„O problematice kardiovaskulárních chorob ve spojitosti se sexem se začalo mluvit především v souvislosti s nástupem poslední sexuální revoluce. Ta vypukla po příchodu prvních účinných léků na erektilní dysfunkci. Bylo to v roce 1995, kdy se na trhu objevila Viagra,“ vysvětluje prof. PhDr. Petr Weiss, klinický psycholog Sexuologického ústavu Všeobecné fakultní nemocnice a 1. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy.
Tyto léky jsou schopny pomoci až 92 procentům pacientů, jež trápí erektilní dysfunkce, včetně těch s vážnými tělesnými problémy právě typu kardiovaskulárních onemocnění.
S příchodem nových léků vznikla otázka, jestli muži, kteří překonali infarkt, mohou tyto léky užívat a nevystavují se tak nebezpečí další srdeční příhody.
„Výzkumy jednoznačně svědčí o tom, že léky na podporu erekce brát mohou, ovšem po poradě se svým kardiologem. Pokud lékař stav cévního systému pacienta shledá dostatečně v pořádku, není důvod, proč by i muži po infarktu nemohli díky těmto lékům opět prožívat orgasmus,“ dodává psycholog.
Sexuální aktivita je tak trochu sport
Sexu a srdečním chorobám se věnuje i studie americké kardiologie Sumeeta Chugha, která analyzovala více skoro 5000 pacientů s náhlou srdeční zástavou. A ze všech účastníků studie bylo pouze necelé jedno procento způsobeno sexuální aktivitou. Ti, kteří měli problémy se srdcem během pohlavního styku, byli většinou muži středního věku.
„Je pravda, že sexuální aktivita zvyšuje srdeční frekvenci, podobně jako sport. Ale není to něco, čeho by se lidé měli intenzivně obávat. Pravděpodobnost prvního infarktu myokardu a zástavy srdce závisí na mnoha faktorech. Roli hrají genetika, životní styl, ovlivnitelné faktory jako jsou krevní tlak a hladina LDL-cholesterolu,“ říká MUDr. Eva Kociánová, garantka projektu Srdce v hlavě.
Při pohlavním styku se zvyšuje tepová frekvence i tlak, a zvětšují se tak nároky srdce a organismu na spotřebu kyslíku. Průměrná zátěž organismu je ale při sexuálním styku podobná jako mírný běh kolem domu. Obecně platí, že pokud jste schopni vyjít dvě patra po schodech nebo ujít dva kilometry bez větších fyzických potíží, tak je bezpečné mít i sex. Stejně jako vhodný sport, tak i sex je forma „cvičení“, která pomáhá posílit srdce a snižovat krevní tlak i snížit stres.
Nevěra zvyšuje riziko
„Samotný infarkt vznikne nejčastěji prasknutím aterosklerotického plátu, na který se nalepí krevní destičky a cévy se ucpou. Může se to stát při rozčilení nebo při námaze, potažmo při sexu. Zvláště pokud je to nejnáročnější aktivita, kterou jedinec vykonává. Jedna ze studií prokázala, že vyšší riziko infarktu myokardu mají muži, ti, kteří se léčí se srdcem, a také ti, kteří provozují mimomanželský sex,“ dodává doktorka Kociánová.
Nebojte se o sexu bavit s lékaři
Důležitá je prevence. Pokud máte jakékoliv problémy, jako je četnější zadýchání, bolest na hrudi, častější nevolnosti, suchý dráždivý kašel, vysoký krevní tlak či cholesterol, je důležité si o všech fyzických aktivitách, poradit se svým lékařem. Důležité je se nebát s lékařem mluvit ani o sexuálních aktivitách.
Často se právě lékaři i pacienti o tomto tématu zdráhají mluvit. Každopádně lidé, kteří žijí zdravě, pravidelně sportují, nekouří, znají a hlídají si svůj tlak, hladinu krevního cukru a cholesterol, nemají při sexu překotné výkyvy krevního tlaku a nemusí se tak nežádoucí příhody bát.
Sexuolog Petr Weiss k tomu s úsměvem dodává: „Navíc, jak termín „sladká smrt“ sám o sobě vyjadřuje, často je tento druh smrti ten, kterému by mnozí lidé, umírající jinými způsoby, dali přednost.“