Báječné čtyři dny prožila v dánském Herningu na mistrovství Evropy v krátkém bazénu Simona Baumrtová. Ze severu Evropy se vrátila se čtyřmi medailemi a třemi českými rekordy. Z toho tři medaile získala v individuálních disciplinách na všech znakařských tratích a poslední cenný kov získala jako členka smíšené polohové štafety. S bilancí jedné zlaté, dvou stříbrných a jedné bronzové medaile se tak stala jednou z nejúspěšnějších postav evropského šampionátu.

Její trenér Jaroslav Jezbera si cení na časech chomutovské plavkyně hlavně výkonu na znakařské stovce. „Na 100 m trati překonala ve finále bývalý evropský rekord a jenom proto, že Dánka ho zlepšila ještě více, nebrala Simča zlato," byl nadšený z času 56:28 sekundy chomutovský trenér. A to není ještě vše. Na padesátce čas 26,26 sekundy zajistil pro dvaadvacetiletou plavkyni první zlatou medaili v její kariéře a navíc ve smíšené štafetě na prvním úseku jí časomíra naměřila skvělý čas 25,99 sekundy, který se však za oficiální rekord počítat nemůže."Asi mě to trochu překvapilo, nečekala jsem, že se tolik zlepším. Nakonec to vyšlo super," uvedla Simona. Jaroslav Jezbera si toho času hodně cení: „Jenom dvě plavkyně na světě, Simona a ještě jedna Japonka dokázaly zaplavat za éry nových plavek čas pod 26 sekund. A to Japonka se zaměřuje vysloveně na sprinty. I Simona je rozená sprinterka, ale plave i 200 m kvůli olympiádě. Padesátimetrová znakařská trať na olympiádě není a asi ani nebude," připomněl zaměření Baumrtové na olympijské hry 2016 v brazilském Riu de Janeiro, kde by její plavecká kariéra měla vyvrcholit.

Za čtyři dny absolvovala chomutovská kráska dvanáct startů, z nichž jenom pár mohla vypustit v rozplavbách a v semifinále. „Už v sobotu po obědě jsem si říkala, že už nemůžu. Vstávali jsme v půl sedmé a večer jsme se dostali do postele v devět. Je těžké po takovém dni usínat. Naštěstí se mi vyplatilo, že jsem rozplavby trochu vypouštěla," vylíčila čtyřnásobná medailistka. Trenér Jezbera o nedělním startu na nejdelší znakařské trati prozradil: „Zaplavala obdivuhodně, vždyť vytvořila nový český rekord. Zevina, která vyhrála, měla o několik startů méně. Ukrajinka neplavala padesátimetrové tratě, šetřila se na 200 m."

Sezóna pro Simonu Baumrtovou ale ještě nekončí. Po příletu do Prahy v pondělí v podvečerních hodinách ji nejdříve přivítalo na letišti dvacet mladých plavkyň a plavců z oddílu TJ Slávie Chomutov a pak na ni čekala tisková konference v hotelu COURTYARD BY MARRIOTT PRAGUE AIRPORT. V úterý během dne si plnila v Praze studijní povinnosti na Fakultě tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy, kde ji čekala mimo jiné i zkouška. Hned ve středu 18. prosince navíc odlétá společně s Petrou Chocovou do skotského Glasgow, kde budou ve dnech 20. a 21. prosince reprezentovat Evropu v prestižním klání Duel in the Pool, v němž se European Allstars utkají s týmem USA.

Dvaadvacetiletá Simona Baumrtová se tak stala letos jednoznačnou a nedostižnou královnou českého plavání. Zatímco v předchozí sezóně se o tento titul přetahovala s Petrou Chocovou, rok 2013 patří jednoznačně právě chomutovské plavkyni.

Rozhovor se Simonou Baumrtovou čtěte ve středečním Chomutovském deníku na straně 20
 

Reakce a gratulace sebrané Chomutovským deníkem

„Byla jsem ohromně nervózní a musím se přiznat, že po vítězství na padesát metrů mi ukápla i nějaká slzička…"  Lenka Baumrtová, maminka
 
„Úspěchy Simony jsou pro mě velkým povzbuzením. Simona je vzorem pro všechny členy oddílu. Byl jsem ji v úterý v podvečer přivítat v Praze na letišti a myslím, že všichni bychom chtěli dosáhnout to, co ona." Tomáš Franta, plavec TJ Slavie

 Super!  Janina Jana Čmolíková (facebook)

„Simoně k jejím úspěchům pravidelně gratuluji, tedy i tentokrát. Přes úžasné úspěchy, které pozoruji, si velmi cením jejích návratů do Chomutova. Je vzorem a motivací nejen pro ostatní plavce z oddílu, ale pro všechny mladé lidi." Jan Mareš, primátor Chomutova 

„Obrovská gratulace Simoně Baumrtové (i tátovi trenérovi) k medailím z ME. Z hlediska trénování a podávání špičkových výkonů je neuvěřitelné, že je Simona schopna závodit a zároveň být ve světové špičce na všech znakařských tratích (50m,100m,200m) . Je to skutečně český plavecký fenomén. Být zároveň krásná, úspěšná ve studiu, přátelská a skromná to svědčí o tom, že se jedná o velkou osobnost. Přeji Simoně hlavně zdraví, a také štěstí a úspěch ve všem, co je pro ni důležité." Babeta Chrzanowská- Katedra plaveckých sportů FTVS UK (kde Simona studuje)

„Rádi bychom Simoně pogratulovali a vyjádřili hluboký respekt k jejímu sportovnímu nasazení a nadšení. Patříme mezi její velké fanoušky, rádi jsme ji umožnili připravovat se mimo jiné také v naší pirátské posilovně. Získané medaile jsou odměnou za její každodenní poctivou práci v tréninku. Už teď se Simona stala nejúspěšnější sportovkyní našeho města a vzorem pro mnoho dalších. Vzhůru pro světové zlato! Vzhůru pro olympijský úspěch!" Piráti Chomutov

„Moc a moc gratulací k tomuto výsledku a do nového roku pevné zdraví nejen Simče, ale celé rodině, ať je v pohodě a dělá nám radost i v budoucnu." Radek Štejnar, starosta Jirkova (kde Simona bydlí).

Já tu holku žeru :) Ypster (web Chomutovského deníku)
 


ZÁVODY SIMONY BAUMRTOVÉ:

Pátek, 100 metrů znak, stříbrná medaile

Stříbrná medaile.O první medailovou „porci" české výpravy se postarala Simona Baumrtová již v pátek na 100 metrů znak, když se jako první žena v České republice dostala pod hranici 57 vteřin a časem 56,28 získala stříbrnou medaili za skvělé druhé místo. Proti loňskému ME v Chartres si tak o příčku polepšila. A to dvě třetiny závodu byla v čele, až na konci se dostala před ni domácí Mie Nielsenová. „Paráda, skvělé. Pětasedmdesát metrů byla Simona v čele, potom ji bohužel Dánka švihla. Ale i tak vynikající výkon, zlepšení českého rekordu. Prostě bomba. Jsme za stříbro hodně rádi. Je to obrovská výhoda mít takovou závodnici v týmu. Je to motivace i pro ostatní. Její role je nezastupitelná," komentoval stříbro trenér reprezentace Vlastimír Perna.

Pátek, štafeta 4 x 50 m, bronzová medaile

Bronzová medaile.Bronzovou medaili získala dvaadvacetiletá chomutovská plavkyně ve smíšené polohové štafetě na 4 x 50 metrů ve složení Baumrtová, Bartůněk, Svěcená a Plevko. Na znakařském úseku právě Simona závod výborně rozjela, když na svém úseku zaostala za nejlepším mužem jenom o necelé 2,3 sekundy. Kvalitní výkony odvedli i Petr Bartůněk na prsařském a Lucie Svěcená na motýlkářském úseku a vše završil parádním finišem kraulař Tomáš Plevko.

Sobota, 50 metrů znak, zlatá medaile

Zlatá medaile.Vrcholem šampionátu byla pro Simonu nejkratší znakařská trať 50 m. Většinu závodu přitom měla lehce navrch její největší soupeřka Polka Aleksandra Urbanczyk. Česká plavkyně se před ní dostala až v úplném závěru. „Na padesátce rozhoduje hodně věcí. Hlavně technických. Startovní reakce, skok do vody. Já jsem jí viděla na první pětadvacítce pořád před sebou, ale řekla jsem si, že ji to nemůžu nechat vyhrát. Takže asi, vlastně určitě rozhodla druhá pětadvacítka," prozradila podrobnosti svého zlatého triumfu. Vítězství navíc ještě vyšperkovala osobním maximem a skvělým českým rekordem 26,26 sekundy.

Neděle, 200 metrů znak, stříbrná medaile

Na nejdelší znakařské trati, 200 m získala plavkyně TJ Slávie Chomutov opět stříbro. A průběh závodu byl podobný jako na stříbrných 100 m. Většinu závodu byla Simona na čele a až po sto padesáti metrech se na ni dotáhla Ukrajinka Daryna Zevina, která v závěru těsně zvítězila. Simonu Baumrtovou vynesl ke druhému stříbru na šampionátu nový český rekord 2:03,06. Další velkolepé představení hvězdy českého plavání okomentoval reprezentační trenér Vlastimír Perna následovně: „Simona zaplavala fantasticky a její český rekord je, vzhledem k tomu kolikátý už to byl pro ni start, vynikající. Závod začala velice rychle a nečekali jsme, že se bude tak dlouho držet ve vedení. Mysleli jsme, že Zevina se na ní dotáhne už po sto metrech, ale ještě před poslední padesátkou byly vyrovnané. Simona bojovala jako lvice až dokonce a odrazila nápor Maďarky Hosszu, což je velice cenné. Byl to další bezvadný závod a ta medaile je super!"

Neděle, štafeta 4 x 50 m, páté místo

Poslední start byl už sice bez medaile, ale v rozplavbách vytvořila ženská štafeta na 4 x 50 m polohově ve složení Simona Baumrtová, Petra Chocová, Lucie Svěcená a Aneta Pechancová světový rekord 1:47,48. V samotném finále tento čas ženská štafeta ještě vylepšila, co stačilo na 5. místo. Navíc Simona šla do závodu bezprostředně po vyhlášení vítězů dvoustovky znak, když na ni čekal u bazénu s čepičkou reprezentační trenér Vlastimír Perna.