně 800 metrů na jihovýchod od malohájského kostela, východně od silnice Malý Háj - Lesná. Na vrcholku skalnaté homole se nachází žulový triangulační sloup. Z vrcholu je poměrně daleký rozhled, zejména na západ. Na jihovýchodě je Medvědí skála, Lesenská pláň, Liščí vrch, na severu Hora Svaté Kateřiny. Na západě jsou jako na dlani osady Malý Háj a Rudolice v Horách, o něco dále Kamenný vrch, údolí Telčského potoka a vzdálenější vrcholy Krušných hor, na jihu pak osada Lesná.

Zřícenina hradu Perštejn
Kdy: po celý rok
Kde: nad obcí Perštejn
Za kolik: zdarma
Proč přijít: Rozsáhlá zřícena hradu je ukrytá v zalesněném skalním ostrohu přibližně jeden kilometr nad obcí Perštejn na svazích Krušných hor. Hrad není odnikud vidět, z obce k němu vede modrá turistická značka. Pozůstatky hradu jsou roztroušeny na rozsáhlém území na vrcholu kopce. Hrad byl založen někdy ve druhé polovině 13. století. Podle německého názvu Borschenstein se soudí, že jeho zakladatelem mohl být Boreš z Rýzmburka, v úvahu připadají ale také páni ze Šumburku.

Stezka pro pěší a cyklisty v Klášterci nad Ohří
Kdy: přístupná celoročně
Kde: v Klášterci nad Ohří
V Klášterci nad Ohří je stezka pro pěší i cyklisty podél Kláštereckého potoka. Navazuje na cyklopark v Královehradecké ulici. Zájemci se tak mohou projít podél potoka a objevovat krásy města a načerpat čerstvý vzduch. Trasa, která začíná u cykloparku, stoupá sídlištěm podél Kláštereckého potoka do Útočiště. Cyklopark vedle hlavního silničního tahu přes město.

Zřícenina hradu Šumburk
Kdy: přístupná celoročně
Kde: nad řekou Ohře, kousek za Kláštercem nad Ohří 
Zřícenina hradu Šumburk se tyčí nad řekou Ohří kousek za Kláštercem nad Ohří, směrem k Ostrovu nad Ohří. Je dobře viditelná ze silnice Chomutov - Karlovy Vary i ze samotného Klášterce nad Ohří. Nabízí vyhlídku na Krušné i Doupovské hory. Mohutný hrad pochází z první poloviny 15. století a jméno nese podle zakladatele Viléma ze Šumburka. Z areálu lázní Evženie v Klášterci vede cesta k němu podél řeky po červené turistické značce. Cesta asi po třech kilometrech turisty dovede přes rekreační obec Kotvina k rozcestí Šumná. Odtud už vede dvoukilometrové stoupání po žluté značce ke zřícenině hradu.

Zřícenina tvrze Pětipsy
Kdy: celoročně, zámek je ale uzavřen a oplocen
Kde: na západním okraji obce Pětipsy 
Zřícenina tvrze, později přestavěné na zámek, nedaleko Nechranické přehrady je upomínkou na rod Pětipeských z Chýš a Egerberga. Chátrající stavba vodní tvrze dnes už nabízí jen obvodové zdi. Zámecký areál má nyní občanské sdružení Via Levamente, které se pokouší o jeho záchranu. Zámek je však uzavřen a oplocen s výstrahou, že se jedná o chráněnou památku a vstup je zakázán. Dvůr je však otevřen. Jeho stav je velmi špatný a patrné jsou dnes spíš pozůstatky původní tvrze. Pozůstatky tvrze leží na západním okraji obce Pětipsy. Najdete je mezi centrem obce a železniční zastávkou Doupovské dráhy.

Rozhledna Maják u Strupčic
Kdy: přístupná celoročně
Kde: nad obcí Strupčice
Rozhledna nad obcí Strupčice na Chomutovsku nabízí zajímavý výhled na Krušné hory a Středohoří, ale také uhelné doly mezi nimi. Stojí totiž na hradě povrchového dolu. Vznikla v roce 2012 jako součást projektu Moře klidu. Celodřevěná konstrukce s celkovou výškou šest metrů a vyhlídkovou plošinou v pěti metrech, na níž vede 25 schodů, vznikla během několika dnů při kurzu Prázdninové školy Lipnice a filmař Martin Ryšavý během stavby natáčel svůj film Na vodě. Stala se první stavbou sdružení Moře klidu na břehu budoucího moře, které má proměnit uhelnou krajinu severní Čech v krajinu přímořskou. Z centra obce Strupčice (ulicí Holešickou) vede značená cesta, též pro cyklisty. Rozhledna bude napojena na nově vznikající cyklostezku Chomutov-Strupčice.

Rozhledna na svatém Vrchu
Kdy: Rozhledna je volně celoročně přístupná
Kde: na Svatém vrchu nebo také Strážišti nad Kadaní 
Kovová rozhledna na Svatém vrchu nebo také Strážišti nad Kadaní nabízí výhled na Doupovské hory a údolí řeky Ohře. Vyhlídková věž stojí na vrcholu od roku 2003. Kopcem vede stezka s naučnými cedulemi o zdejších přírodních zajímavostech. Přístup je od kadaňského Františkánského kláštera na vrchol po žluté turistické značce. Kopec je protkán sítí stezek. Hlavní cesta vás od kláštera dovede k silnici u průmyslové zóny.

Lapidárium zaniklých obcí Vintířov
Kdy: po celý rok
Kde: na návrší nad Vintířovem u poutní kaple Panny Marie Pomocné 
Zapomenutou historii měst a obcí v Doupovských horách, vysídlených v druhé půli 20. století, připomíná v obci Vintířov, na okraji vojenského prostoru, lapidárium. Najdete ho na návrší nad Vintířovem u poutní kaple Panny Marie Pomocné. Lapidárium vzniká úsilím členů občanského sdružení Klub historických památek Radonicka u poutní kaple na Vintířovském vrchu. Ze zaniklých měst a obcí Doupovských hor, které byly vysídleny v 50. letech letech kvůli budování vojenského prostoru Hradiště, sváží kamenné artefakty. Prvním byl žulový pomník Dr. Hanse Kudlicha z roku 1933 od dnes již zaniklé Kudlichovy rozhledny na vrchu Složiště. Neznačená cesta vede od kostela svaté Markéty na vintířovské návsi severně okolo starého a nového zámku lesní cestou, zhruba 1,5 kilometru.