Móda pod širákem
Kdy: Pátek 17. září od 16.30 do 18.30 hodin
Kde: Löschnerovo náměstí v Kadani
V pátek 17. září od půl páté se na Löschnerově náměstí v Kadani koná módní přehlídka pod širým nebem. Akci organizuje Boutique Lucie. Ve spolupráci s Kulturním zařízením Kadaň a městem Kadaň. Vstup je zdarma.

Bohemicca
Kdy: Pátek 17. září od 19.30 hodin
Kde: Františkánské zahrady v Kadani
Přijďte si poslechnout oblíbenou kadaňskou kapelu Bohemicca a přispět na dobrou věc. Na pódiu před občerstvením Konírna zahraje 17. září od 19.30 hodin a výtěžek koncertu věnuje na vybavení dětské herny v kadaňské nemocnici.

Chomutovský výtvarný salon
Kdy: Pátek 17. září od 19.30 hodin
Kde: Sklepení osudu - Čajovna Alibaba v Chomutově
Od 19.30 hodin proběhne vernisáž výstavy, od 20.00 hodin bude koncertovat Limbo. Vystavují: Mirka Beranová, David Jasný, Miloš Štáfek, Jana Nuslauerová, Miroslav Javůrek, Sylva Prchlíková, Jitka Kůsová Valevská, Miloš Žihla, Dan Černý, Jiří Němec, Zdenka Tomášová, Veronika Roubínková, Ondra Fučík, Jan Nebeský a Josef Šporgy. Hostem salonu je Václav Zeman. Výstava potrvá do 15. Října, otevřeno je denně 15.00 – 19.00 hodin. Všechna vystavená díla jsou nabídnuta k prodeji.    

Slavnosti cibule v Račeticích
Kdy: Sobota 18. září od 10.00 hodin
Kde: Obec Račetice
Tradiční Slavnosti cibule 2021 se uskuteční v sobotu 18. září od 10.00 hodin. Návštěvníci se mohou těšit na cibulové dobroty, tradiční jarmark, výborné pochutiny, cibulové pivo, atrakce pro děti, zemědělskou techniku, kolotoče, bohatý program a mnoho dalšího. Hrát budou Michal David revival nebo Kabát revival Varnsdorf. Bude ukázka zemědělské techniky, jarmark, minifarma, šlapací JZD a další.

Setkání veteránů v Chomutově
Kdy: Sobota 18. září od 10.00 hodin
Kde: Parkoviště Severočeských dolů v Chomutově
Setkání majitelů historických vozidel. Od 8.00 do 10.00 hodin je příjem vozidel. Od 10.00 hodin potom výstava. Úderem 12. hodiny účastníci vyrazí na spanilou jízdu, jejímž cílem je Hotel Aréna.

Muzejní noc gotiky v Chomutově
Kdy: Sobota 18. září od 9.00 hodin
Kde: Památky v Chomutově
V sobotu 18. září se v rámci Dne evropského historického dědictví zdarma otevřou stálé expozice a výstavy Oblastního muzea v Chomutově, a to už ráno. V muzeu to však bude žít až do noci - muzejní noc od 16.00 hodin tentokrát návštěvníky přenese do středověku. V hlavní budově muzea na Palackého ulici bude do 17.00 hodin kromě vyhlídkové věže zpřístupněna výstava kreseb a akvarelů chomutovského výtvarníka Jindřicha Vytisky a před budovou bude po celý den i večer probíhat pozorování Slunce a noční oblohy. V prostorách muzea na radnici bude příchozím otevřena výstava Odstíny gotiky – interiéry středověku a stálé expozice včetně Mnišského dvorečku a kostela sv. Kateřiny, a to až do 22.00 hodin. Návštěvníci můžou aktivně prožít v muzeu i závěr dne při Muzejní noci gotiky, kdy se přenesou do časů středověku. Už od 16.00 hodin si mohou v kostele sv. Kateřiny vyzkoušet, jak se psalo gotickým písmem, jakým způsobem se zdobil nábytek, nebo si mohou dotvořit repliky dobových kachlů. Každý z příchozích může také zapojit svou fantazii a podílet se na vzniku společné malované okenní vitráže a gotické skříně. Malí i velcí návštěvníci určitě ocení vystoupení skupiny historického šermu Milites, která předvede své umění boje muže proti muži, a to hned dvakrát – od 19.00 a 21.00 hodin, opět v kostele sv. Kateřiny. Příjemnou a hlavně středověkou atmosféru jistě navodí i hudební skupina Arcus, jejíž vystoupení od 20.00 hodin ukáže krásu a rozmanitost středověké hudby, a přiblíží návštěvníkům dobové hudební nástroje. Chybět nebudou ani malé ochutnávky středověké kuchyně, doplněné informacemi o potravinách a pochutinách, typických pro období gotiky.

Dnes čte… Hasič
Kdy: Sobota 18. září od 9.30 hodin
Kde: Městská knihovna – pobočka v Golovinově ulici
Kdo z nás někdy nechtěl být hasičem, jezdit stylovým červeným autem s houkačkou, sjíždět po ikonické tyči a neohroženě likvidovat požáry? Přijďte se zeptat Luďka Pardubského, jak jeho práce vypadá. Společně si přečteme pohádku a zodpovíme si všechny zvídavé dotazy.

Dne evropského dědictví v Klášterci
Kdy: Sobota 18. a neděle 19. září
Kde: kaple Sedm bolestí Panny Marie, hrad Egerberk, kostel Nejsvětější Trojice v Klášterci nad Ohří
Dny evropského dědictví v Klášterci nad Ohří nabídnou prohlídky  zřícenin hradů, barokních kaplí i křest nové publikace a prohlídku kostela. Pokračují i tento víkend.  V sobotu 18. září se v 9.00 a v 10.30 hodin konají netradiční prohlídky unikátní barokní památky Sedm bolestí Panny Marie, kterou založil Michael Oswald Thun. Průvodci budou Miloslava Koubová a David Kodytek.Ve stejný den, 18. září, jsou připraveny komentované prohlídky hradu Lestkov neboli Egerberk, od 13.00 a 15.00 hodin. O historii hradu, jeho stavebním vývoji a pracích na jeho záchraně budou povídat přímo jeho současní majitelé, manželé Zajícovi. V neděli 19. září klášterecké Dny evropského dědictví uzavře křest nové publikace o zdejších kostelech. Oba kostely v loňském roce oslavily narozeniny. Farní kostel Nejsvětější Trojice 350 let od vysvěcení a hřbitovní kostel Panny Marie 260 let své existence. Ke kulatým "vysvěceninám“ se loni uskutečnila v zahradách farního kostela narozeninová party. V tomto roce město naváže křtem zmíněné publikace. Ten proběhne v kostele Nejsvětější Trojice po mši svaté, kterou bude sloužit od 10.00 hodin místní farář P. Vít Audy. Po křtu bude následovat ještě krátká prohlídka této barokní památky. Autorkou dlouho očekáváné brožury je Lenka Fricová. O fotografickou přílohu se postarali Roman Novotný, Vítězslav Rúta, Vojtěch Marvan a Veronika Rochová. Odbornou předmluvu napsal historik umění a přední český i světový odborník na gotickou a barokní sakrální architekturu profesor Jan Royt.

Party pomáhá
Kdy: Neděle 19. září od 13.00 hodin
Kde: Letní kino a Kamencové jezero v Chomutově
Party pomáhá je název hudební charitativní akce v letním kině v Chomutově v neděli 19. září. Program začíná ve 13.00 hodin a jeho hvězdou bude Mňága a Žďorp nebo The Tap Tap. Na Kamencovém jezeře vystoupí od 16.00 hodin Molly the Boom a od 18.00 Capacaband. Výtěžek z akce půjde na pomoc handicapovaným dětem Míše a Adamovi.

Krušnohorská šlápota
Kdy: Sobota 18. září, start od 8.00 do 10.00 hodin
Kde: ZŠ Duhová cesta v Havlíčkově ulici v Chomutově
Již čtrnáctý ročník turistického pochodu Krušnohorské šlápoty, který organizuje chomutovský Junák, se uskuteční v sobotu 18. září. Pro letošní rok jsou připravené dvě trasy. Třináctikilometrová povede z Orasína přes Jirkov do Chomutova a dvacetikilometrová z Černic přes Jezeří, Vysokou Pec a Jirkov do Chomutova. Start je od základní školy Duhová cesta v Havlíčkově ulici v Chomutově mezi 8. a 10. hodinou. Účastníci budou na výchozí místa vyváženi historickým autobusem, který pojede v 8,30 a 10,00 hodin. Po cestě je k dispozici i skautské občerstvovací stanoviště, kde je možné opéct si buřty a v cíli čeká na účastníky bramboračka.

Mobilizace na Kočičáku
Kdy: Sobota 18. září od 12.00 hodin
Kde: Muzeum čs. opevnění z let 1936 – 1938 na Kočičáku
Muzeum československého opevnění na Kočičáku nad Chomutovem připomene v sobotu 18, září zájemcům o historii mobilizaci vojska v roce 1938. K vidění budou pevnosti z let 1936 a 1937 obsazené vojáky chomutovského pěšího pluku 46. Dále budou pro rodiny s dětmi připraveny soutěže o malé ceny. Pevnosti budou otevřeny pro návštěvníky od 12,00 do 20,00 hodin, každou suchou hodinu komentované prohlídky po linii, kde se návštěvníci vrátí do minulosti. 

100 retrospektiva Vladimíra Šavela
Kdy: Do 13. října
Kde: Galerie Špejchar v Chomutově
V úterý 7. září začala v Galerii Špejchar v Chomutově výstava 100 retrospektiva, která představuje tvorbu akademického malíře a grafika Vladimíra Šavla (14. listopadu 1921 v Kopistech – 4. srpna 2006 v Teplicích). Svým základním uměleckým školením byl Vladimír Šavel grafik. Po studiu na Státní keramické škole v Praze byl jako sedmnáctiletý mimořádný talent přijat bez maturity na ministerskou výjimku na Akademii výtvarných umění v Praze do grafické speciálky prof. T. F. Šimona, svá studia pak mohl dokončit až po okupaci v ateliéru prof. Vladimíra Silovského. Jako rodák z Kopist na Mostecku si odtud odnesl trvalý vztah ke zdejší důlní a průmyslové krajině. Jeho dílo je ale tematicky daleko širší.

Františkánský klášter v Kadani
Kdy: Od čtvrtka do neděle vždy od 10.00 do 17.00 hodin
Kde: Františkánský klášter v Kadani
Františkánský klášter v Kadani je nyní otevřen celoročně, a to od čtvrtka do neděle vždy od 10 do 17 hodin.  Františkánský klášter vznikl na konci 15. století na místě původní poutní kaple Čtrnácti svatých Pomocníků za výrazného přispění rodu Vitzthumů a Hasištejnů z Lobkowicz. Jan Hasištejnský z Lobkowicz, který byl hejtmanem města Kadaně, nechal klášter vybudovat jako pohřebiště svého rodu a zároveň jako imitaci svatých míst v Jeruzalémě, kam vykonal v roce 1493 svatou pouť. V podpoře kláštera pokračoval i jeho syn Jaroslav. Presbytář kostela byl vymalován malířem ze školy Lucase Cranacha staršího a některé prostory zvláštního významu byly opatřeny sklípkovou klenbou. Po roce 1989 byl klášter navrácen františkánům, kteří jej předali Biskupství litoměřickému a to jej na 50 let pronajalo městu Kadani s výjimkou kostela, který slouží kadaňské římskokatolické farnosti. V prostorách původního kláštera bylo obnoveno Městské muzeum v Kadani, které zde připomíná jak dějiny města, tak především dějiny a odkaz samotného kláštera. V budově noviciátu má své sídlo Základní umělecká škola. Kostel byl v roce 1995 znovu vysvěcen a do kláštera se tak vrátil duchovní život. Mše svatá se zde slouží každou poslední sobotu v měsíci.

Přemysl Otakar II, král, rytíř, zakladatel
Kdy: Do 28. září
Kde: Muzeum Kadaňský hrad
Výstava k 760. výročí první zmínky o městě Kadaň. Ve spolupráci se spolkem Města Otakarova, doplněná exponáty ze sbírek Městského muzea v Kadani a Ústavu archeologické památkové péče v Mostě.

Hořkosti ve stádci Kristovu
Kdy: Do 28. září
Kde: Muzeum středověká bašta v Kadani
Výstava o událostech roku 1421 v severozápadních Čechách, pořádaná ve spolupráci s UAPP Most se zápůjčkou soukromé sbírky husitských zbraní. Všechno, co jste kdy chtěli vědět o husitském tažení roku 1421 v našem kraji, ale báli jste se zeptat. Otevřeno v červenci a srpnu denně mimo pondělí, v září o víkendech a státním svátku. Dne 11. září v 15.00 hodin v rámci EHD bude komentovaná prohlídka s autorem výstavy Milanem Sýkorou. Výstavu digitalizovala firma Ponte records.
 

Svět kostiček v Chomutovské knihovně
Kdy: Do 30. září
Kde: Chomutovská knihovna
V Chomutovské knihovně je výstava Svět kostiček. V předsálí oddělení naučné literatury je do konce září k vidění až 120 exponátů složených z kostek lega. Výstava vzdělávacího charakteru potěší nejen dospělé, ale i děti či školní skupiny. Nechybí exponáty z Harryho Pottera nebo studia Walta Disneye.

Železniční depozitář Národního technického muzea v Chomutově
Kdy: Do 31. října
Kde: Vstup po značené trase z Černovické ulice v Chomutově
Návštěvníci si mohou prohlédnout výstavu Chomutov ve století páry, která byla připravena při příležitosti oslav výročí 150 let železnice na Mostecku a Chomutovsku. K vidění je na 100 kolejových vozidel, bude v roce 2021 otevřen od pátku 4. června a v červenci a srpnu se mohou návštěvníci těšit na rozšířenou otevírací dobu.

Industriální cyklostezka u Kadaně
Kdy: Kdykoli ve volním čase
Kde: Z Kadaně do Černovic
Výhledy do uhelného velkolomu, průjezd kolem elektrárny i klidná zákoutí rekultivované krajiny – takové zážitky nabízí netradiční industriální cyklostezka na Kadaňsku. Třináctikilometrová trasa z Kadaně do Černovic s perfektním povrchem a mírným převýšením je vhodná i pro rodiny s dětmi. Ukazuje přitom možnosti proměny krajiny po těžbě uhlí i zajímavá technická řešení. Ideálním startovním místem na cyklostezku značenou číslem 3115 jsou kadaňské Rooseveltovy sady se spoustou sportovních a rekreačních příležitostí. 

Na zaniklý hrad Najštejn
Kdy: Po celý rok
Kde: Nad údolní nádrží Jirkov
Skromné pozůstatky hradu Najštejn jsou na vysokém skalním ostrohu nad údolní nádrží Jirkov. Hrad byl pravděpodobně založen v polovině 13. století Jindřichem z Alamsdorfu, majitelem nedalekého panství Březenec. Již ve 14. století byl hrad opuštěn. Jádro tvořila nevelká oválná plošina s menší budovou. Okolo plošiny je příkop a val. K zaniklému hradu se nejlépe dostaneme z autobusové zastávky Blatno – Květnov, odkud vede polní a pak lesní cesta. Ta ale není na mapě KČT zakreslena.

Někdejší Hrádek Hausberg
Kdy: Celoročně přístupné
Kde: Zámecký vrch nad Bezručovým údolím
Nepatrné náznaky terénních valů vybíhají do Bezručova údolí nad Chomutovem u Hrádečné. Bergrutsch je zastaralý pomístní název polohy. Lze usuzovat, že se jednalo o opevnění spjaté s důležitou dálkovou komunikací vedoucí z Chomutova přes Blatno do Saska. Celková podoba lokality ukazuje na středověký původ. S vazbou na dálkovou komunikaci to mohl být kontrolní bod na této cestě. Bohužel se nedochovaly žádné písemné zmínky. Do literatury lokalitu uvedl Jaroslav Pachner a navrhl ji označovat jako Hausberk II. Nebyly zde nalezeny žádné archeologické nálezy. Nejsou zde žádné pozůstatky staveb či jiných objektů. Podle terénních náznaků šlo nejspíše o nedostavěné jednodílné opevnění, které na východní straně vymezuje příkop, před nímž je val. Další mělký příkop odděluje vlastní ukončení ostrožny. Je zde také prohlubeň, vysekaná do rulové skály, dnes zpola zasypaná. Nejsnadnější přístup je z Chomutova po modré turistické značce.

Helenčiny vodopády u Svahové
Kdy: Po celý rok
Kde: Kousek od rozcestí u obce Svahová
Budete-li hledat na mapě Helenčiny vodopády, zaměřte se na oblast nad Jirkovem u Svahové. Krásný přírodní úkaz na potoku Lužec se nachází kousek od rozcestí. Prochází tudy také cyklostezka. Asi 20 m před dřevěným mostkem stačí sejít na vyšlapanou pěšinku, která vás tam dovede. Vodopád má zhruba 4 metry a pod ním jsou ještě menší peřeje. Na jednom z umělých přívodů z Kachního rybníka je těsně pod silnicí ze Svahové do Malého Háje umělý, přibližně 3 metry vysoký vodopád. Nejhezčí jsou Helenčiny vodopády především na podzim, nebo i v létě, kdy nabízejí příjemné osvěžení.

Eduardova skála u Malého Háje
Kdy: Přístupná je celoročně
Kde: U obce Malý Háj v Krušných horách
Eduardova skála (908 m) je vyhlídkový útvar ve tvaru sedící žáby na okraji lesa nad obcí Malý Háj v Krušných horách. Tvoří západní předvrchol Lesenské pláně. Již z dálky dobře viditelný skalní masiv leží přibližně 800 metrů na jihovýchod od malohájského kostela, východně od silnice Malý Háj - Lesná. Na vrcholku skalnaté homole se nachází žulový triangulační sloup. Z vrcholu je poměrně daleký rozhled, zejména na západ. Na jihovýchodě je Medvědí skála, Lesenská pláň, Liščí vrch, na severu Hora Svaté Kateřiny. Na západě jsou jako na dlani osady Malý Háj a Rudolice v Horách, o něco dále Kamenný vrch, údolí Telčského potoka a vzdálenější vrcholy Krušných hor, na jihu pak osada Lesná.

Zřícenina hradu Perštejn
Kdy: Po celý rok
Kde: Nad obcí Perštejn
Rozsáhlá zřícena hradu je ukrytá v zalesněném skalním ostrohu přibližně jeden kilometr nad obcí Perštejn na svazích Krušných hor. Hrad není odnikud vidět, z obce k němu vede modrá turistická značka. Pozůstatky hradu jsou roztroušeny na rozsáhlém území na vrcholu kopce. Hrad byl založen někdy ve druhé polovině 13. století. Podle německého názvu Borschenstein se soudí, že jeho zakladatelem mohl být Boreš z Rýzmburka, v úvahu připadají ale také páni ze Šumburku.

Stezka pro pěší a cyklisty v Klášterci
Kdy: Přístupná celoročně
Kde: V Klášterci nad Ohří
V Klášterci nad Ohří je stezka pro pěší i cyklisty podél Kláštereckého potoka. Navazuje na cyklopark v Královehradecké ulici. Zájemci se tak mohou projít podél potoka a objevovat krásy města a načerpat čerstvý vzduch. Trasa, která začíná u cykloparku, stoupá sídlištěm podél Kláštereckého potoka do Útočiště. Cyklopark vedle hlavního silničního tahu přes město. 

Zřícenina hradu Šumburk
Kdy: Přístupná celoročně
Kde: Nad řekou Ohře, kousek za Kláštercem nad Ohří 
Zřícenina hradu Šumburk se tyčí nad řekou Ohří kousek za Kláštercem nad Ohří, směrem k Ostrovu nad Ohří. Je dobře viditelná ze silnice Chomutov - Karlovy Vary i ze samotného Klášterce nad Ohří. Nabízí vyhlídku na Krušné i Doupovské hory. Mohutný hrad pochází z první poloviny 15. století a jméno nese podle zakladatele Viléma ze Šumburka. Z areálu lázní Evženie v Klášterci vede cesta k němu podél řeky po červené turistické značce. Cesta asi po třech kilometrech turisty dovede přes rekreační obec Kotvina k rozcestí Šumná. Odtud už vede dvoukilometrové stoupání po žluté značce ke zřícenině hradu.

Zřícenina tvrze Pětipsy
Kdy: Celoročně, zámek je ale uzavřen a oplocen
Kde: Na západním okraji obce Pětipsy 
Zřícenina tvrze, později přestavěné na zámek, nedaleko Nechranické přehrady je upomínkou na rod Pětipeských z Chýš a Egerberga. Chátrající stavba vodní tvrze dnes už nabízí jen obvodové zdi. Zámecký areál má nyní občanské sdružení Via Levamente, které se pokouší o jeho záchranu. Zámek je však uzavřen a oplocen s výstrahou, že se jedná o chráněnou památku a vstup je zakázán. Dvůr je však otevřen. Jeho stav je velmi špatný a patrné jsou dnes spíš pozůstatky původní tvrze. Pozůstatky tvrze leží na západním okraji obce Pětipsy. Najdete je mezi centrem obce a železniční zastávkou Doupovské dráhy.

Rozhledna Maják u Strupčic
Kdy: Přístupná celoročně
Kde: Nad obcí Strupčice
Rozhledna nad obcí Strupčice na Chomutovsku nabízí zajímavý výhled na Krušné hory a Středohoří, ale také uhelné doly mezi nimi. Stojí totiž na hradě povrchového dolu. Vznikla v roce 2012 jako součást projektu Moře klidu. Celodřevěná konstrukce s celkovou výškou šest metrů a vyhlídkovou plošinou v pěti metrech, na níž vede 25 schodů, vznikla během několika dnů při kurzu Prázdninové školy Lipnice a filmař Martin Ryšavý během stavby natáčel svůj film Na vodě. Stala se první stavbou sdružení Moře klidu na břehu budoucího moře, které má proměnit uhelnou krajinu severní Čech v krajinu přímořskou. Z centra obce Strupčice (ulicí Holešickou) vede značená cesta, též pro cyklisty. Rozhledna bude napojena na nově vznikající cyklostezku Chomutov-Strupčice.


Rozhledna na svatém Vrchu
Kdy: Rozhledna je volně celoročně přístupná
Kde: Na Svatém vrchu nebo také Strážišti nad Kadaní 
Kovová rozhledna na Svatém vrchu nebo také Strážišti nad Kadaní nabízí výhled na Doupovské hory a údolí řeky Ohře. Vyhlídková věž stojí na vrcholu od roku 2003. Kopcem vede stezka s naučnými cedulemi o zdejších přírodních zajímavostech. Přístup je od kadaňského Františkánského kláštera na vrchol po žluté turistické značce. Kopec je protkán sítí stezek. Hlavní cesta vás od kláštera dovede k silnici u průmyslové zóny.


Lapidárium zaniklých obcí Vintířov
Kdy: Po celý rok
Kde: Na návrší nad Vintířovem u poutní kaple Panny Marie Pomocné 
Zapomenutou historii měst a obcí v Doupovských horách, vysídlených v druhé půli 20. století, připomíná v obci Vintířov, na okraji vojenského prostoru, lapidárium. Najdete ho na návrší nad Vintířovem u poutní kaple Panny Marie Pomocné. Lapidárium vzniká úsilím členů občanského sdružení Klub historických památek Radonicka u poutní kaple na Vintířovském vrchu. Ze zaniklých měst a obcí Doupovských hor, které byly vysídleny v 50. letech letech kvůli budování vojenského prostoru Hradiště, sváží kamenné artefakty. Prvním byl žulový pomník Dr. Hanse Kudlicha z roku 1933 od dnes již zaniklé Kudlichovy rozhledny na vrchu Složiště. Neznačená cesta vede od kostela svaté Markéty na vintířovské návsi severně okolo starého a nového zámku lesní cestou, zhruba 1,5 kilometru.