Ticho, zápach a uklízení

Vstupujeme do ztichlého panelového domu. Jsme v pátém patře, tedy přímo tam, kde vypukl požár (více o požáru ZDE). Na chodbách je cítit štiplavý zápach, zdi jsou černé, někde i popraskané, na zemi leží požární hadice.

Byt na začátku chodby je otevřený, drobná blondýnka čistí vchodové dveře. Kousek dál uklízí mladá maminka. „Doteď nám nešlo topení," svěřuje se. „Ale aspoň nám to nezpůsobilo žádné škody," dodává mladá žena a rozčíleně před námi zavírá dveře.

Na chodbě potkáváme další ženu, která se snaží uklidit viditelné zbytky po požáru. „Nám to naštěstí do bytu nešlo, bydlíme ve třetím patře. Ale vím, že okolní byty jsou začouzené a špinavé," popisuje situaci Romana Mrňáková. „Snažím se tu trochu uklidit, ale zdi jsou tak černé, že každou chvíli musím měnit vodu," vysvětluje. „Během chvilky byl kouř všude na chodbách. Lidé ani pořádně nevěděli, kde hoří," vrací se k úternímu požáru.

"Kdybyste viděli, jak to byl hezký byt…"

Tady byl osudný lihový krb.Došli jsme až téměř na konec chodby, do míst, kde je zničený byt. Tady požár vznikl. V okolních bytech nikdo nereaguje. Podle informací od ostatních nájemníků jsou lidé v práci. V bytech údajně pouze popraskala malba na zdech.

Vcházíme do bytu, kde požár vypukl. Zápach je téměř nesnesitelný, vše je černé, na zemi leží zbytky ohořelých věcí, ze kterých lze jen obtížně poznat, k čemu sloužily.

Nájemnice bytu, mladá dívka, patřila mezi slušné obyvatele experimentu. „Nájem platila i tři měsíce dopředu, je to strašné neštěstí. Kdybyste viděli jak to byl krásný byt," vypráví jeden ze zástupců firmy, které dům patří. „Dnes tady byla. Vzala si čtyři pytle s oblečením a odešla. Nevíme kam," upřesňuje sousedka.

Dívka údajně zapálila lihový krb, který tu měla dlouhou dobu (na malém snímku nahoře). Tentokrát ale oheň přeskočil na koberec a rychle na pohovku. „Než doběhla pro svého souseda pana Adámka, byl už byt v plamenech" vypráví přihlížející žena. Všichni stále dokola opakují, jaký je zázrak, že z děsivé situace vyvázli všichni v pořádku.

„Ze stropu nám teklo do tří do rána"

Nejvíce poškozený byt je asi ten, ve kterém bydlí paní Jana Krkalová. Čtvrté patro, přímo pod bytem, v němž hořelo. V útulně zařízeném bytě je mokro. Na zdech jsou viditelné mokré mapy. Podlahu pokrývají mokré ručníky a plné kýble vody. „Bydlíme přímo pod bytem, který hořel. Máme komplet všechno zničené, před šesti lety jsme byt rekontruovali," říká Krkalová.

„Do tří do rána nám tekla ze stropu voda," vypráví dál. „Bylo to, jako když prší. Měli jsme tu vodu po kotníky. Koberec můžeme vyhodit," vypráví viditelně unavená žena. Mokré zdi má i protější byt. „Všechno jsem musela vyhodit," stěžuje si Marie Šaděrková.

Majitel paneláku chce škody uhradit

Dům je pojištěný. Firma CEERM, které dům patří, slíbila uhradit vše kromě osobních věcí. „Dnes a zítra máme jednání s pojišťovnou a sanační firmou. Do týdne by měla být hotova rekonstrukce poškozených bytů. Poté budeme řešit, z jakých peněz bude vše hrazeno" říká zástupce firmy CEERM Jiří Suremka. Lidem byla nabídnuta možnost dočasného náhradního bydlení. Podle Suremky ji nikdo nevyužil. A opět zaznívá ona věta: „je zázrak, že to všichni přežili ve zdraví".
 

Autorka: Markéta Vernerová