Nový investor Neturen Czech zahájí stavbu závodu v průmyslové zóně Triangle na Žatecku. Informovala o tom mluvčí Ústeckého kraje Magdalena Hanáčková. Firma vyrábějící kalené dráty pro automobilové pružiny plánuje investice za 440 milionů. První zaměstnance chystá přijmout ještě letos, cílový stav je 40 pracovníků.

Japonská firma se zaměřuje na výrobu drátů kalených mikrovlnným ohřevem, z nichž se dále vyrábějí pružiny pro automobilový průmysl. „Neturen podepsal nájemní smlouvu v březnu a zemní práce na zóně by měly začít v dubnu," řekla mluvčí.

Stavět začne tento měsíc v jihovýchodní části průmyslové zóny na ploše 5,36 hektaru. Výrobní hala bude mít plochu 7668 metrů čtverečních, vzniknou také kancelářské prostory a zázemí závodu. Firma v zóně plánuje investovat 440 milionů korun.

Obsazená je třetina zóny

V současnosti jsou uzavřeny smlouvy na pronájem nebo prodej asi 126,88 hektaru, tedy o něco více než třetina celkové plochy průmyslové zóny. Využívají ji především výrobci autodílů, protože ve vzdálenosti do 300 kilometrů sídlí šest automobilek značek Škoda, Volkswagen, BMW a Audi. Další investory se snaží Ústecký kraj nalákat i na novou čistírnu odpadních vod za 146 milionů korun. „Čistička by měla být dokončena do listopadu letošního roku," uvedla Hanáčková. Asi 57 milionů z částky chce získat z nájmů a prodeje pozemků.

Koncem loňského roku ukončil provoz investor, který zaměstnával v zóně nejvíce lidí. Přes 530 lidí přišlo o práci v továrně společnosti Panasonic. Firma ale chce do zóny přivést nového investora, jenž by fungoval v prostorách, které opustila.

V testovacím provozu běží v zóně závod na zpracování pneumatik, společnosti Hargo, naplno by měl fungovat od května.

Infoblok

Vanda Králová