Aida Mujačič
Kdy: Pátek 10. září od 19.00 hodin
Kde: Refektář Františkánského kláštera v Kadani
Zpěvačka a pianistka Aida Mujačić je původem z Bosny a Hercegoviny, kde vystudovala hru na klavír na střední hudební škole, poté pokračovala ve studiích v Rijece, nakonec v Sarajevu. Získala stipendium české vlády ke studiu hudební vědy na Univerzitě Karlově a od té doby je v Česku. Přijďte si poslechnout tradiční balkánskou hudbu v jejím provedení. V Kadani vystoupí 10. září v refektáři františkánského kláštera.

Stezka odvahy
Kdy: Pátek 10. září od 18.30 hodin bude probíhat zápis odvážlivců, start v 19.00 mladší děti, ve 20.15 starší děti
Kde: Sraz je u mateřského centra Dráček v Březně u Chomutova
Obec Březno u Chomutova pořádá večerní Stezku odvahy pro děti. Ty budou vyrážet na strašidelnou trasu v pětičlenných skupinách, v pětiminutových intervalech. Občerstvení je zajištěno.

Výstava Benátky 2020 v galerii Kryt
Kdy: Pátek 10. září od 17.00 hodin
Kde: Galerie Kryt v Klášterci nad Ohří
Vážení milovníci kultury! Už jste někdy byli na pořádném karnevalu? Ne? Nemusíte hned do Ria. Stačí se vypravit na sever Itálie do Benátek, kde se koná jeden z nejkrásnějších karnevalů světa – Benátský karneval. A pokud se vám nechce ani do Itálie, přijďte 10. září na vernisáž výstavy fotografií Miroslava Rady a Benátky tak přijdou za vámi.Miroslav Rada v galerii představí sérii fotek ze slavného benátského karnevalu. Týden po jeho návratu domů byly Benátky a další italská města z důvodu rozmáhajícího se koronaviru uzavřeny. Šlo o velký kontrast, kdy se Casanovské Benátky plné barev a návštěvníků staly městem duchů.

Sedmé setkání v Nových Třebčicích
Kdy: Sobota 11. září od 15.00 hodin
Kde: Na návsi v Nových Třebčicích
Sbor dobrovolných hasičů Podlesice a obec Veliká Ves srdečně zvou všechny, co mají něco společného (bydliště, bývalé bydliště, čas zde příjemně prožitý) s Novými Třebčicemi na setkání. To se uskuteční v sobotu 11. září od 15.00 hodin na návsi. Součástí akce bude vystoupení klauna Roberta, koncert kapely Pinky Band, ale také promítání historických fotografií z obce a blízkého okolí.

Zámecký pátek s Paraplíčkem
Kdy: Pátek 10. září od 18.00 hodin
Kde: Zámek Červený Hrádek
Závěrečný Zámecký pátek je připraven ve spolupráci s DDM Jirkov - Paraplíčko, a proto nese název Zámecký pátek s Paraplíčkem. Během večera vystoupí dvě místní kapely, a to NaVoko a Black Ewe.

Klášterecké promenády
Kdy: Sobota 11. září od 14.00 hodin na hřišti u gymnázia a od 15.30 hodin v letním kině
Kde: Hřiště u gymnázia a letní kino v Klášterci nad Ohří
Letošní ročník Kláštereckých promenád se vrátí ke své původní podobě. Hlavní program proběhne opět v areálu letního kina, přibude ovšem další program pro děti či spíše pro celou rodinu. Promenády se tak letos budou konat v sobotu 11. září na dvou scénách. Na hřišti u kláštereckého Gymnázia a SOŠ začne program už ve 14,00 hodin. Vstup na scénu u hřiště bude bránou od špejcharu nebo také bývalého pivovaru a je zdarma. Zahajovací show předvedou klauni Pepe a Pipi. Po hodinové přestávce se od 16,30 představí Janek a kapela a od 18,30 hodin uzavře program této scény pop-punková kapela Natřije! Kromě plánovaných vystoupení na jevišti budou v areálu skákací hrady a další dětské atrakce. Hlavní scéna Promenád je placená a bude letos opět v letním kině. Tady začne program v 15,30 hodin a na jevišti vystoupí klášterecká skupina Trojka. S hodinovými pauzami pak postupně kláštereckému publiku zahrají Kurtizány z 25. avenue a kapela UDG. Od 21,30 už pak bude na hodinu a půl pódium patřit hlavnímu hostu festivalu, jímž je Divokej Bill. V Klášterci vystoupí v rámci svého tour „Marathon 2021“.

Farmářské trhy v Jirkově
Kdy: Sobota 11. září od 8.00 do 12.00 hodin
Kde: Náměstí Dr. Edvarda Beneš v Jirkově
Již tuto sobotu 11. září budou opět Farmářské trhy v Jirkově. V nabídce regionálních prodejců je tradičně ovoce a zelenina, borůvky, uzeniny, sýry, rybízák, koření, sirupy, těstoviny, brambůrky, pekařské výrobky, med a další.

Flerjarmark
Kdy: Sobota 11. září od 10.00 do 16.00 hodin
Kde: Studenské náměstí v Kadani
Už jste objevili kouzlo Fleru? Pokud ne, tak o mnoho přicházíte! Internetové tržiště Fler.cz dává prostor českým a slovenským designérům, švadlenkám, šperkařům, umělcům, návrhářům… zkrátka každému, kdo něco umí, a chtěl by produkty své šikovnosti dále šířit a dělat jimi radost spokojeným zákazníkům. Veškeré zboží, které prodejci na fler umístí, je ručně vyráběné a každý výrobek je tak naprostý originál, často je k dispozici od každého pouze jediný kus. Jak takové kreativní tržiště vypadá nikoli virtuálně, ale naživo, se budete moci přesvědčit na dalším ročníku kadaňského flerjarmarku, který proběhne 11.9. na Studentském náměstí v Kadani. Od 10 do 16 hodin zde budete moci obdivovat ručně vyráběné šperky z korálků, keramiky, smaltu či pryskyřice, kožené výrobky, háčkované zboží, malované hedvábí, oblečení i bytové doplňky, zkrátka vše, na co si jen vzpomenete. Chybět pochopitelně nebude ani občerstvení. Atmosféru jarmarku také zpestří doprovodný program.

Veřejné bruslení v Chomutově
Kdy: Sobota 11. září od 17.00 do 18.00 hodin a neděle 12. Září od 10.00 do 11.00 hodin
Kde: Tréninková hala Rocknet arény v Chomutově
Přijďte si zabruslit. Vstupné je 40 korun

Country večer v Kovářské
Kdy: Sobota 11. září od 17.00 hodin
Kde: Občerstvení Bílý dům v Kovářské
Hrát a zpívat přítomným bude Kovářák Ivan Pop & spol.

Dny evropského dědictví v Klášterci nad Ohří
Kdy: Neděle 12. září od 13.00 hodin
Kde: Hrad Šumburk
Dny evropského dědictví v Klášterci nad Ohří nabídnou prohlídky dvou zřícenin hradů, barokních kaplí i křest nové publikace a prohlídku kostela. Konat se budou po dva víkendy - v neděli 12. září a také následující víkend. V neděli 12. září bude komentovaná prohlídka hradu Šumburk ve 13.00 a v 15.00 hodin s možností opečení vlastních špekáčků. Sraz je na hradě. 

Dny evropského dědictví v Kadani
Kdy: Sobota 11. a neděle 12. září
Kde: Památky ve městě Kadaň
V Kadani budou po oba víkendové dny otevřeny všechny památky, muzea i galerie, a to zdarma. Přijít můžete na baštu, do hradu, kláštera či některých kostelů. Otevřeno bude od 10.00 do 16.00 hodin.

100 retrospektiva Vladimíra Šavela
Kdy: Do 13. října
Kde: Galerie Špejchar v Chomutově
V úterý 7. září začala v Galerii Špejchar v Chomutově výstava 100 retrospektiva, která představuje tvorbu akademického malíře a grafika Vladimíra Šavla (14. listopadu 1921 v Kopistech – 4. srpna 2006 v Teplicích). Svým základním uměleckým školením byl Vladimír Šavel grafik. Po studiu na Státní keramické škole v Praze byl jako sedmnáctiletý mimořádný talent přijat bez maturity na ministerskou výjimku na Akademii výtvarných umění v Praze do grafické speciálky prof. T. F. Šimona, svá studia pak mohl dokončit až po okupaci v ateliéru prof. Vladimíra Silovského. Jako rodák z Kopist na Mostecku si odtud odnesl trvalý vztah ke zdejší důlní a průmyslové krajině. Jeho dílo je ale tematicky daleko širší.

Františkánský klášter v Kadani
Kdy: Od čtvrtka do neděle vždy od 10.00 do 17.00 hodin
Kde: Františkánský klášter v Kadani
Františkánský klášter v Kadani je nyní otevřen celoročně, a to od čtvrtka do neděle vždy od 10 do 17 hodin.  Františkánský klášter vznikl na konci 15. století na místě původní poutní kaple Čtrnácti svatých Pomocníků za výrazného přispění rodu Vitzthumů a Hasištejnů z Lobkowicz. Jan Hasištejnský z Lobkowicz, který byl hejtmanem města Kadaně, nechal klášter vybudovat jako pohřebiště svého rodu a zároveň jako imitaci svatých míst v Jeruzalémě, kam vykonal v roce 1493 svatou pouť. V podpoře kláštera pokračoval i jeho syn Jaroslav. Presbytář kostela byl vymalován malířem ze školy Lucase Cranacha staršího a některé prostory zvláštního významu byly opatřeny sklípkovou klenbou. Po roce 1989 byl klášter navrácen františkánům, kteří jej předali Biskupství litoměřickému a to jej na 50 let pronajalo městu Kadani s výjimkou kostela, který slouží kadaňské římskokatolické farnosti. V prostorách původního kláštera bylo obnoveno Městské muzeum v Kadani, které zde připomíná jak dějiny města, tak především dějiny a odkaz samotného kláštera. V budově noviciátu má své sídlo Základní umělecká škola. Kostel byl v roce 1995 znovu vysvěcen a do kláštera se tak vrátil duchovní život. Mše svatá se zde slouží každou poslední sobotu v měsíci.

Přemysl Otakar II, král, rytíř, zakladatel
Kdy: Do 28. září
Kde: Muzeum Kadaňský hrad
Výstava k 760. výročí první zmínky o městě Kadaň. Ve spolupráci se spolkem Města Otakarova, doplněná exponáty ze sbírek Městského muzea v Kadani a Ústavu archeologické památkové péče v Mostě.

Hořkosti ve stádci Kristovu
Kdy: Do 28. září
Kde: Muzeum středověká bašta v Kadani
Výstava o událostech roku 1421 v severozápadních Čechách, pořádaná ve spolupráci s UAPP Most se zápůjčkou soukromé sbírky husitských zbraní. Všechno, co jste kdy chtěli vědět o husitském tažení roku 1421 v našem kraji, ale báli jste se zeptat. Otevřeno v červenci a srpnu denně mimo pondělí, v září o víkendech a státním svátku. Dne 11. září v 15.00 hodin v rámci EHD bude komentovaná prohlídka s autorem výstavy Milanem Sýkorou. Výstavu digitalizovala firma Ponte records.
 

Svět kostiček v Chomutovské knihovně
Kdy: Do 30. září
Kde: Chomutovská knihovna
V Chomutovské knihovně je výstava Svět kostiček. V předsálí oddělení naučné literatury je do konce září k vidění až 120 exponátů složených z kostek lega. Výstava vzdělávacího charakteru potěší nejen dospělé, ale i děti či školní skupiny. Nechybí exponáty z Harryho Pottera nebo studia Walta Disneye.

Železniční depozitář Národního technického muzea v Chomutově
Kdy: Do 31. října
Kde: Vstup po značené trase z Černovické ulice v Chomutově
Návštěvníci si mohou prohlédnout výstavu Chomutov ve století páry, která byla připravena při příležitosti oslav výročí 150 let železnice na Mostecku a Chomutovsku. K vidění je na 100 kolejových vozidel, bude v roce 2021 otevřen od pátku 4. června a v červenci a srpnu se mohou návštěvníci těšit na rozšířenou otevírací dobu.

Industriální cyklostezka u Kadaně
Kdy: Kdykoli ve volním čase
Kde: Z Kadaně do Černovic
Výhledy do uhelného velkolomu, průjezd kolem elektrárny i klidná zákoutí rekultivované krajiny – takové zážitky nabízí netradiční industriální cyklostezka na Kadaňsku. Třináctikilometrová trasa z Kadaně do Černovic s perfektním povrchem a mírným převýšením je vhodná i pro rodiny s dětmi. Ukazuje přitom možnosti proměny krajiny po těžbě uhlí i zajímavá technická řešení. Ideálním startovním místem na cyklostezku značenou číslem 3115 jsou kadaňské Rooseveltovy sady se spoustou sportovních a rekreačních příležitostí. 

Na zaniklý hrad Najštejn
Kdy: Po celý rok
Kde: Nad údolní nádrží Jirkov
Skromné pozůstatky hradu Najštejn jsou na vysokém skalním ostrohu nad údolní nádrží Jirkov. Hrad byl pravděpodobně založen v polovině 13. století Jindřichem z Alamsdorfu, majitelem nedalekého panství Březenec. Již ve 14. století byl hrad opuštěn. Jádro tvořila nevelká oválná plošina s menší budovou. Okolo plošiny je příkop a val. K zaniklému hradu se nejlépe dostaneme z autobusové zastávky Blatno – Květnov, odkud vede polní a pak lesní cesta. Ta ale není na mapě KČT zakreslena.

Někdejší Hrádek Hausberg
Kdy: Celoročně přístupné
Kde: Zámecký vrch nad Bezručovým údolím
Nepatrné náznaky terénních valů vybíhají do Bezručova údolí nad Chomutovem u Hrádečné. Bergrutsch je zastaralý pomístní název polohy. Lze usuzovat, že se jednalo o opevnění spjaté s důležitou dálkovou komunikací vedoucí z Chomutova přes Blatno do Saska. Celková podoba lokality ukazuje na středověký původ. S vazbou na dálkovou komunikaci to mohl být kontrolní bod na této cestě. Bohužel se nedochovaly žádné písemné zmínky. Do literatury lokalitu uvedl Jaroslav Pachner a navrhl ji označovat jako Hausberk II. Nebyly zde nalezeny žádné archeologické nálezy. Nejsou zde žádné pozůstatky staveb či jiných objektů. Podle terénních náznaků šlo nejspíše o nedostavěné jednodílné opevnění, které na východní straně vymezuje příkop, před nímž je val. Další mělký příkop odděluje vlastní ukončení ostrožny. Je zde také prohlubeň, vysekaná do rulové skály, dnes zpola zasypaná. Nejsnadnější přístup je z Chomutova po modré turistické značce.

Helenčiny vodopády u Svahové
Kdy: Po celý rok
Kde: Kousek od rozcestí u obce Svahová
Budete-li hledat na mapě Helenčiny vodopády, zaměřte se na oblast nad Jirkovem u Svahové. Krásný přírodní úkaz na potoku Lužec se nachází kousek od rozcestí. Prochází tudy také cyklostezka. Asi 20 m před dřevěným mostkem stačí sejít na vyšlapanou pěšinku, která vás tam dovede. Vodopád má zhruba 4 metry a pod ním jsou ještě menší peřeje. Na jednom z umělých přívodů z Kachního rybníka je těsně pod silnicí ze Svahové do Malého Háje umělý, přibližně 3 metry vysoký vodopád. Nejhezčí jsou Helenčiny vodopády především na podzim, nebo i v létě, kdy nabízejí příjemné osvěžení.

Eduardova skála u Malého Háje
Kdy: Přístupná je celoročně
Kde: U obce Malý Háj v Krušných horách
Eduardova skála (908 m) je vyhlídkový útvar ve tvaru sedící žáby na okraji lesa nad obcí Malý Háj v Krušných horách. Tvoří západní předvrchol Lesenské pláně. Již z dálky dobře viditelný skalní masiv leží přibližně 800 metrů na jihovýchod od malohájského kostela, východně od silnice Malý Háj - Lesná. Na vrcholku skalnaté homole se nachází žulový triangulační sloup. Z vrcholu je poměrně daleký rozhled, zejména na západ. Na jihovýchodě je Medvědí skála, Lesenská pláň, Liščí vrch, na severu Hora Svaté Kateřiny. Na západě jsou jako na dlani osady Malý Háj a Rudolice v Horách, o něco dále Kamenný vrch, údolí Telčského potoka a vzdálenější vrcholy Krušných hor, na jihu pak osada Lesná.

Zřícenina hradu Perštejn
Kdy: Po celý rok
Kde: Nad obcí Perštejn
Rozsáhlá zřícena hradu je ukrytá v zalesněném skalním ostrohu přibližně jeden kilometr nad obcí Perštejn na svazích Krušných hor. Hrad není odnikud vidět, z obce k němu vede modrá turistická značka. Pozůstatky hradu jsou roztroušeny na rozsáhlém území na vrcholu kopce. Hrad byl založen někdy ve druhé polovině 13. století. Podle německého názvu Borschenstein se soudí, že jeho zakladatelem mohl být Boreš z Rýzmburka, v úvahu připadají ale také páni ze Šumburku.

Stezka pro pěší a cyklisty v Klášterci
Kdy: Přístupná celoročně
Kde: V Klášterci nad Ohří
V Klášterci nad Ohří je stezka pro pěší i cyklisty podél Kláštereckého potoka. Navazuje na cyklopark v Královehradecké ulici. Zájemci se tak mohou projít podél potoka a objevovat krásy města a načerpat čerstvý vzduch. Trasa, která začíná u cykloparku, stoupá sídlištěm podél Kláštereckého potoka do Útočiště. Cyklopark vedle hlavního silničního tahu přes město.

Zřícenina hradu Šumburk
Kdy: Přístupná celoročně
Kde: Nad řekou Ohře, kousek za Kláštercem nad Ohří 
Zřícenina hradu Šumburk se tyčí nad řekou Ohří kousek za Kláštercem nad Ohří, směrem k Ostrovu nad Ohří. Je dobře viditelná ze silnice Chomutov - Karlovy Vary i ze samotného Klášterce nad Ohří. Nabízí vyhlídku na Krušné i Doupovské hory. Mohutný hrad pochází z první poloviny 15. století a jméno nese podle zakladatele Viléma ze Šumburka. Z areálu lázní Evženie v Klášterci vede cesta k němu podél řeky po červené turistické značce. Cesta asi po třech kilometrech turisty dovede přes rekreační obec Kotvina k rozcestí Šumná. Odtud už vede dvoukilometrové stoupání po žluté značce ke zřícenině hradu.

Zřícenina tvrze Pětipsy
Kdy: Celoročně, zámek je ale uzavřen a oplocen
Kde: Na západním okraji obce Pětipsy 
Zřícenina tvrze, později přestavěné na zámek, nedaleko Nechranické přehrady je upomínkou na rod Pětipeských z Chýš a Egerberga. Chátrající stavba vodní tvrze dnes už nabízí jen obvodové zdi. Zámecký areál má nyní občanské sdružení Via Levamente, které se pokouší o jeho záchranu. Zámek je však uzavřen a oplocen s výstrahou, že se jedná o chráněnou památku a vstup je zakázán. Dvůr je však otevřen. Jeho stav je velmi špatný a patrné jsou dnes spíš pozůstatky původní tvrze. Pozůstatky tvrze leží na západním okraji obce Pětipsy. Najdete je mezi centrem obce a železniční zastávkou Doupovské dráhy.

Rozhledna Maják u Strupčic
Kdy: Přístupná celoročně
Kde: Nad obcí Strupčice
Rozhledna nad obcí Strupčice na Chomutovsku nabízí zajímavý výhled na Krušné hory a Středohoří, ale také uhelné doly mezi nimi. Stojí totiž na hradě povrchového dolu. Vznikla v roce 2012 jako součást projektu Moře klidu. Celodřevěná konstrukce s celkovou výškou šest metrů a vyhlídkovou plošinou v pěti metrech, na níž vede 25 schodů, vznikla během několika dnů při kurzu Prázdninové školy Lipnice a filmař Martin Ryšavý během stavby natáčel svůj film Na vodě. Stala se první stavbou sdružení Moře klidu na břehu budoucího moře, které má proměnit uhelnou krajinu severní Čech v krajinu přímořskou. Z centra obce Strupčice (ulicí Holešickou) vede značená cesta, též pro cyklisty. Rozhledna bude napojena na nově vznikající cyklostezku Chomutov-Strupčice.

Rozhledna na svatém Vrchu
Kdy: Rozhledna je volně celoročně přístupná
Kde: Na Svatém vrchu nebo také Strážišti nad Kadaní 
Kovová rozhledna na Svatém vrchu nebo také Strážišti nad Kadaní nabízí výhled na Doupovské hory a údolí řeky Ohře. Vyhlídková věž stojí na vrcholu od roku 2003. Kopcem vede stezka s naučnými cedulemi o zdejších přírodních zajímavostech. Přístup je od kadaňského Františkánského kláštera na vrchol po žluté turistické značce. Kopec je protkán sítí stezek. Hlavní cesta vás od kláštera dovede k silnici u průmyslové zóny.

Lapidárium zaniklých obcí Vintířov
Kdy: Po celý rok
Kde: Na návrší nad Vintířovem u poutní kaple Panny Marie Pomocné 
Zapomenutou historii měst a obcí v Doupovských horách, vysídlených v druhé půli 20. století, připomíná v obci Vintířov, na okraji vojenského prostoru, lapidárium. Najdete ho na návrší nad Vintířovem u poutní kaple Panny Marie Pomocné. Lapidárium vzniká úsilím členů občanského sdružení Klub historických památek Radonicka u poutní kaple na Vintířovském vrchu. Ze zaniklých měst a obcí Doupovských hor, které byly vysídleny v 50. letech letech kvůli budování vojenského prostoru Hradiště, sváží kamenné artefakty. Prvním byl žulový pomník Dr. Hanse Kudlicha z roku 1933 od dnes již zaniklé Kudlichovy rozhledny na vrchu Složiště. Neznačená cesta vede od kostela svaté Markéty na vintířovské návsi severně okolo starého a nového zámku lesní cestou, zhruba 1,5 kilometru.