Nejvyšší ocenění za Ústecký kraj si tentokrát odnesly firmy z Roudnicka a Chomutovska. Konkrétně roudnický Pardam. Udělily je Inovační centrum Ústeckého kraje (ICUK) společně s agenturou CzechInvest a Ústeckým krajem.
V kategorii malých a středních podniků si první místo odnesl Pardam Nano4fibers z Roudnice nad Labem. Nejlepší inovace za rok 2020 v kategorii velkých podniků pak představil ZKL Klášterec nad Ohří.
Vyhlášení proběhlo v sídle Inovačního centra Ústeckého kraje ICUK Space Hradební v Ústí nad Labem a veřejnost ho mohla sledovat on-line.
V soutěži Inovační firma Ústeckého kraje se každoročně oceňují inovace výrobků, služeb nebo technologií zrealizované v regionu za uplynulé tři roky. Odborná porota vybírala z necelých dvou desítek přihlášených firem. „Přihlášených v soutěži bylo loni z pochopitelných důvodů méně, ale o to kvalitnější to byly projekty. Jsem moc rád, že inovace můžeme touto cestou vyzdvihnout a firmy zviditelnit. Ukazují cestu i ostatním, a jak se dostat z krize s pomocí inovací,“ okomentoval ocenění ředitel Inovačního centra Ústeckého kraje Martin Mata.
Vítězství v kategorii malých a středních podniků si za rok 2020 odnesl roudnický výrobce nanovlákenných materiálů společnost Pardam Nano4fibers za vývoj a úpravu nanovlákenného materiálu a rozběhnutí velkovýroby respirátoru, který získal certifikaci FFP2. Ocenění za druhou nejlepší inovaci převzala ústecká vývojářská firma Samohyb se svým zabezpečeným cloudovým řešením VPN pro malé byznys týmy. Jde o vzdálený přístup k firemním systémům. Třetí místo získala litvínovská společnost Simona-Plast Technik za inovaci takzvaného SPC potrubí, které díky ochranné polypropylénové vrstvě zlevní a zjednoduší instalaci potrubí bez nutnosti užití písku. To se používá na vodovody, kanalizace a plynovody.
Přihlášených bylo tentokrát méně
V kategorii velkých podniků porota kvůli nižšímu počtu přihlášených vybrala pouze první místo. Ocenění si odnesl výrobce kuličkových ložisek ZKL Klášterec nad Ohří za vývoj inovovaného kuličkového ložiska s prodlouženou životností pro železniční aplikace s vysokým potenciálem uplatnění i u tramvají či vagónů metra.
Firmy v obou kategoriích si odnesly za první místo ceny v hodnotě 50 000, za druhé 30 000 a za třetí 20 000 korun, skleněné pamětní plakety a možnost užívat značku Inovační firma Ústeckého kraje pro rok 2020.
(kle)