Kolostrum neboli mlezivo se tvoří v mléčné žláze všech samic savců těsně před porodem a asi 3–5 dní po něm. Tělo ho produkuje jako ochranu při prvním kontaktu novorozence nebo mláděte se zevním prostředím, kdy ještě není plně vyvinutý imunitní systém a aktivován příjem protilátek kojením.

Kravské nebo kozí kolostrum se přidává i do umělého mateřského mléka a využívá se jak k výrobě přípravků na podporu imunity, tak k léčení různých onemocnění.

Manažer imunity

Kolostrum obsahuje vysoké množství vitaminů, minerálů, stopových prvků, důležité typy bílkovin, růstové faktory a protilátky působící proti bakteriím, virům a plísním. Jednou z klíčových látek v mlezivu je laktoferin označovaný za manažera imunitního systému. Organizuje obranu proti všem typům infekcí a neustále hlídá, aby obranná reakce organismu nebyla nepřiměřená a nepřešla do autoimunitní poruchy.

Jeho úkolem je také vázat na sebe železo v celém organismu a tím zabraňovat přemnožení bakterií. Laktoferin se díky svým antimikrobiálním a antibakteriálním vlastnostem využívá např. i k léčení žloutenky, kožních infekcí, potížích v zažívacím traktu i léčbě akné.

Kráva, nebo koza?

Na trhu s doplňky stravy můžete narazit na přípravky z kravského i kozího mleziva, a to ve formě prášku v kapslích. Někteří odborníci tvrdí, že ty z kozího kolostra jsou vzhledem ke složení kozího mléka ještě účinnější.

Zásadní každopádně je vybírat pouze produkty pocházející ze zvířat z certifikovaných farem a dbát i na množství zpracovaného mleziva – denní dávka by se měla pohybovat mezi 450 až 500 mg.

Předplaťte si Deník.cz a získejte zdarma e-knihu plnou ovocných receptů. Více na: denik.cz/predplatne.