Bez očištění byly maloobchodní tržby v pátém měsíci meziročně vyšší o 8,1 procenta, přičemž vzrostly tržby hlavně za nepotravinářské zboží a pohonné hmoty a stejně jako v dubnu nejvíce stouply za oděvy a obuv. "Jediný nepotravinářský sortiment, který zaznamenal pokles tržeb, bylo sportovní, kulturní a rekreační zboží. V loňském roce výrazně rostly tržby za sportovní a rekreační potřeby, což se letos v tak velké míře neopakovalo. I když se zákazníci vrátili do kamenných prodejen, internetový prodej si udržel rostoucí trend," uvedla ředitelka odboru statistiky služeb ČSÚ Marie Boušková a doplnila, že třetí měsíc za sebou vykazoval vysoké meziroční růsty i prodej aut.

Konkrétně prodejny oděvů a obuvi zaznamenaly meziroční nárůst tržeb o 41,1 procenta. Z dalších specializovaných prodejen s nepotravinářským zbožím se dařilo prodejcům počítačů, kosmetických a farmaceutických výrobků nebo výrobků pro domácnost. Tržby obchodníků s počítači stouply proti loňskému květnu o téměř 17 procent, s kosmetickými výrobky o 14 procent a s farmaceutickým a zdravotnickým zbožím o téměř deset procent. Naopak specializované prodejny s výrobky pro kulturu, sport a rekreaci měly tržby meziročně nižší o 2,6 procenta.

Za potraviny obchodníci utržili meziročně více ve všech typech prodejen. Ve specializovaných prodejnách je měly vyšší o šest procent a v nespecializovaných prodejnách s převahou potravin o 1,6 procenta, uvedli statistici.

Dvouciferný růst tržeb si podle nich udržel prodej zboží přes internet nebo zásilkové služby. V květnu byly tyto tržby meziročně vyšší o 15,6 procenta.

Za prodej a opravy motorových vozidel se tržby očištěné o kalendářní vlivy meziročně zvýšily o 34 procent. Neočištěné byly meziročně vyšší o 43,6 procenta, v tom za prodej aut včetně náhradních dílů vzrostly tržby o 47,7 procenta a za opravy aut o 28,4 procenta. Sezonně očištěné tržby za prodej a opravy vozidel meziměsíčně klesly o 1,3 procenta.