Chomutov – Že je nejlepší českou znakařkou? O tom přece není vůbec žádných pochyb. Hvězdná Simona Baumrtová to ale v bazénu dokáže natřít soupeřkám i tehdy, když plave kraul nebo motýlka!

Na vlastní kůži se o tom přesvědčila tuzemská elita během letního mistrovství republiky v Pardubicích. Blonďatá kráska z Chomutova vynechala své tradiční znakařské disciplíny a závodila na doplňkových tratích. A znovu byla nejlepší! Baumrtová z pěti startů získala tři mistrovské tituly a k tomu přidala dvě stříbrné medaile. Navíc na kraulařské dvoustovce pokořila jedenáct let starý národní rekord. Úžasné!

„Popravdě jsem čekala, že ty tři disciplíny vyhraju," culila se sympatická šampionka. Její medailová sbírka z Pardubic mohla být ještě košatější, kdyby nevynechala štafety.

Jednadvacetiletá Baumrtová je mnohonásobnou držitelkou evropského bronzu ve znaku, na tuzemském šampionátu si však zvolila polohovku, volný způsob a motýlek.

„Znak jsem plavat nechtěla, protože za měsíc mě čeká mistrovství světa. Dala jsem si doplňkové disciplíny a chtěla jsem pokusit atakovat český rekord, což se mi povedlo,"  libovala si Baumrtová. Tituly brala na kraulařských tratích 100 metrů (osobní rekord) a 200 metrů (národní rekord) i polohové dvoustovce. Přemožitelky našla jen na 50 metrů motýlek a volný způsob, to dohmátla druhá. „Na těch padesátkách bylo jasné, že vyhraje Dostálová a Svěcená, protože jsou rychlejší," uznala. „Na stovce kraul to bylo vyrovnané, ale na dvoustovkách neplavala ani Závadová, takže jsem měla čistější pole."

Pro ortodoxní znakařku nebyl velký problém přeorientovat se na jiný styl. „Během sezony se snažím plavat všechny disciplíny, takže to pro mě takový šok nebyl," svěřila se. „Nic hrozného to nebylo. Nejtěžší pro mě bylo zvolit správné tempo, abych plavala rychle až do konce."

A jak reagovaly soupeřky, že jim Baumrtová v jejich dominantních disciplínách vypálila rybník? „Byly rády, že mají volné aspoň znaky," smála se blondýnka. V klidu jsou prsařky. „To je jediná disciplína, kterou na závodech nepoplavu, protože vím, že se na bednu nedostanu."

Před světovým šampionátem, který se koná v Barceloně na přelomu července a srpna, prokazuje Baumrtová fantastickou formu. Vždyť na mítinku v Monte Carlu si odškrtla i poslední chybějící český rekord na znakařské padesátce. Optimismus ale raději krotí a říká: „Na medaili zatím nepomýšlím, ta je hodně vysoko. Ve všech třech disciplínách bych chtěla být v semifinále, kdyby se povedlo finále, tak by to bylo dobré."