Tragický požár ve Vejprtech na Chomutovsku

  • Oheň v domově pro postižené osoby byl hasičům nahlášen ve 4.49 hodin, jako první byla na místě za deset minut dobrovolná jednotka z Vejprt
  • Celkem zasahovala padesátka hasičů ze šesti jednotek
  • Do Vejprt se sjely sanitky z okolí, pomáhali také záchranáři z Německa a Karlovarského kraje. Zranění byli převezeni do nemocnic v Chomutově, Kadani a Mostu.
  • Začat hořelo v kulturní místnosti, odkud se dým rozšířil do okolních pokojů, kde klienti domova spali.
  • Zemřelo osm mužů. Dvě desítky lidí se zranily lehce, tři středně těžce a jeden těžce. Nadýchali se kouře.
  • V době požáru bylo v objektu 35 klientů a tři zaměstnanci domova. Ti začali klienty vyvádět jako první.

Osm mrtvých a dvě desítky zraněných. To je bilance nočního požáru v Domově pro osoby se zdravotním postižením Kavkaz ve Vejprtech na Chomutovsku. Hořet začalo v kulturní místnosti, odkud se dým rozšířil do okolních pokojů, kde spali klienti domova. Zemřeli poté, co se nadýchali kouře. Co oheň způsobilo, vyšetřují hasiči a policisté.

Sanitky rozvážely zraněné do nemocnic v Chomutově, Kadani a Mostě, záchranářský vrtulník kvůli mlze v Krušných horách pomoci nemohl.

„Celkem jsme do nemocnic odvezli tři desítky lidí. Z toho 26 mělo lehká zranění nebo žádná a do nemocnic jsme je převezli na kontrolu. Tři lidé utrpěli středně vážná zranění a jedna osoba těžká,” sdělil Prokop Voleník, mluvčí Zdravotnické záchranné služby Ústeckého kraje. Do ošetření zraněných se zapojili také záchranáři z Karlovarského kraje a blízkého Německa.

Jako první na místě tragédie byli do několika minut od ohlášení požáru místní dobrovolní hasiči. Vzbudily je SMS zprávy a telefonát od operačního důstojníka. Vejprtští hasiči se seběhli do své hasičárny, odtud vyrazili k místu požáru auty. V prvním jich dorazilo šest, nakonec na místě tragédie zasahovalo dvanáct místních hasičů.

„Už když jsme přijížděli, viděli jsme šlehat třímetrové plameny z prvního patra domu. Požár byl celkem velký, plastová okna už hořela,“ sdělil jeden z dobrovolných hasičů, který si ale nepřál uvést své jméno. Na místě byl mezi prvními. „Rozdělili jsme si úkoly. Jedna skupina pomocí žebříku hasila požár, druhá hned začala s evakuací. Klienty domova vynášela ven,“ řekl. „Zažil jsem hodně zásahů, ale tenhle byl určitě ten nejtěžší,“ dodal.

Postupně se na místo sjížděly další jednotky hasičů, požár se jim podařilo lokalizovat během několika desítek minut. Celkem jej likvidovalo šest jednotek s 12 kusy techniky. Na místě zasahovala padesátka hasičů. „Začalo hořet v kulturní místnosti, odkud se dým rozšířil do okolních pokojů,“ řekl ředitel krajských hasičů Roman Vyskočil.

V době vzniku požáru se v domě nacházelo 35 klientů, jeho kapacita je o něco vyšší. „S klienty byli v domě tři naši zaměstnanci, ti je jako první začali vyvádět ven,“ řekl jeho vedoucí Petr Vagaši. Klienti domova ve Vejprtech, kteří byli propuštěni z nemocnic, se vracejí zpět do jeho areálu. Řada institucí nabídla svou pomoc při ubytování mužů, domov má ale své dostatečné kapacity v jiných objektech.

Online reportáž

Do nemocnic Krajské zdravotní v Mostě a Chomutově přivezla Zdravotnická záchranná služba Ústeckého kraje celkem 17 lidí. „Ze šesti přijatých v nemocnici v Chomutově je jeden pacient ve vážném stavu na interní plicní ventilaci, jeden pacient byl ošetřen na chirurgii s popáleninami. Další 4 byli ošetřeni ambulantně a budou z nemocnice propuštěni. Mostecká nemocnice přijala 11 pacientů, z nich jeden je hospitalizován na interní jednotce intenzivní péče, ale dýchá spontánně. Všichni absolvovali veškerá potřebná vyšetření, jsou bez dechových potíží a budou z nemocnice propuštěni,“ sdělil mluvčí Krajské zdravotní Ivo Chrástecký.

Na místě neštěstí byla od brzkého rána starostka Vejprt Jitka Gavdunová. „Bude těžké se s touto tragédií vyrovnat. Klienti ústavu u nás dlouhodobě žijí, pravidelně se scházíme, jezdíme spolu na výlety. Je to jako kdyby zemřel někdo z naší rodiny,“ řekla.

K situaci se přímo na místě vyjádřil také premiér Andrej Babiš. “Přijel jsem, abych vyjádřil solidaritu naší vlády. Chtěl bych se dozvědět, co se přesně stalo a co je třeba udělat, aby se podobná tragédie už neopakovala. Chtěl bych vyjádřit soustrast všem pozůstalým,” řekl.

Ústečtí kriminalisté šetří tragický požár ve Vejprtech jako obecné ohrožení z nedbalosti. Na místě spolupracují s vyšetřovateli požárů Hasičského záchranného sboru.