Protidrogový vlak - Revolution Train
Kdy: čtvrtek 17. a pátek 18. června od 8.00 do 18.00 hodin
Kde: vlaková stanice Chomutov
Protidrogový vlak je v Chomutově. Přijít prohlédnout si jej budou moci zájemci ve dnech 17. - 18. června, kdy bude ve vlakové stanici Chomutov. Revolution Train je projekt vlaku, který pomocí interaktivního a zážitkového vzdělávání upozorňuje na nebezpečí spojené s drogami. Dopolední čas je vyhrazen pro žáky místních škol. Odpoledne ho pak může navštívit od 15.30 do 18 hodin veřejnost. Program trvá 90 minut. Vstup je zdarma.

Multižánrový festival Otevřeno - Punkový večer
Kdy: pátek 18. června od 18.00 hodin
Kde: Hřebíkárna Chomutov
Začíná multižánrový festival Otevřeno 2021. Ten v pátek 18. června v Hřebíkárně otevře spousta muziky v podobě punkového večera. Postupně se od 18.00 hodin představí kapely Do řady!, Plexis, Totální nasazení, SPS a Pirates Of The Pubs.

Pivní trh v Kadani
Kdy: sobota 19. Června od 11.00 hodin
Kde: Mírové náměstí v Kadani
Tradiční kadaňské pivní slavnosti budou letos probíhat v trochu komornější podobě. V sobotu 19. června se v 11.00 hodin na Mírovém náměstí otevře pivní tržnice. Bude možné koupit si pivo známých i méně známých značek.

Klášterecké legendy
Kdy: pátek 18. června od 20.00 hodin
Kde: sraz na zámku v Klášterci nad Ohří
Do Klášterce nad Ohří se vrací večerní prohlídky s Divadelním spolkem Klas. Víte, proč se město jmenuje Klášterec? Proč máme náměstí z kopce? Proč na zámku straší? Dozvíte se v pátek 18. června večer. Sraz na zámku ve 20.00 hodin, rezervace vstupenek v pokladně zámku: tel. 474 375 436.

Zahájení sezony sportovního areálu ve Strupčicích
Kdy: sobota 19. června od 19.30 hodin
Kde: sportovní areál ve Strupčicích
Bude tanec, odemknutí bazénu, soutěž dospělých o celoroční vstup do bazénu. Od 22.00 hodin potom Ukončení doby covidové – hromadné vypouštění balónků. Hlavním hostem bude Bohemia Sekt – přípitek pro všechny návštěvníky a vše zakončí ohňostroj. Moderovat bude Markéta Sochorová a Luděk Pěnkava. Hrát bude DJ Copy. 

Hořkosti ve stádci Kristovu
Kdy: o víkendu od 10.00 do 17.00 hodin
Kde: na Minoritské baště v Kadani
Výstava Hořkosti ve stádci Kristovu, husité v severozápadních Čechách roku 1421 je k vidění v Minoritské baště v Kadani, kde je sbírka archeologických nálezů z 15. století, zejména zbraně a jejich části, kachle a předměty denní potřeby z 15. století, dále modely, repliky zbraní a výzbroje. Budou tam detailně popsána všechna tažení v severozápadních Čechách roku 1421: Chomutov, Most, Žatec a samozřejmě i Kadaň, včetně dobývání města vojsky II. křížové výpravy na podzim roku 1421.

Svět kostiček v Chomutovské knihovně
Kdy: do 30. září
Kde: Chomutovská knihovna
V Chomutovské knihovně je výstava Svět kostiček. V předsálí oddělení naučné literatury je do konce září k vidění až 120 exponátů složených z kostek lega. Výstava vzdělávacího charakteru potěší nejen dospělé, ale i děti či školní skupiny. Nechybí exponáty z Harryho Pottera nebo studia Walta Disneye.

Kamencové jezero Chomutov
Kdy: sezona od června do září
Kde: areál Kamencového jezera v Chomutově
Poprvé se brány areálu letos otevřely v úterý 1. června, od stejného data je možné si na vrátnici autokempu koupit permanentní vstupenku nebo zarezervovat převlékací kabinku. Kamencové jezero je celosvětový unikát. Každé léto láká návštěvníky nejen z nedalekého okolí, ale také z celé České republiky a ze všech koutů Evropy. Kromě přírodního koupaliště s upravenými plážemi, kterému dominuje nové plovoucí molo, nabízí svým návštěvníkům řadu možností, jak trávit svůj volný čas. Vstupné, stejně jako třeba poplatky za kabinky, zůstaly stejné jako loni. Pokladny jsou otevřené vždy od 9 do 19 hodin, ovšem s několika výjimkami. Vstupné: dospělí 50 Kč, děti do 3 let zdarma, děti 3 – 15 let 40 Kč, ZTP 40 Kč. 

Bratříčku zavírej vrátka
Kdy: do 4. července
Kde: galerie Kryt v Klášterci nad Ohří
V galerii Kryt se představuje výstava věnovaná odsunu sovětských vojsk z území ČSSR. V roce 1990 došlo k podpisu smlouvy mezi Sovětským svazem a Československem o odsunu okupačních vojsk. V důsledku toho skončila sovětská okupace, která byla zahájena v srpnu 1968. Poslední transport se sovětskými vojáky a technikou opustil území republiky 21. června 1991, tedy před 30 lety. K zhlédnutí jsou fotografie Miroslava Rady, držitele ceny Czech Press Photo a fotografa Deníku. Výstavu doplňují archiválie, které zapůjčil Šimon Čekal. Kromě fotografií zaměřených přímo na náš region jsou vystaveny různé zbraně, vyznamenání či jiné artefakty.

Muzeum Na Kočičáku
Kdy: sobota 19. června od 10.00 do 17.00 hodin
Kde: Muzeum čs. opevnění z let 1936 – 1938 Na Kočičáku
Nenechte si ujít komentovanou prohlídku v muzeu Čs. opevnění z let 1936 – 1938 Na Kočičáku. Jedná se o největší pevnostní muzeum v Krušných horách. Každou sobotu vždy v celou hodinu od 10.00 do 17.00 hodin průvodci návštěvníky vtáhnou do válečného období.

Železniční depozitář Národního technického muzea v Chomutově
Kdy: do 31. října
Kde: vstup po značené trase z Černovické ulice v Chomutově
Návštěvníci si mohou prohlédnout výstavu Chomutov ve století páry, která byla připravena při příležitosti oslav výročí 150 let železnice na Mostecku a Chomutovsku. K vidění je na 100 kolejových vozidel, bude v roce 2021 otevřen od pátku 4. června a v červenci a srpnu se mohou návštěvníci těšit na rozšířenou otevírací dobu.

Eva Peti: Čmárám
Kdy: do 30. června
Kde: Galerie pod širým nebe na Studentském náměstí v Kadani
Výstava v Galerii pod širým nebem na Studentském náměstí v Kadani. Prezentuje tvorbu Evy Peti s názvem „Čmárám“, ktreá představuje své kresby toho, co ztvárňuje nejraději. Jak sama říká, jsou to lidi, zvířata a květiny. Přijďte z jejích kreseb načerpat trochu radosti v šedi všedních dní a pozitivní energie. „Jako malá jsem chodila na výtvarku. Malování mě bavilo vždycky. Na střední škole jsem měla svůj blok a do něj malovala,“ svěřuje se autorka kreseb. Výstava potrvá do 30. června.

Na zaniklý hrad Najštejn
Kdy: po celý rok
Kde: nad údolní nádrží Jirkov
Skromné pozůstatky hradu Najštejn jsou na vysokém skalním ostrohu nad údolní nádrží Jirkov. Hrad byl pravděpodobně založen v polovině 13. století Jindřichem z Alamsdorfu, majitelem nedalekého panství Březenec. Již ve 14. století byl hrad opuštěn. Jádro tvořila nevelká oválná plošina s menší budovou. Okolo plošiny je příkop a val. K zaniklému hradu se nejlépe dostaneme z autobusové zastávky Blatno – Květnov, odkud vede polní a pak lesní cesta. Ta ale není na mapě KČT zakreslena.

Někdejší Hrádek Hausberg
Kdy: celoročně přístupné
Kde: Zámecký vrch nad Bezručovým údolím
Nepatrné náznaky terénních valů vybíhají do Bezručova údolí nad Chomutovem u Hrádečné. Bergrutsch je zastaralý pomístní název polohy. Lze usuzovat, že se jednalo o opevnění spjaté s důležitou dálkovou komunikací vedoucí z Chomutova přes Blatno do Saska. Celková podoba lokality ukazuje na středověký původ. S vazbou na dálkovou komunikaci to mohl být kontrolní bod na této cestě. Bohužel se nedochovaly žádné písemné zmínky. Do literatury lokalitu uvedl Jaroslav Pachner a navrhl ji označovat jako Hausberk II. Nebyly zde nalezeny žádné archeologické nálezy. Nejsou zde žádné pozůstatky staveb či jiných objektů. Podle terénních náznaků šlo nejspíše o nedostavěné jednodílné opevnění, které na východní straně vymezuje příkop, před nímž je val. Další mělký příkop odděluje vlastní ukončení ostrožny. Je zde také prohlubeň, vysekaná do rulové skály, dnes zpola zasypaná. Nejsnadnější přístup je z Chomutova po modré turistické značce.

Helenčiny vodopády u Svahové
Kdy: po celý rok
Kde: kousek od rozcestí u obce Svahová
Budete-li hledat na mapě Helenčiny vodopády, zaměřte se na oblast nad Jirkovem u Svahové. Krásný přírodní úkaz na potoku Lužec se nachází kousek od rozcestí. Prochází tudy také cyklostezka. Asi 20 m před dřevěným mostkem stačí sejít na vyšlapanou pěšinku, která vás tam dovede. Vodopád má zhruba 4 metry a pod ním jsou ještě menší peřeje. Na jednom z umělých přívodů z Kachního rybníka je těsně pod silnicí ze Svahové do Malého Háje umělý, přibližně 3 metry vysoký vodopád. Nejhezčí jsou Helenčiny vodopády především v létě nabízejí příjemné osvěžení.

Eduardova skála u Malého Háje
Kdy: přístupná je celoročně
Kde: u obce Malý Háj v Krušných horách
Eduardova skála (908 m) je vyhlídkový útvar ve tvaru sedící žáby na okraji lesa nad obcí Malý Háj v Krušných horách. Tvoří západní předvrchol Lesenské pláně. Již z dálky dobře viditelný skalní masiv leží přibližně 800 metrů na jihovýchod od malohájského kostela, východně od silnice Malý Háj - Lesná. Na vrcholku skalnaté homole se nachází žulový triangulační sloup. Z vrcholu je poměrně daleký rozhled, zejména na západ. Na jihovýchodě je Medvědí skála, Lesenská pláň, Liščí vrch, na severu Hora Svaté Kateřiny. Na západě jsou jako na dlani osady Malý Háj a Rudolice v Horách, o něco dále Kamenný vrch, údolí Telčského potoka a vzdálenější vrcholy Krušných hor, na jihu pak osada Lesná.

Zřícenina hradu Perštejn
Kdy: po celý rok
Kde: nad obcí Perštejn
Za kolik: zdarma
Proč přijít: Rozsáhlá zřícena hradu je ukrytá v zalesněném skalním ostrohu přibližně jeden kilometr nad obcí Perštejn na svazích Krušných hor. Hrad není odnikud vidět, z obce k němu vede modrá turistická značka. Pozůstatky hradu jsou roztroušeny na rozsáhlém území na vrcholu kopce. Hrad byl založen někdy ve druhé polovině 13. století. Podle německého názvu Borschenstein se soudí, že jeho zakladatelem mohl být Boreš z Rýzmburka, v úvahu připadají ale také páni ze Šumburku.

Stezka pro pěší a cyklisty v Klášterci
Kdy: přístupná celoročně
Kde: v Klášterci nad Ohří
V Klášterci nad Ohří je stezka pro pěší i cyklisty podél Kláštereckého potoka. Navazuje na cyklopark v Královehradecké ulici. Zájemci se tak mohou projít podél potoka a objevovat krásy města a načerpat čerstvý vzduch. Trasa, která začíná u cykloparku, stoupá sídlištěm podél Kláštereckého potoka do Útočiště. Cyklopark vedle hlavního silničního tahu přes město.

Zřícenina hradu Šumburk
Kdy: přístupná celoročně
Kde: nad řekou Ohře, kousek za Kláštercem nad Ohří 
Zřícenina hradu Šumburk se tyčí nad řekou Ohří kousek za Kláštercem nad Ohří, směrem k Ostrovu nad Ohří. Je dobře viditelná ze silnice Chomutov - Karlovy Vary i ze samotného Klášterce nad Ohří. Nabízí vyhlídku na Krušné i Doupovské hory. Mohutný hrad pochází z první poloviny 15. století a jméno nese podle zakladatele Viléma ze Šumburka. Z areálu lázní Evženie v Klášterci vede cesta k němu podél řeky po červené turistické značce. Cesta asi po třech kilometrech turisty dovede přes rekreační obec Kotvina k rozcestí Šumná. Odtud už vede dvoukilometrové stoupání po žluté značce ke zřícenině hradu.

Zřícenina tvrze Pětipsy
Kdy: celoročně, zámek je ale uzavřen a oplocen
Kde: na západním okraji obce Pětipsy 
Zřícenina tvrze, později přestavěné na zámek, nedaleko Nechranické přehrady je upomínkou na rod Pětipeských z Chýš a Egerberga. Chátrající stavba vodní tvrze dnes už nabízí jen obvodové zdi. Zámecký areál má nyní občanské sdružení Via Levamente, které se pokouší o jeho záchranu. Zámek je však uzavřen a oplocen s výstrahou, že se jedná o chráněnou památku a vstup je zakázán. Dvůr je však otevřen. Jeho stav je velmi špatný a patrné jsou dnes spíš pozůstatky původní tvrze. Pozůstatky tvrze leží na západním okraji obce Pětipsy. Najdete je mezi centrem obce a železniční zastávkou Doupovské dráhy.

Rozhledna Maják u Strupčic
Kdy: přístupná celoročně
Kde: nad obcí Strupčice
Rozhledna nad obcí Strupčice na Chomutovsku nabízí zajímavý výhled na Krušné hory a Středohoří, ale také uhelné doly mezi nimi. Stojí totiž na hradě povrchového dolu. Vznikla v roce 2012 jako součást projektu Moře klidu. Celodřevěná konstrukce s celkovou výškou šest metrů a vyhlídkovou plošinou v pěti metrech, na níž vede 25 schodů, vznikla během několika dnů při kurzu Prázdninové školy Lipnice a filmař Martin Ryšavý během stavby natáčel svůj film Na vodě. Stala se první stavbou sdružení Moře klidu na břehu budoucího moře, které má proměnit uhelnou krajinu severní Čech v krajinu přímořskou. Z centra obce Strupčice (ulicí Holešickou) vede značená cesta, též pro cyklisty. Rozhledna bude napojena na nově vznikající cyklostezku Chomutov-Strupčice.

Rozhledna na svatém Vrchu
Kdy: Rozhledna je volně celoročně přístupná
Kde: na Svatém vrchu nebo také Strážišti nad Kadaní 
Kovová rozhledna na Svatém vrchu nebo také Strážišti nad Kadaní nabízí výhled na Doupovské hory a údolí řeky Ohře. Vyhlídková věž stojí na vrcholu od roku 2003. Kopcem vede stezka s naučnými cedulemi o zdejších přírodních zajímavostech. Přístup je od kadaňského Františkánského kláštera na vrchol po žluté turistické značce. Kopec je protkán sítí stezek. Hlavní cesta vás od kláštera dovede k silnici u průmyslové zóny.

Lapidárium zaniklých obcí Vintířov
Kdy: po celý rok
Kde: na návrší nad Vintířovem u poutní kaple Panny Marie Pomocné 
Zapomenutou historii měst a obcí v Doupovských horách, vysídlených v druhé půli 20. století, připomíná v obci Vintířov, na okraji vojenského prostoru, lapidárium. Najdete ho na návrší nad Vintířovem u poutní kaple Panny Marie Pomocné. Lapidárium vzniká úsilím členů občanského sdružení Klub historických památek Radonicka u poutní kaple na Vintířovském vrchu. Ze zaniklých měst a obcí Doupovských hor, které byly vysídleny v 50. letech letech kvůli budování vojenského prostoru Hradiště, sváží kamenné artefakty. Prvním byl žulový pomník Dr. Hanse Kudlicha z roku 1933 od dnes již zaniklé Kudlichovy rozhledny na vrchu Složiště. Neznačená cesta vede od kostela svaté Markéty na vintířovské návsi severně okolo starého a nového zámku lesní cestou, zhruba 1,5 kilometru.