Vedení Karlovarského porcelánu, pod který klášterecká porcelánka spadá, mluvilo o včerejšku jako dalším možném výplatním termínu. Ještě dříve se uvažovalo o výplatě nedoplatků už minulý týden.

Zaměstnanci však ani včera žádné další peníze nedostali. „Výplaty se nepodařilo vyplatit, nejsou peníze,“ říká Tomáš Čermín, který Karlovarský porcelán spravuje jako insolvenční správce.

O penězích rozhoduje stále původní vedení podniku, správce dohlíží na chod společnosti a peněžní toky.

Kdy zaměstnanci dostanou své mzdy Čermín nedokáže odhadnout. „Teď peníze prostě nejsou, až nějaké budou, tak se vyplatí mzdy,“ konstatuje.

Ovšem není to jediná komplikace, která prohlubuje čím dál větší nejistotu pracovníků. Od 22. prosince je zaměstanvatel posílá na nedobrovolnou dovolenou, a to hned na celý měsíc. Doma budou do 25. ledna. Během této doby by měly dostávat poze šedesát procent mzdy. Při platební neschopnosti zadlužené společnosti je ale otázkou, jestli dostanou vůbec něco.

Důvodem nucené dovolené je nedostatek práce. „Výroba bude přerušena z důvodu omezení odbytu výrobků. Prostě nejsou zakázky, tedy spíše je jich nedostatek,“ popsal důvody Čermín.

Jaký bude další osud porcelánky, není vůbec jasné. Více světla do dalšího vývoje zřejmě vnese schůzka věřitelů naplánovaná na zítra.

Velmi pravděpodobně bude na Karlovarský porcelán vyhlášen konkurz. To znamená, že k uspokojení nároků věřitelů, kterým Karlovarský porcelán dluží stamiliony korun, bude společnost rozprodána.

Co bude s místní porcelánkou i zaměstnanci, se tak rozhodne v budoucnu.