Karlovarský porcelán doplatil čtvrtinu výplat, pět procent platu na pásce chybí


Karlovarský porcelán, který se topí v dluzích, vyplatil zaměstnancům v říjnu pouze sedmdesát procent z platu. V pátek jim doplatil čtvrtinu platu. Pět procent ze mzdy stále na účtech pracovníků chybí.


Kdy dostanou i tuto částku, není jasné.

„Snahou je mzdy doplatit, ale zatím nelze říci, kdy by se tak mohlo stát,“ uvedl mediální zástupce Karlovarského porcelánu Marek Pražák.


Karlovarský porcelán, stejně jako mateřská společnost Porcela Plus, je nyní v úpadku a pod správou insolvenčního správce. Vedení společnosti stále rozhoduje o firemních penězích, ale může s nimi nákladat jen se souhlasem soudně přiděleného správce.


Porcela Plus má stamilionové dluhy, nyní se čeká na schůzku věřitelů, kteří o jejím osudu rozhodnou. Mají se sejít 10. prosince.


Dodávky energií, a tím i zachování provozu, jsou zatím zaručeny do pondělí. „Snahou je udržet produkci dál, ale definitivně bude firma o této záležitosti informovat koncem tohoto týdne,“ uvedl Marek Pražák.


Zaměstnanci hledají práci jinde


Problémy celého holdingu nejvíce doléhají na zaměstnance. V kláštereckém závodě pracuje i více členů z jedné rodiny, nebo také hodně matek s malými dětmi. Pro ty znamená úpadek porcelánky největší problémy.


Někteří zaměstnanci se už poohlížejí po práci jinde.

„Přichází jich více než je obvyklé,“ potvrzuje Lukáš Zmeškal, personalista Toyody Gosei, která má závod v Klášterci.


Po nové práci se ptají hlavně v okolních průmyslových zónách. „Střídavě se hlásí i k nám, myslím, že práci hledají celkově v obou zónách. Spíše bych se divila, kdyby práci nehledali,“ popsala situaci personalistka Rosalie Ottová, která pracuje pro kadaňský závod britské společnosti Jeyes.


Podle Karlovarského porcelánu zaměstnanci závod hromadně neopouštějí. Ve většině prý odcházejí ti, kterým skončila smlouva na dobu určitou.