Ke dvěma požárům odpadků v bytových domech došlo v pátek 27. července v Jirkově a ve Vejprtech. V prvním případě hasiči s policisty evakuovali 55 lidí, ve druhém jedenáct, z nichž se pět nadýchalo zplodin z kouře. Nikdo nebyl vážně zraněný.

Plameny začaly šlehat ze suterénu domu v jirkovských Nových Ervěnicích před druhou hodinou ranní. V domě v ulici Fr. Schmieda hořely odpadky, kterými jsou zaházené celé sklepy i prostor u vchodu.

„Kvůli kouři bylo z domu evakuováno na dobu zásahu 55 lidí,“ uvedl mluvčí hasičů Lukáš Marvan. Hasiči dostali požár pod kontrolu do dvaceti minut, zcela ho zlikvidovali před třetí hodinou. Vyklidili také sklepní kóje a odvětrali dva vchody domu. „Ve 2.57 byli všichni obyvatelé vpuštěni do svých domovů,“ doplnil Marvan.

V půl deváté ráno vyjížděly další čtyři hasičské jednotky také do Hálkovy ulice ve Vejprtech. „Hořela matrace a další odpad pod schody do domu, schodiště bylo zakouřené,“ informoval Lukáš Marvan. „Hasiči evakuovali jedenáct lidí. Pět se nadýchalo kouře a do péče je převzala zdravotnická záchranná služba,“ dodal. I v tomto případě se podařilo živel zlikvidovat do půl hodiny.

Pětice obyvatel, mezi kterou byly i dvě děti, záchranáři převezli k ošetření do kadaňské nemocnice. Podle ředitele Petra Hossnera byli všichni ještě během pátku propuštěni domů. „Naštěstí nešlo o nic závažného,“ podotkl.

Co bylo příčinou požáru v domech a jaké jsou škody, je předmětem šetření.

Oba bytové domy, ve kterých vzplály odpadky, patří k takzvaně špatným adresám. Ve Vejprtech mají zkušenosti s častějšími návštěvami policie, v Jirkově je dům známý, protože v něm soukromí investoři provozují byznys s chudobou a točí v nich příjemce dávek. Kvůli tomu, že je předlužený, nedávno přišel o dodávky tepla a teplé vody a je otázkou měsíců, kdy přijde i o studenou. Tím se stane prakticky neobyvatelný.

Tak zasahovali hasiči ve Vejprtech: 

Bez ohledu na vyšetřování mají obyvatelé domu svou teorii, co se mohlo stát. „Feťák si dal cigáro, zbytek hodil mezi odpadky a začalo hořet,“ myslí si Renata Kotlárová, která v domě žije s mužem a 18měsíční dcerou. „Vchod je otevřený, každý se sem dostane. Šlo nám o životy,“ děsí ji.

„Ten dům by se měl zavřít,“ míní Tatiana L. „Nájemníci si z něj dělají holubník, takže to tu vypadá jako v Chánově. Ještě hůř. Podívejte se na ty odpadky a ti potkani co se prohánějí pod tím vším,“ nešetří kritikou žena, která v domě sama před dvěma lety bydlela. „Jenže to tu byl ještě pořádek, dělala jsem tu správcovou. Teď bydlím jinde, kde je to dobré a vchod na čip. Když tu včera hořelo, švagrová s dětmi radši utekla ke mně,“ dodala.

Situaci na facebookových stránkách Jirkovští komentoval zastupitel Josef Šebek (Svobodní). „Prosil jsem město, abychom s tím něco udělali. Prý to nejde, neboť panelák není náš (města). Marně. A to přesto, že sklepy jsou narvané vším možným až po východ z baráku, tudíž je otázka času, kdy se něco stane. Ať tihle lidé táhnou někam na kraj šachty, ať táhnou, odkud přišli,“ rozvášnil se na stránkách, kde navíc uvedl, že se zastupitelé o tamní dění příliš nezajímají.

Tomu oponuje místostarostka Dana Jurštaková (ODS). Do Nových Ervěnic podniká už třetím rokem pravidelné kontrolní výjezdy ve spolupráci se sociálními pracovníky, zaměstnanci úřadu práce a městskou policií, kdy obyvatele tlačí k dodržování pravidel. „Další možnosti ale nemáme. Snažili jsme se jednat s majiteli bytů, ti ale nechtějí, aby jim město mluvilo do podnikání,“ vysvětlila.

Jak se zdá, nezbývá než počkat, až dům nájemníci opustí, protože bude neobyvatelný. Podobný osud stihl sousední dům v ulici K. H. Máchy, který je dnes prázdný a do prvního patra zamřížovaný.