Sobota byla dnem, kdy se obyvatelé paneláku v Krušnohorské ulici v Jirkově vzpamatovávali z pátečního požáru. Mezi nimi i mladá matka Tereza Buralová, která bydlí s šestiletou Terezkou ve druhém patře, tedy přímo vedle ohniska požáru. Tím byla žhnoucí elektroinstalace v rozvodné skříni na společné chodbě. A bohužel hned dvakrát. Poprvé hořela v pátek ráno, podruhé v sobotu před osmou večer.

„Když hořelo poprvé, stačilo, že jsem slyšela paní, jak nad námi křičí ,hoří´, sebraly jsme se s Terezkou a utíkaly ven jen tak v nočních košilích a bez bot," líčí matka. Hasiči museli celý vchod evakuovat. Už po poledni se ale lidé mohli začít vracet do svých bytů a večer energetici nahodili elektriku.

Tereza Buralová se pustila do velkého úklidu, protože každý centimetr bytu pokrývaly mazlavé saze. „V sobotu jsem si ale řekla, že půjdeme někam ven, tak jsme se šly podívat na pálení čarodějnic. Vrátily jsme se domů a ono zrovna zase hořelo. Tak jsme se otočily a šly rovnou k babičce," dodala zdánlivě klidně.

„Nejhorší je, že se teď večer bojíme usnout, co když to přijde zas? Terezka doma spala až z neděle na pondělí a v noci se budila," krčí rameny žena.

Když jde paní Buralová s dcerkou domů, míjí na chodbě kompletně vyhořelou rozvodnou skříň, ze které se sype popel. Strop je černý. Práh má obalený hadry a dveře oblepené izolepou. „To aby se dovnitř nedostávaly saze a prach," usmívá se. Po požárech ji doma čekal pokaždé velký úklid. Vše vydrhnout, vyprat, vyvětrat. Na první pohled to tam vypadá, jak to má být: úhledný obývák, naklizený pokojíček i ložnice… „Jenže ten smrad – všechno máme zničený, protože to smrdí," vadí ženě. I přes celodenně otevřená okna to v místnostech ostře čpí jako na spáleništi. „Je to prostě ,radost´, zvlášť proto, že tu bydlíme ani ne rok," dodala.

Dvojí ztrátu zásoby potravin, které měla v lednici, i náhradu za úklidové prostředky získá díky dávkám pomoci v hmotné nouzi, o které už si požádala.

S odstraněním dalších škod má pomoci pojistka, kterou uzavřelo společenství vlastnictví jednotek. „Poškozeným necháme v bytech vybílit a objednali jsme také firmu, která se specializuje na odstraňování následků požárů," přisvědčil předseda SVJ František Hříbal. Díky postřiku například zbaví nábytek zápachu.

Horší je, že po druhém požáru nejde elektřina. „A nepůjde asi týden," podotkl předseda. „Po prvním požáru jsme mysleli, že postačí oprava. Teď ji ale budeme muset udělat kompletně novou, aby někdo nepřišel k úrazu. Jsme z toho maličko hotoví. Je to sice špatný, ale musíme to dát dohromady," dodává.

Kdo může, zdržuje se raději mimo své bydliště. Jako Buralovi. ,,Nejde nám světlo, lednice, nic nevyperu, nerozsvítím v koupelně ani na záchodě a Terezce schází pohádky v televizi. Chodíme raději ke kamarádkám, anebo k babičce, která naštěstí bydlí za rohem," řekla žena, jak řeší výpadek elektřiny.

I přes těžkosti v domě nestojí před bytem předsedy SVJ fronty stěžovatelů. „Vlastně se mě na něco ptají, jen když se potkáme na chodbě. Třeba právě na to, kdy půjde elektrika. „Zatím jsem je nestihl obejít, protože se tu střídají hasiči s kriminálkou," uzavřel.