Podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) vrostla v regionu mzda v prvním čtvrtletí roku na 18 204 korun, republikový průměr činí 20 399 korun.
Podle Tomáše Raichla z úřadu práce v Teplicích ovlivňuje zvyšování mezd nedostatek kvalitních pracovníků v regionu, proto si firmy navzájem přetahují zaměstnance. „Časté je to zejména v odborných technických profesích a managementu,“ sdělil Tomáš Raichl.
Mezi okresy s nejvyšší průměrnou mzdou patří Teplicko či Mostecko. To je dosti paradoxní, jelikož právě tyto dva okresy jsou známy největší nezaměstnaností v celé republice.

 

Kde mají nejvíc

Na prvním místě se umístila Praha s průměrnou mzdou přes 31 000 korun.
Následuje Středočeský s téměř 23 tisíci, v Plzeňském berou průměrně 21 719 korun a v Jihomoravském kraji 21 583.

 


Za následek to mají podle Tomáše Raichla obrovské společnosti Mostecká uhelná a Chemopetrol na Mostecku a Glaverbel na Teplicku. Všechny nabízejí svým zaměstnancům nadprůměrné výdělky.
Zvyšování mezd v Ústeckém kraji podle odborníků z úřadů práce ovlivňují úspěchy firem, které se v poslední době usídlily v místních průmyslových zónách. Když si zajistily pozici na trhu, začínají rozvíjet technologii a rozvoj.
Růst mezd by měl v Ústeckém kraji podle očekávání odborníků podpořit vstup investora do průmyslové zóny Triangle. V zóně, která leží na rozhraní okresu Most, Louny a Chomutov, postavily japonské společnosti IPS Alpha a Hitachi továrnu na LCD displeje. V současnosti začíná zkušební provoz a společnost odhaduje, že vytvoří až 4000 pracovních míst.
Také na Teplicku počítají se vznikem nových míst. Dokonce letos ho odhadují na nejvyšší od roku 1990. A to zejména kvůli průmyslové zóně v Krupce, ve které vznikne asi tisícovka nových pracovních příležitostí pro občany.
Podle statistiky ČSÚ se Ústecký kraj se svou výší průměrné mzdy pohybuje v celé republice na pátém místě. Do statistiky ale nejsou zahrnovány firmy s méně než 20 zaměstnanci.