Chomutovský půlmaraton
Kdy: Sobota 28. srpna od 11.00 hodin
Kde: Start je na náměstí 1. Máje v Chomutově
Další sportovní podnik se koná v centru Chomutova. Start je na 1. náměstí v sobotu 28. srpna od 11,00 hodin, trasy sportovce zavedou historickým centrem, ke Kamencovému jezeru a zooparku a do Bezručova údolí. Novinkou je téměř osmikilometrová trať Kamencový okruh pro jednotlivce. Dětské závody startují poprvé až po hlavním závodu, tedy ve 14 hodin. Rozpis jednotlivých kategorií, registrace a veškeré informace naleznete na webu www.chomutovskypulmaraton.cz.

Dožínky ve Vrskmani
Kdy: Sobota 28. srpna od 13.00 hodin
Kde: Obec Vrskmaň
Tradiční dožínky na Chomutovsku se uskuteční ve Vrskmani v sobotu 28. srpna. Ve 13.00 hodin projede okolními obcemi průvod zemědělské techniky, která bude následně k prohlédnutí přímo ve Vrskmani. Předávání dožínkového věnce proběhne v zhruba v 16.30 hodin. Hrát bude Jindra Kejak nebo kapela Chameleon,. Děti si užíjí skákací hrad, jízdy v kočáře, chybět nebudou stánky regionálních produktů.

Derniéra výstavy Ireny Budweiserové
Kdy: Pátek 27. srpna od 16.00 hodin
V Klášterci nad Ohří je možné přijít se rozloučit s výstavou mozaik Ireny Budweiserové. Kromě svých výtvarných děl na derniéře v pátek 27. srpna od 16.00 hodin představí i svou hudební stránku. Doprovodí ji Jakub Racek. Akce se koná v Galerii Kryt. 

Únik z věže v Kadani
Kdy: Pátek 27. srpna a v sobotu 28. srpna od 13.00 hodin
Kde: Mikulovická bráně v Kadani
Podaří se vám uniknout ze zamčené věže? Únikovou hru v historických kulisách si můžete zahrát v Mikulovické bráně v Kadani. V pátek 27. srpna je to hra Klíč ke Kadani, který zavádí do roku 1320, a v sobotu hra, inspirovaná válečným tažením husitů v roce 1421. Začátky každou hodinu od 13.00 do 19.00 hodin.

Country festival v Rašovicích
Kdy: Sobota 28. srpna od 15.00 hodin
Kde: Rašovice u Klášterce nad Ohří
V Rašovicích u Klášterce nad Ohří se koná v sobotu od 15.00 hodin country festival. Vystoupí zde kapely Wodstolu, Naplech, Nosáči, Crissy, Průvan.

Večer pod lampiony
Kdy: Pátek 27. Srpna od 18.00 hodin
Kde: Letní kino v Klášterci nad Ohří
Velmi oblíbený tradiční hudební večer plný těch nejhezčích písniček z let dávno minulých, který se vždy promění v taneční večer. Hrají a zpívají členové hudebního divadla Hnedle vedle. Pivo, víno, alko-nealko a něco k zakousnutí zajištěno v kiosku letního kina. Během večera zazní písně Hany Zagorové, Marie Rottrové, Věry Špinarové, Petry Janů, Heleny Vondráčkové, Petra Rezka a dalších.

Běh kolem Strupčic
Kdy: Neděle 29. Srpna od 10.30 hodin
Kde: Start a sraz účastníků je u sportovní haly
Na neděli 29. srpna je přichystána ve Strupčicích sportovní akce. Chystá se zde totiž Běh kolem Strupčic. Vypsány jsou kategorie děti do 10 let, děti 11 – 15 let, dospělí do 35 let a dospělí nad 35 let. Sraz účastníků je v 9 hodin u sportovní haly, start závodu je 10.30 hodin.

Přemysl Otakar II., král, rytíř, zakladatel
Kdy: Do 28. září
Kde: Muzeum Kadaňský hrad
Výstava k 760. výročí první zmínky o městě Kadaň. Ve spolupráci se spolkem Města Otakarova, doplněná exponáty ze sbírek Městského muzea v Kadani a Ústavu archeologické památkové péče v Mostě.

Hořkosti ve stádci Kristovu
Kdy: Do 28. září
Kde: Muzeum středověká bašta v Kadani
Výstava o událostech roku 1421 v severozápadních Čechách, pořádaná ve spolupráci s UAPP Most se zápůjčkou soukromé sbírky husitských zbraní. Všechno, co jste kdy chtěli vědět o husitském tažení roku 1421 v našem kraji, ale báli jste se zeptat. Otevřeno v červenci a srpnu denně mimo pondělí, v září o víkendech a státním svátku. Dne 11. září v 15.00 hodin v rámci EHD bude komentovaná prohlídka s autorem výstavy Milanem Sýkorou. Výstavu digitalizovala firma Ponte records.

Hollywood na Červeném Hrádku
Kdy: Do 31. srpna
Kde: Zámek Červený Hrádek
Na zámku Červený Hrádek u Jirkova začala výstava Hollywood, kterou sem přivezl radiový spíkr a moderátor Radek Jirgl. Jde o představení originálních rekvizit ze slavných filmů. Pokud vás zajímá, jak třeba vypadá čokoláda Willyho Wonky (Johny Depp) z filmu Karlík a továrna na čokoládu nebo meč Brandona Frasera z filmu Mumie a spousty dalších originálních věcí z hollywoodských trháků, tak nezapomeňte dorazit na zámek Červený Hrádek. Tato zajímavá výstava potrvá do konce prázdnin.

Svět kostiček v Chomutovské knihovně
Kdy: Do 30. září
Kde: Chomutovská knihovna
V Chomutovské knihovně je výstava Svět kostiček. V předsálí oddělení naučné literatury je do konce září k vidění až 120 exponátů složených z kostek lega. Výstava vzdělávacího charakteru potěší nejen dospělé, ale i děti či školní skupiny. Nechybí exponáty z Harryho Pottera nebo studia Walta Disneye.

Kamencové jezero Chomutov
Kdy: Sezona od června do září
Kde: Areál Kamencového jezera v Chomutově
Poprvé se brány areálu letos otevřely v úterý 1. června, od stejného data je možné si na vrátnici autokempu koupit permanentní vstupenku nebo zarezervovat převlékací kabinku. Kamencové jezero je celosvětový unikát. Každé léto láká návštěvníky nejen z nedalekého okolí, ale také z celé České republiky a ze všech koutů Evropy. Kromě přírodního koupaliště s upravenými plážemi, kterému dominuje nové plovoucí molo, nabízí svým návštěvníkům řadu možností, jak trávit svůj volný čas. Vstupné, stejně jako třeba poplatky za kabinky, zůstaly stejné jako loni. Pokladny jsou otevřené vždy od 9 do 19 hodin, ovšem s několika výjimkami. Vstupné: dospělí 50 Kč, děti do 3 let zdarma, děti 3 – 15 let 40 Kč, ZTP 40 Kč. 

Muzeum Na Kočičáku
Kdy: O prázdninách otevřeno pondělí - sobota od 10.00 do 17.00 hodin
Kde: Muzeum čs. opevnění z let 1936 – 1938 Na Kočičáku
Nenechte si ujít komentovanou prohlídku v muzeu Čs. opevnění z let 1936 – 1938 Na Kočičáku. Jedná se o největší pevnostní muzeum v Krušných horách. Každou sobotu vždy v celou hodinu od 10.00 do 17.00 hodin průvodci návštěvníky vtáhnou do válečného období.

Železniční depozitář Národního technického muzea v Chomutově
Kdy: Do 31. října
Kde: Vstup po značené trase z Černovické ulice v Chomutově
Návštěvníci si mohou prohlédnout výstavu Chomutov ve století páry, která byla připravena při příležitosti oslav výročí 150 let železnice na Mostecku a Chomutovsku. K vidění je na 100 kolejových vozidel, bude v roce 2021 otevřen od pátku 4. června a v červenci a srpnu se mohou návštěvníci těšit na rozšířenou otevírací dobu.

Industriální cyklostezka u Kadaně
Kdy: Kdykoli ve volním čase
Kde: Z Kadaně do Černovic
Výhledy do uhelného velkolomu, průjezd kolem elektrárny i klidná zákoutí rekultivované krajiny – takové zážitky nabízí netradiční industriální cyklostezka na Kadaňsku. Třináctikilometrová trasa z Kadaně do Černovic s perfektním povrchem a mírným převýšením je vhodná i pro rodiny s dětmi. Ukazuje přitom možnosti proměny krajiny po těžbě uhlí i zajímavá technická řešení. Ideálním startovním místem na cyklostezku značenou číslem 3115 jsou kadaňské Rooseveltovy sady se spoustou sportovních a rekreačních příležitostí. 

Na zaniklý hrad Najštejn
Kdy: Po celý rok
Kde: Nad údolní nádrží Jirkov
Skromné pozůstatky hradu Najštejn jsou na vysokém skalním ostrohu nad údolní nádrží Jirkov. Hrad byl pravděpodobně založen v polovině 13. století Jindřichem z Alamsdorfu, majitelem nedalekého panství Březenec. Již ve 14. století byl hrad opuštěn. Jádro tvořila nevelká oválná plošina s menší budovou. Okolo plošiny je příkop a val. K zaniklému hradu se nejlépe dostaneme z autobusové zastávky Blatno – Květnov, odkud vede polní a pak lesní cesta. Ta ale není na mapě KČT zakreslena.

Někdejší Hrádek Hausberg
Kdy: Celoročně přístupné
Kde: Zámecký vrch nad Bezručovým údolím
Nepatrné náznaky terénních valů vybíhají do Bezručova údolí nad Chomutovem u Hrádečné. Bergrutsch je zastaralý pomístní název polohy. Lze usuzovat, že se jednalo o opevnění spjaté s důležitou dálkovou komunikací vedoucí z Chomutova přes Blatno do Saska. Celková podoba lokality ukazuje na středověký původ. S vazbou na dálkovou komunikaci to mohl být kontrolní bod na této cestě. Bohužel se nedochovaly žádné písemné zmínky. Do literatury lokalitu uvedl Jaroslav Pachner a navrhl ji označovat jako Hausberk II. Nebyly zde nalezeny žádné archeologické nálezy. Nejsou zde žádné pozůstatky staveb či jiných objektů. Podle terénních náznaků šlo nejspíše o nedostavěné jednodílné opevnění, které na východní straně vymezuje příkop, před nímž je val. Další mělký příkop odděluje vlastní ukončení ostrožny. Je zde také prohlubeň, vysekaná do rulové skály, dnes zpola zasypaná. Nejsnadnější přístup je z Chomutova po modré turistické značce.

Helenčiny vodopády u Svahové
Kdy: Po celý rok
Kde: Kousek od rozcestí u obce Svahová
Budete-li hledat na mapě Helenčiny vodopády, zaměřte se na oblast nad Jirkovem u Svahové. Krásný přírodní úkaz na potoku Lužec se nachází kousek od rozcestí. Prochází tudy také cyklostezka. Asi 20 m před dřevěným mostkem stačí sejít na vyšlapanou pěšinku, která vás tam dovede. Vodopád má zhruba 4 metry a pod ním jsou ještě menší peřeje. Na jednom z umělých přívodů z Kachního rybníka je těsně pod silnicí ze Svahové do Malého Háje umělý, přibližně 3 metry vysoký vodopád. Nejhezčí jsou Helenčiny vodopády především na podzim, nebo i v létě, kdy nabízejí příjemné osvěžení.

Eduardova skála u Malého Háje
Kdy: Přístupná je celoročně
Kde: U obce Malý Háj v Krušných horách
Eduardova skála (908 m) je vyhlídkový útvar ve tvaru sedící žáby na okraji lesa nad obcí Malý Háj v Krušných horách. Tvoří západní předvrchol Lesenské pláně. Již z dálky dobře viditelný skalní masiv leží přibližně 800 metrů na jihovýchod od malohájského kostela, východně od silnice Malý Háj - Lesná. Na vrcholku skalnaté homole se nachází žulový triangulační sloup. Z vrcholu je poměrně daleký rozhled, zejména na západ. Na jihovýchodě je Medvědí skála, Lesenská pláň, Liščí vrch, na severu Hora Svaté Kateřiny. Na západě jsou jako na dlani osady Malý Háj a Rudolice v Horách, o něco dále Kamenný vrch, údolí Telčského potoka a vzdálenější vrcholy Krušných hor, na jihu pak osada Lesná.

Zřícenina hradu Perštejn
Kdy: Po celý rok
Kde: Nad obcí Perštejn
Rozsáhlá zřícena hradu je ukrytá v zalesněném skalním ostrohu přibližně jeden kilometr nad obcí Perštejn na svazích Krušných hor. Hrad není odnikud vidět, z obce k němu vede modrá turistická značka. Pozůstatky hradu jsou roztroušeny na rozsáhlém území na vrcholu kopce. Hrad byl založen někdy ve druhé polovině 13. století. Podle německého názvu Borschenstein se soudí, že jeho zakladatelem mohl být Boreš z Rýzmburka, v úvahu připadají ale také páni ze Šumburku.

Stezka pro pěší a cyklisty v Klášterci
Kdy: Přístupná celoročně
Kde: V Klášterci nad Ohří
V Klášterci nad Ohří je stezka pro pěší i cyklisty podél Kláštereckého potoka. Navazuje na cyklopark v Královehradecké ulici. Zájemci se tak mohou projít podél potoka a objevovat krásy města a načerpat čerstvý vzduch. Trasa, která začíná u cykloparku, stoupá sídlištěm podél Kláštereckého potoka do Útočiště. Cyklopark vedle hlavního silničního tahu přes město.

Zřícenina hradu Šumburk
Kdy: Přístupná celoročně
Kde: Nad řekou Ohře, kousek za Kláštercem nad Ohří 
Zřícenina hradu Šumburk se tyčí nad řekou Ohří kousek za Kláštercem nad Ohří, směrem k Ostrovu nad Ohří. Je dobře viditelná ze silnice Chomutov - Karlovy Vary i ze samotného Klášterce nad Ohří. Nabízí vyhlídku na Krušné i Doupovské hory. Mohutný hrad pochází z první poloviny 15. století a jméno nese podle zakladatele Viléma ze Šumburka. Z areálu lázní Evženie v Klášterci vede cesta k němu podél řeky po červené turistické značce. Cesta asi po třech kilometrech turisty dovede přes rekreační obec Kotvina k rozcestí Šumná. Odtud už vede dvoukilometrové stoupání po žluté značce ke zřícenině hradu.

Zřícenina tvrze Pětipsy
Kdy: Celoročně, zámek je ale uzavřen a oplocen
Kde: Na západním okraji obce Pětipsy 
Zřícenina tvrze, později přestavěné na zámek, nedaleko Nechranické přehrady je upomínkou na rod Pětipeských z Chýš a Egerberga. Chátrající stavba vodní tvrze dnes už nabízí jen obvodové zdi. Zámecký areál má nyní občanské sdružení Via Levamente, které se pokouší o jeho záchranu. Zámek je však uzavřen a oplocen s výstrahou, že se jedná o chráněnou památku a vstup je zakázán. Dvůr je však otevřen. Jeho stav je velmi špatný a patrné jsou dnes spíš pozůstatky původní tvrze. Pozůstatky tvrze leží na západním okraji obce Pětipsy. Najdete je mezi centrem obce a železniční zastávkou Doupovské dráhy.

Rozhledna Maják u Strupčic
Kdy: Přístupná celoročně
Kde: Nad obcí Strupčice
Rozhledna nad obcí Strupčice na Chomutovsku nabízí zajímavý výhled na Krušné hory a Středohoří, ale také uhelné doly mezi nimi. Stojí totiž na hradě povrchového dolu. Vznikla v roce 2012 jako součást projektu Moře klidu. Celodřevěná konstrukce s celkovou výškou šest metrů a vyhlídkovou plošinou v pěti metrech, na níž vede 25 schodů, vznikla během několika dnů při kurzu Prázdninové školy Lipnice a filmař Martin Ryšavý během stavby natáčel svůj film Na vodě. Stala se první stavbou sdružení Moře klidu na břehu budoucího moře, které má proměnit uhelnou krajinu severní Čech v krajinu přímořskou. Z centra obce Strupčice (ulicí Holešickou) vede značená cesta, též pro cyklisty. Rozhledna bude napojena na nově vznikající cyklostezku Chomutov-Strupčice.

Rozhledna na svatém Vrchu
Kdy: Rozhledna je volně celoročně přístupná
Kde: Na Svatém vrchu nebo také Strážišti nad Kadaní 
Kovová rozhledna na Svatém vrchu nebo také Strážišti nad Kadaní nabízí výhled na Doupovské hory a údolí řeky Ohře. Vyhlídková věž stojí na vrcholu od roku 2003. Kopcem vede stezka s naučnými cedulemi o zdejších přírodních zajímavostech. Přístup je od kadaňského Františkánského kláštera na vrchol po žluté turistické značce. Kopec je protkán sítí stezek. Hlavní cesta vás od kláštera dovede k silnici u průmyslové zóny.

Lapidárium zaniklých obcí Vintířov
Kdy: Po celý rok
Kde: Na návrší nad Vintířovem u poutní kaple Panny Marie Pomocné 
Zapomenutou historii měst a obcí v Doupovských horách, vysídlených v druhé půli 20. století, připomíná v obci Vintířov, na okraji vojenského prostoru, lapidárium. Najdete ho na návrší nad Vintířovem u poutní kaple Panny Marie Pomocné. Lapidárium vzniká úsilím členů občanského sdružení Klub historických památek Radonicka u poutní kaple na Vintířovském vrchu. Ze zaniklých měst a obcí Doupovských hor, které byly vysídleny v 50. letech letech kvůli budování vojenského prostoru Hradiště, sváží kamenné artefakty. Prvním byl žulový pomník Dr. Hanse Kudlicha z roku 1933 od dnes již zaniklé Kudlichovy rozhledny na vrchu Složiště. Neznačená cesta vede od kostela svaté Markéty na vintířovské návsi severně okolo starého a nového zámku lesní cestou, zhruba 1,5 kilometru.