Svět z kostiček
Kdy: Prodlouženo do 30. června
Kde: Chomutovská knihovna
Opětovného prodloužení se dočkala úspěšná výstava nabízející pohled na svět složený z lega. Pozoruhodná, volně přístupná výstava Svět z kostiček je k vidění v předsálí naučného oddělení. Zahrnuje 120 exponátů z kostek lega, má vzdělávací charakter a potěší nejen dospělé, ale i děti či školní skupiny.

Figurální kresba v jirkovské Čajovně Zen
Kdy: Každou neděli od 16.00 do 19.00 hodin
Kde: Čajovna Zen v Jirkově
Určeno všem, co mají zájem naučit se nebo zdokonalit ve figurální kresbě. Informace na tel. 606 387 974. 

Výstava Josef Voves – Obrazy
Kdy: Od 13. ledna do 13. února
Kde: Galerie Josefa Lieslera v Kadani
V Galerii Josefa Lieslera v Kadani začne ve čtvrtek 13. ledna nová výstava s názvem Josef Voves – Obrazy. Jiří Voves vystudoval architekturu na ČVUT u prof. J. Štursy, poté na AVU Praha u prof. F. Cubra. Od roku 1977 se věnuje výhradně volné malbě a grafice, příležitostně se zabývá ilustracemi, grafickými úpravami knih, scénografií a realizacemi v architektuře. Vernisáž proběhne 13. ledna od 17.00 hodin. Výstavu slovem uvede Lucie Šiklová, zazpívá Jana Vovsová Lewitová.

Železniční tratě ve městě Chomutov
Kdy: Čtvrtek 13. ledna od 17.00 hodin
Kde: Velký sál Chomutovské knihovny
Ve velkém sále Chomutovské knihovny proběhne ve čtvrtek 13. ledna od 17.00 hodin přednáška Jana Kadlece s názvem Železniční tratě ve městě Chomutov. Autor publikace Město Chomutov a železnice posluchačům přiblíží okolnosti i podrobnosti vztahující se k počátkům a následnému rozvoji železniční dopravy na Chomutovsku.

Čiperkové v Klášterci nad Ohří
Kdy: Neděle 16. ledna od 16.00 hodin
Kde: Kulturní centrum v Klášterci nad Ohří
Čiperkové zpívají písničky, které baví děti, rodiče, babičky i dědy. Zpívají dětské písničky, jak z vlastní tvorby, tak převzaté. Na svých vystoupeních po celé republice učí malé diváky říkánky a tancovat.

VK Jirkov – USK Slávia Liberec
Kdy: Neděle 16. ledna od 10.00 a od 14.00 hodin
Kde: Sportovní hala 4. ZŠ Jirkov
Dva zápasy I. Ligy ve volejbalu juniorek. Jeden od 10.00, druhý od 14.00 hodin. Přijďte fandit do sportovní haly ve 4. ZŠ Krušnohorská.

Senioři ve Strupčicích se mohou každý pátek protáhnout
Kdy: Každý pátek od 11.00 hodin
Kde: Sportovní hala ve Strupčicích
V obci Strupčice myslí i na kondici obyvatel dříve narozených. Senioři se zde totiž mohou přijít protáhnout každý pátek do zdejší sportovní haly a v rámci svých možností mohou absolvovat protahovací a rehabilitační cvičení. To začíná vždy v 11.00 hodin. Vstup je zdarma.

Výstava Angry Earth – Jeden obrázek je více než 1 000 slov
Kdy: Do 28. února
Kde: Galerie pod širým nebem na Studentském náměstí v Kadani
První výstavou roku 2022 v Galerii pod širým nebem na Studentském náměstí v Kadani je ekologický projekt Angry Earth aneb Jeden obrázek je více než 1 000 slov. Ten začal v úterý 11. ledna. Za poslední dva roky poznamenala život lidstva pandemie nemoci covid-19. Ta způsobila smrt milionů lidí, dalším zhoršila zdraví a zasáhla ekonomiku a mezilidské vztahy. Zkusme si ale na chvíli představit, že pro naši planetu může být obdobnou pandemií, lidská činnost.

Eva Čermáková – Obrazy
Kdy: Do 23. února
Kde: Galerie Na Síti v Chomutovské knihovně
Novou výstavu obrazů Evy Čermákové nabídne od 13. ledna galerie Na Síti ve druhém patře u velkého sálu Chomutovské knihovny. Výstava potrvá do 23. února.

Akty Milana Pecha v galerii Kryt
Kdy: Do 31. ledna
Kde: Galerie Kryt v Klášterci nad Ohří
V Galerii Kryt v Klášterci nad Ohří začíná v pátek 7. ledna výstava fotografií Milana Pecha Připraven na KRYTiku. Vernisáž začíná v 17.00 hodin a doprovodí ji houslový koncert. Otevřena bude do konce ledna.

Velká fotografická soutěž 2022
Kdy: Od ledna do 31. srpna
Kde: Krušné hory na české i německé straně
Destinační agentura Krušné hory ve spolupráci s Nadačním fondem Obnova Krušnohoří vyhlašuje tradiční letní soutěž pro všechny nadšené fotografy a youtubery jak z řad amatérů, tak profesionálů. Své snímky a videa zachycující krásy Krušných hor můžete zasílat elektronicky na adresu soutezdakh2022@seznam.cz, a to v termínu od ledna do 31. srpna. Vítězné fotografie a videa budou vybírána odbornou porotou a veřejností. Ze zaslaných fotografií bude odbornou porotou vytvořen kalendář pro rok 2023 a na vítěze z hlasování veřejností obou kategorií čekají ceny v hodnotě 5 000,- korun. Celé podmínky soutěže najdete na facebooku nebo webu Destinační agentury Krušné hory.

Lidé odvedle aneb neobvyklý výlet do světa lidí s hendikepem
Kdy: Do 21. ledna
Kde: Galerie Lurago v Chomutově
Už jen do 21. ledna bude možné v galerii Lurago navštívit interaktivně edukativní výstavu Lidé odvedle, jež seznamuje s každodenním životem lidí se zrakovým, sluchovým a tělesným postižením, a spíše než prohlídku nabízí jedinečný zážitek ze světa plného překážek. Prožitá zkušenost návštěvníkům přiblíží, jak s postiženými komunikovat, vzájemně se obohacovat a jak si smysluplně pomáhat. Výstavou vás provedou odborní edukátoři. Metodické materiály jsou volně ke stažení na webové adrese www.lideodvedle.cz/metodiky/.

Václav Černý – Průniky forem
Kdy: Do 28. ledna
Kde: Galerie Špejchar v Chomutově
Do 28. ledna je v galerii Špejchar k zhlédnutí expozice obrazů a soch Václava Černého Průniky forem. Akademický malíř Václav Černý vystudoval obor malba a mozaika a před rokem 1989 se umělecky realizoval především v architektuře. Po sametové revoluci vedl ateliér malby v Sárksu, kde působil do roku 2009. Jeho díla byla vystavována v Německu, Irsku či Anglii.

Vycházka do Bezručova údolí
Kdy: Kdykoliv
Kde: Bezručovo údolí
Za procházkou můžete vyrazit například do Bezručova údolí v Chomutově. Je to jedno z nejdelších, nejhlubších a nejkrásnějších údolí Krušných hor. Vzniklo působením řeky Chomutovky. V roce 2002 bylo vyhlášeno přírodním parkem. Rozloha je přibližně 6 500 ha. Součást parku tvoří prostředí svahů údolí a údolní niva řeky.

Rozhledna Maják u Strupčic
Kdy: Přístupná celoročně
Kde: Nad obcí Strupčice
Rozhledna nad obcí Strupčice na Chomutovsku nabízí zajímavý výhled na Krušné hory a Středohoří, ale také uhelné doly mezi nimi. Stojí totiž na hradě povrchového dolu. Vznikla v roce 2012 jako součást projektu Moře klidu. Celodřevěná konstrukce s celkovou výškou šest metrů a vyhlídkovou plošinou v pěti metrech, na níž vede 25 schodů, vznikla během několika dnů při kurzu Prázdninové školy Lipnice a filmař Martin Ryšavý během stavby natáčel svůj film Na vodě. Stala se první stavbou sdružení Moře klidu na břehu budoucího moře, které má proměnit uhelnou krajinu severní Čech v krajinu přímořskou. Z centra obce Strupčice (ulicí Holešickou) vede značená cesta, též pro cyklisty. Rozhledna bude napojena na nově vznikající cyklostezku Chomutov-Strupčice. Na Štědrý den bude na rozhledně sesit, do kterého se mohou návštěvníci zapsat.

Rozhledna na svatém Vrchu
Kdy: Rozhledna je volně celoročně přístupná
Kde: Na Svatém vrchu nebo také Strážišti nad Kadaní 
Kovová rozhledna na Svatém vrchu nebo také Strážišti nad Kadaní nabízí výhled na Doupovské hory a údolí řeky Ohře. Vyhlídková věž stojí na vrcholu od roku 2003. Kopcem vede stezka s naučnými cedulemi o zdejších přírodních zajímavostech. Přístup je od kadaňského Františkánského kláštera na vrchol po žluté turistické značce. Kopec je protkán sítí stezek. Hlavní cesta vás od kláštera dovede k silnici u průmyslové zóny.

Lapidárium zaniklých obcí Vintířov
Kdy: Po celý rok
Kde: Na návrší nad Vintířovem u poutní kaple Panny Marie Pomocné 
Zapomenutou historii měst a obcí v Doupovských horách, vysídlených v druhé půli 20. století, připomíná v obci Vintířov, na okraji vojenského prostoru, lapidárium. Najdete ho na návrší nad Vintířovem u poutní kaple Panny Marie Pomocné. Lapidárium vzniká úsilím členů občanského sdružení Klub historických památek Radonicka u poutní kaple na Vintířovském vrchu. Ze zaniklých měst a obcí Doupovských hor, které byly vysídleny v 50. letech letech kvůli budování vojenského prostoru Hradiště, sváží kamenné artefakty. Prvním byl žulový pomník Dr. Hanse Kudlicha z roku 1933 od dnes již zaniklé Kudlichovy rozhledny na vrchu Složiště. Neznačená cesta vede od kostela svaté Markéty na vintířovské návsi severně okolo starého a nového zámku lesní cestou, zhruba 1,5 kilometru.