Za vybudování své největší průmyslové zóny zaplatí kraj do konce příštího roku zhruba dvě miliardy korun. Čtvrtina z této sumy měla jít z rozpočtu kraje, zbytek by uhradil stát. Tím, že ministerstvo financi souhlasilo s výjimkou z pravidel Programu na podporu podnikatelských nemovitostí a infrastruktury, bude nakonec příspěvek kraje téměř o pětinu nižší.


„O tuto sumu budeme při tvorbě rozpočtu na příští rok potřebovat pro Triangle de facto méně, také například nezatížíme naše rozpočtové rezervy,“ uvedl Šulc s tím, že takhle si představuje spolupráci mezi krajem a ministerstvy.
Zóna Triangle o rozloze 364 hektarů, která leží na rozhraní Mostecka, Lounska a Chomutovska je největší průmyslovou zónou v kraji. Kraj začal zónu budovat v roce 2002, oficiálně ji otevřel na konci letošního června. Celkem tu může pracovat až osm tisíc lidí.


Z celkové rozlohy zóny mohou investoři získat 295 hektarů ploch. Japonský producent LCD panelů pro ploché televizní obrazovky, IPS Alpha Technology, zde zahájil výrobu letos v červenci. Společnost tu investuje přes 2,6 miliardy korun. Postupně v třísměnném provozu zaměstná 2000 lidí, z toho 1850 výrobních dělníků.


Produkci IPS Alpha bude odebírat japonská Hitachi Home Electronics. V zóně Triangle odkoupila 40 hektarů pozemků s tím, že část ploch postoupí pro výstavbu závodu Hitachi Transport. Hitachi hodlá při produkci televizorů s plochou obrazovkou a plazmových obrazovek zaměstnat rovněž až 2 000 lidí. Její investice u Žatce by se měla pohybovat kolem 2,5 miliardy korun, výrobu zahájí ještě letos.
„Jejich investice jsou co do počtu pracovních míst mezi deseti největšími v pomyslném žebříčku nejrozsáhlejších investic, které CzechInvest ve své historii zprostředkovával – například společnosti Hitachi přijímá každý týden 60 až 80 lidí. To vyvolává tlak na pracovní trh v regionu, a to je také důvod, proč v zóně nemůžeme v nejbližší době očekávat další velké společnosti,“ uvedl Roman Čermák, generální ředitel agentury CzechInvest.