Výlov rybníka na Červeném Hrádku
Kdy: Sobota 23. října od 8.00 hodin
Kde: Zámecký rybník na Červeném Hrádku
Zámek Červený Hrádek zakončí kulturní sezónu výlovem rybníka. Kromě prodeje vylovených ryb se můžete těšit na vystoupení Brass Band Rakovník a stánky s občerstvením včetně rybích specialit. Výlov začíná v sobotu 23. října v 8.00 hodin, ryby budou v prodeji od 9.00 hodin.

Farmářské trhy v Jirkově
Kdy: Sobota 23. října od 8.00 do 12.00 hodin
Kde: Náměstí Dr. Edvarda Beneše v Jirkově
Tradiční nabídka ovoce a zeleniny, sadby, pečiva, uzenin, koření, sýrů a dalších produktů od regionálních farmářů a výrobců.

Dnes čte… zvěrolékařka
Kdy: Sobota 23. října od 9.30 hodin
Kde: Městská knihovna Kadaň – pobočka v Golovinově ulici
Čtení pohádek a beseda s veterinářkou. V práci dennodenně zachraňuje nemocné psy, kočičky, ale i nejrůznější exotická zvířátka, jako jsou hadi nebo ještěrky. Umí chlupáčkům předepsat léky nebo provést náročnou operaci. Na další čtení pohádek a besedu s dětmi jsme pozvali zvěrolékařku. Jaké nejkurióznější zvířátko ve své ordinaci ošetřovala? A má nějaké triky, jak vychovat neposlušné mazlíčky? Přijďte se zeptat Michaely Čuprové!

VK Jirkov - Bižuterie Jablonec nad Nisou
Kdy: Sobota 23. října od 10.00 a od 14.00 hodin
Kde: Sportovní hala 4. ZŠ v Krušnohorské ulici
V utkání 1. ligy juniorek hostí Volejbalový klub Jirkov na své domácí palubovce celek Bižuterie Jablonec nad Nisou. Přijďte podpořit naše juniorky v ligovém dvojzápase do sportovní haly ve 4. ZŠ na Krušnohorské.První duel začíná od 10.00 a druhý od 14.00 hodin.

Šlapání zelí v Lesné
Kdy: Sobota 23. října od 12.30 hodin
Kde: Horský areál Lesná
Tradiční podzimní aktivity připomene Horský areál Lesná v Krušných horách v sobotu 23. října. Šlapání zelí doprovodí vepřové hody a živá krušnohorská hudba a vystoupení folklorních souborů. Můžete přinést vlastní kamenné zelňáky pod dohledem zkušených šlapaček si připravit vlastní vitamínovou zásobu na zimu. Začátek ve 12.30 hodin.

Sůl země nezmařená, světlo světa nevyhaslé
Kdy: Sobota 23. října od 18.00 hodin
Kde: Kostel Čtrnácti sv. Pomocníků v kadaňském františkánském klášteře
V sobotu 23. října od 18 hodin budou v obnoveném kostele Čtrnácti sv. Pomocníků v kadaňském františkánském klášteře znít tóny zbrusu nového melodramatu na motivy kadaňské legendy o založení poutní svatyně, kolem níž se klášter rozrostl. Text písní pro tuto skladbu napsal Jan Losenický a hudbu složil a se souborem a sólisty secvičil skladatel, hudební badatel a dirigent Hudby Hradní stráže Jan Zástěra. Srdečně na tuto mimořádnou událost zve Gymnázium Kadaň.

Veselá pouť
Kdy: Neděle 24. října od 15.00 hodin
Kde: Kulturní dům Střelnice v Kadani
Pojďte se s námi přenést do světa hudby, kolotočů a říše cizokrajných zvířat. Na pouti se s vámi setkají také dvě roztomilá strašidla Kryšpín a Táhlo, ježibaba a neposední hadi. V představení nás navštíví Jů a Hele a společně se přeneseme do míst plných kouzel, zábavy a legrace. „Hola, hola, pouť vás volá!" Vystoupí loutkoherecká skupina Loudadlo.

Výstava Lidé odvedle
Kdy: Do 21. ledna 2022
Kde: Chomutovská knihovna
Ve čtvrtek 21. října začala v prostorách Chomutovské knihovny vernisáž putovní výstavy Lidé odvedle, která nabízí návštěvníkům především z řad dětí a mládeže unikátní možnost vyzkoušet si na vlastní kůži, jak se žije s postižením a jak jim co nejlépe pomoci. Výstava nese podtitul Neobvyklý výlet do světa lidí s hendikepem, což vystihuje interaktivní formu výstavy, která zábavnou formou zve návštěvníka na skutečný výlet: od přípravy na cestu, přes orientaci v terénu a použití dopravního prostředku, až po zážitky z cest. V expozici proto nechybí například model autobusu nebo temný tunel znesnadňující orientaci.

Kamencové jezero se znovu otevírá otužilcům
Kdy: Od 23. října každou sobotu 8.00 až 12.00 hodin, v úterý a ve čtvrtek od 16.00 do 17.00 hodin
Kde: Kamencové jezero Chomutov
Po roce a půl se na Kamencové jezero vrací atraktivní otužovací soboty. A co víc – letos bude areál pro milovníky zimního koupání otevřen i další dva dny v týdnu. Tak do plavek! Série otužovacích akcí začíná v sobotu 23. října, kdy bude areál otevřený celé dopoledne, tedy od 8 do 12 hodin. A stejné to bude každou další sobotu. Kromě toho ale budeme otevírat také každé úterý a čtvrtek od 16 do 17 hodin, kdy si budou moci lidé přijít rovněž zaplavat.

Eduard Bárta: Obrázky s příběhem
Kdy: Do 5. listopadu
Kde: Galerie Kryt v Klášterci nad Ohří
Výstava Eduarda Bárty ponese název Obrázky s příběhem a kromě originálů i prodejních kopií si budou moci návštěvníci zakoupit také pohledy. Vernisáž výstavy se uskuteční 8. října tradičně v 17.00 hodin a potrvá do 5. listopadu. Malíř Eduard Bárta se svými obrázky snaží zachytit krásu převážně české krajiny, s malým okénkem do minulosti. Dobu, vlastně ještě nedávnou, kdy zemi neobývala auta, komíny továren a různé stožáry a vysílače. Lidé tehdy více žili v souladu s přírodou, v úctě k ní a jejich chalupy, mlýny, kostely, kapličky, hrady či zámky její krásu citlivě doplňovaly a zvýrazňovaly. „Všude ale k tomu potřebuju mít lidský, člověčí příběh,“ říká autor obrázků.

Společná výstava obrazů
Kdy: Do 28. listopadu
Kde: Čajovna Zen v Jirkově
Spolek čajovny Zen zve na společnou výstavu obrazů Jany Sádrikové a Jany Plaštiakové. Výstavu otevřela středeční vernisáž. Expozice bude přístupná až do 28. listopadu.

Hrdinové doby covidové
Kdy: Do 17. listopadu
Kde: Galerie Jirkov
V Galerii Jirkov začala v pátek 1. října slavnostní vernisáží výstava v rámci projektu „Hrdinové doby covidové“, který vznikal mnoho měsíců po celém Ústeckém kraji. Do projektu se zapojilo mnoho subjektů nejen z IZS, nemocnic, domovů pro seniory, škol ale i supermarketů, ve kterých je mnoho zaměstnanců svým způsobem také v první linii. Výstava je poděkováním všem, kteří pomohli překonat jedno z nejtěžších období naší novodobé historie. Součástí výstavy je i výzva „Daruj roušku“,  jejímž smyslem je velké srdce sešité z látkových roušek z celé republiky. Šití roušek se stalo symbolem pomoci při první vlně.

Prohlídky vápenky do konce října
Kdy: Do konce měsíce října
Kde: Vápenka v Háji u Loučné pod Klínovcem
Prohlídky Vápenky v Háji u Loučné pod Klínovcem trvají do konce měsíce října. Rezervace na webu www.montanregion.cz nebo je možná také na tel. čísle +420 702 007 900.

Františkánský klášter v Kadani
Kdy: Od čtvrtka do neděle vždy od 10.00 do 17.00 hodin
Kde: Františkánský klášter v Kadani
Františkánský klášter v Kadani je nyní otevřen celoročně, a to od čtvrtka do neděle vždy od 10 do 17 hodin.  Františkánský klášter vznikl na konci 15. století na místě původní poutní kaple Čtrnácti svatých Pomocníků za výrazného přispění rodu Vitzthumů a Hasištejnů z Lobkowicz. Jan Hasištejnský z Lobkowicz, který byl hejtmanem města Kadaně, nechal klášter vybudovat jako pohřebiště svého rodu a zároveň jako imitaci svatých míst v Jeruzalémě, kam vykonal v roce 1493 svatou pouť. V podpoře kláštera pokračoval i jeho syn Jaroslav. Presbytář kostela byl vymalován malířem ze školy Lucase Cranacha staršího a některé prostory zvláštního významu byly opatřeny sklípkovou klenbou. Po roce 1989 byl klášter navrácen františkánům, kteří jej předali Biskupství litoměřickému a to jej na 50 let pronajalo městu Kadani s výjimkou kostela, který slouží kadaňské římskokatolické farnosti. V prostorách původního kláštera bylo obnoveno Městské muzeum v Kadani, které zde připomíná jak dějiny města, tak především dějiny a odkaz samotného kláštera. V budově noviciátu má své sídlo Základní umělecká škola. Kostel byl v roce 1995 znovu vysvěcen a do kláštera se tak vrátil duchovní život. Mše svatá se zde slouží každou poslední sobotu v měsíci.

Železniční depozitář Národního technického muzea v Chomutově
Kdy: Do 31. října
Kde: Vstup po značené trase z Černovické ulice v Chomutově
Návštěvníci si mohou prohlédnout výstavu Chomutov ve století páry, která byla připravena při příležitosti oslav výročí 150 let železnice na Mostecku a Chomutovsku. K vidění je na 100 kolejových vozidel, bude v roce 2021 otevřen od pátku 4. června a v červenci a srpnu se mohou návštěvníci těšit na rozšířenou otevírací dobu.

Industriální cyklostezka u Kadaně
Kdy: Kdykoli ve volním čase
Kde: Z Kadaně do Černovic
Výhledy do uhelného velkolomu, průjezd kolem elektrárny i klidná zákoutí rekultivované krajiny – takové zážitky nabízí netradiční industriální cyklostezka na Kadaňsku. Třináctikilometrová trasa z Kadaně do Černovic s perfektním povrchem a mírným převýšením je vhodná i pro rodiny s dětmi. Ukazuje přitom možnosti proměny krajiny po těžbě uhlí i zajímavá technická řešení. Ideálním startovním místem na cyklostezku značenou číslem 3115 jsou kadaňské Rooseveltovy sady se spoustou sportovních a rekreačních příležitostí. 

Na zaniklý hrad Najštejn
Kdy: Po celý rok
Kde: Nad údolní nádrží Jirkov
Skromné pozůstatky hradu Najštejn jsou na vysokém skalním ostrohu nad údolní nádrží Jirkov. Hrad byl pravděpodobně založen v polovině 13. století Jindřichem z Alamsdorfu, majitelem nedalekého panství Březenec. Již ve 14. století byl hrad opuštěn. Jádro tvořila nevelká oválná plošina s menší budovou. Okolo plošiny je příkop a val. K zaniklému hradu se nejlépe dostaneme z autobusové zastávky Blatno – Květnov, odkud vede polní a pak lesní cesta. Ta ale není na mapě KČT zakreslena.

Někdejší Hrádek Hausberg
Kdy: Celoročně přístupné
Kde: Zámecký vrch nad Bezručovým údolím
Nepatrné náznaky terénních valů vybíhají do Bezručova údolí nad Chomutovem u Hrádečné. Bergrutsch je zastaralý pomístní název polohy. Lze usuzovat, že se jednalo o opevnění spjaté s důležitou dálkovou komunikací vedoucí z Chomutova přes Blatno do Saska. Celková podoba lokality ukazuje na středověký původ. S vazbou na dálkovou komunikaci to mohl být kontrolní bod na této cestě. Bohužel se nedochovaly žádné písemné zmínky. Do literatury lokalitu uvedl Jaroslav Pachner a navrhl ji označovat jako Hausberk II. Nebyly zde nalezeny žádné archeologické nálezy. Nejsou zde žádné pozůstatky staveb či jiných objektů. Podle terénních náznaků šlo nejspíše o nedostavěné jednodílné opevnění, které na východní straně vymezuje příkop, před nímž je val. Další mělký příkop odděluje vlastní ukončení ostrožny. Je zde také prohlubeň, vysekaná do rulové skály, dnes zpola zasypaná. Nejsnadnější přístup je z Chomutova po modré turistické značce.

Helenčiny vodopády u Svahové
Kdy: Po celý rok
Kde: Kousek od rozcestí u obce Svahová
Budete-li hledat na mapě Helenčiny vodopády, zaměřte se na oblast nad Jirkovem u Svahové. Krásný přírodní úkaz na potoku Lužec se nachází kousek od rozcestí. Prochází tudy také cyklostezka. Asi 20 m před dřevěným mostkem stačí sejít na vyšlapanou pěšinku, která vás tam dovede. Vodopád má zhruba 4 metry a pod ním jsou ještě menší peřeje. Na jednom z umělých přívodů z Kachního rybníka je těsně pod silnicí ze Svahové do Malého Háje umělý, přibližně 3 metry vysoký vodopád. Nejhezčí jsou Helenčiny vodopády především na podzim, nebo i v létě, kdy nabízejí příjemné osvěžení.

Eduardova skála u Malého Háje
Kdy: Přístupná je celoročně
Kde: U obce Malý Háj v Krušných horách
Eduardova skála (908 m) je vyhlídkový útvar ve tvaru sedící žáby na okraji lesa nad obcí Malý Háj v Krušných horách. Tvoří západní předvrchol Lesenské pláně. Již z dálky dobře viditelný skalní masiv leží přibližně 800 metrů na jihovýchod od malohájského kostela, východně od silnice Malý Háj - Lesná. Na vrcholku skalnaté homole se nachází žulový triangulační sloup. Z vrcholu je poměrně daleký rozhled, zejména na západ. Na jihovýchodě je Medvědí skála, Lesenská pláň, Liščí vrch, na severu Hora Svaté Kateřiny. Na západě jsou jako na dlani osady Malý Háj a Rudolice v Horách, o něco dále Kamenný vrch, údolí Telčského potoka a vzdálenější vrcholy Krušných hor, na jihu pak osada Lesná.

Zřícenina hradu Perštejn
Kdy: Po celý rok
Kde: Nad obcí Perštejn
Rozsáhlá zřícena hradu je ukrytá v zalesněném skalním ostrohu přibližně jeden kilometr nad obcí Perštejn na svazích Krušných hor. Hrad není odnikud vidět, z obce k němu vede modrá turistická značka. Pozůstatky hradu jsou roztroušeny na rozsáhlém území na vrcholu kopce. Hrad byl založen někdy ve druhé polovině 13. století. Podle německého názvu Borschenstein se soudí, že jeho zakladatelem mohl být Boreš z Rýzmburka, v úvahu připadají ale také páni ze Šumburku.

Stezka pro pěší a cyklisty v Klášterci
Kdy: Přístupná celoročně
Kde: V Klášterci nad Ohří
V Klášterci nad Ohří je stezka pro pěší i cyklisty podél Kláštereckého potoka. Navazuje na cyklopark v Královehradecké ulici. Zájemci se tak mohou projít podél potoka a objevovat krásy města a načerpat čerstvý vzduch. Trasa, která začíná u cykloparku, stoupá sídlištěm podél Kláštereckého potoka do Útočiště. Cyklopark vedle hlavního silničního tahu přes město.

Zřícenina hradu Šumburk
Kdy: Přístupná celoročně
Kde: Nad řekou Ohře, kousek za Kláštercem nad Ohří 
Zřícenina hradu Šumburk se tyčí nad řekou Ohří kousek za Kláštercem nad Ohří, směrem k Ostrovu nad Ohří. Je dobře viditelná ze silnice Chomutov - Karlovy Vary i ze samotného Klášterce nad Ohří. Nabízí vyhlídku na Krušné i Doupovské hory. Mohutný hrad pochází z první poloviny 15. století a jméno nese podle zakladatele Viléma ze Šumburka. Z areálu lázní Evženie v Klášterci vede cesta k němu podél řeky po červené turistické značce. Cesta asi po třech kilometrech turisty dovede přes rekreační obec Kotvina k rozcestí Šumná. Odtud už vede dvoukilometrové stoupání po žluté značce ke zřícenině hradu.

Zřícenina tvrze Pětipsy
Kdy: Celoročně, zámek je ale uzavřen a oplocen
Kde: Na západním okraji obce Pětipsy 
Zřícenina tvrze, později přestavěné na zámek, nedaleko Nechranické přehrady je upomínkou na rod Pětipeských z Chýš a Egerberga. Chátrající stavba vodní tvrze dnes už nabízí jen obvodové zdi. Zámecký areál má nyní občanské sdružení Via Levamente, které se pokouší o jeho záchranu. Zámek je však uzavřen a oplocen s výstrahou, že se jedná o chráněnou památku a vstup je zakázán. Dvůr je však otevřen. Jeho stav je velmi špatný a patrné jsou dnes spíš pozůstatky původní tvrze. Pozůstatky tvrze leží na západním okraji obce Pětipsy. Najdete je mezi centrem obce a železniční zastávkou Doupovské dráhy.

Rozhledna Maják u Strupčic
Kdy: Přístupná celoročně
Kde: Nad obcí Strupčice
Rozhledna nad obcí Strupčice na Chomutovsku nabízí zajímavý výhled na Krušné hory a Středohoří, ale také uhelné doly mezi nimi. Stojí totiž na hradě povrchového dolu. Vznikla v roce 2012 jako součást projektu Moře klidu. Celodřevěná konstrukce s celkovou výškou šest metrů a vyhlídkovou plošinou v pěti metrech, na níž vede 25 schodů, vznikla během několika dnů při kurzu Prázdninové školy Lipnice a filmař Martin Ryšavý během stavby natáčel svůj film Na vodě. Stala se první stavbou sdružení Moře klidu na břehu budoucího moře, které má proměnit uhelnou krajinu severní Čech v krajinu přímořskou. Z centra obce Strupčice (ulicí Holešickou) vede značená cesta, též pro cyklisty. Rozhledna bude napojena na nově vznikající cyklostezku Chomutov-Strupčice.


Rozhledna na svatém Vrchu
Kdy: Rozhledna je volně celoročně přístupná
Kde: Na Svatém vrchu nebo také Strážišti nad Kadaní 
Kovová rozhledna na Svatém vrchu nebo také Strážišti nad Kadaní nabízí výhled na Doupovské hory a údolí řeky Ohře. Vyhlídková věž stojí na vrcholu od roku 2003. Kopcem vede stezka s naučnými cedulemi o zdejších přírodních zajímavostech. Přístup je od kadaňského Františkánského kláštera na vrchol po žluté turistické značce. Kopec je protkán sítí stezek. Hlavní cesta vás od kláštera dovede k silnici u průmyslové zóny.

Lapidárium zaniklých obcí Vintířov
Kdy: Po celý rok
Kde: Na návrší nad Vintířovem u poutní kaple Panny Marie Pomocné 
Zapomenutou historii měst a obcí v Doupovských horách, vysídlených v druhé půli 20. století, připomíná v obci Vintířov, na okraji vojenského prostoru, lapidárium. Najdete ho na návrší nad Vintířovem u poutní kaple Panny Marie Pomocné. Lapidárium vzniká úsilím členů občanského sdružení Klub historických památek Radonicka u poutní kaple na Vintířovském vrchu. Ze zaniklých měst a obcí Doupovských hor, které byly vysídleny v 50. letech letech kvůli budování vojenského prostoru Hradiště, sváží kamenné artefakty. Prvním byl žulový pomník Dr. Hanse Kudlicha z roku 1933 od dnes již zaniklé Kudlichovy rozhledny na vrchu Složiště. Neznačená cesta vede od kostela svaté Markéty na vintířovské návsi severně okolo starého a nového zámku lesní cestou, zhruba 1,5 kilometru.