Většině české zápasnické výpravy se na prestižním mezinárodním turnaji ve Varšavě příliš nedařilo. Některým chyběla také trocha štěstí… Například Lenka Hocková v prvním kole váhové kategorie do 53 kilogramů v souboji s Ruskou Liubov Silnikovovou vedla až do úplného závěru na body, sekundu před koncem ale pozdější finalistka turnaje bodovala a zvítězila. Petr Novák ve váze do 75 kilogramů zase svůj první zápas prohrál o jediný bod. Jenže poslední den akce, jehož mužská část v řeckořímském stylu se nazývá Memoriał Władysława Pytlasioskiego a turnaj žen ve volném stylu Poland Open, a na kterém se sešla skutečná světová špička, přinesl také dva výrazné české úspěchy.

O první z nich se postarala stálice posledních dvou let, mladičká volnostylařka Adéla Hanzlíčková a druhým úspěšným reprezentantem byl chomutovský Artur Omarov. Hanzlíčková si z Polska přivezla bronz ve váze do 63 kilogramů, Omarov pak osmé místo z 36 zápasníků ve váze do 85 kilogramů. Oba navíc při své cestě turnajem bořili papírové předpoklady a poslali domů velké hvězdy svého sportu.

K nebojácné cestě přes velká jména světového zápasu se přidal právě Artur Omarov a hned v úvodu se postaral o obrovské překvapení. Jeho soupeřem byl Francouz Melonin Noumonvi, mimo jiné úřadující mistr světa. Na žíněnce se ale odehrálo něco, na co by si asi jen těžko někdo vsadil. Soustředěným a bojovným výkonem zápasník oddílu CZECH WRESTLING Chomutov Francouze dokonale zaskočil a na konci šestiminutového souboje svítilo na tabuli skóre 3:1 pro Omarova. Světový šampion byl vyřazen!

Jenže nemělo zůstat 'pouze' u něj. Velkými jmény se to ve váze do 85 kilogramů jen hemžilo, a tak v osmifinále zastoupil cestu českému reprezentantovi Chorvat Nenad Žugaj, který má na svém kontě bronz z mistrovství světa 2010 a bronz z evropského šampionátu 2013. Výsledek? Vítězství Artura Omarova za konečného stavu 3:3 díky poslednímu připsanému bodu a postup do čtvrtfinále.

Až v něm našel Čech svého prvního přemožitele, když po pěkném boji prohrál 2:6 na body. A kdo byl jeho soupeřem? Nikdo menší než ruská legenda Aleksey Mishin, olympijský vítěz z roku 2004, mistr světa 2007, mistr Evropy 2001, 2003, 2005, 2007 a 2013.

Artur Omarov poté díky postupu Rusa do finále dostal ještě možnost bojovat o postup do zápasu o bronz.

V repasáži ale nestačil na švédského zápasníka Kristoffera Johanssona, pátého muže mistrovství světa 2014. Chybělo přitom málo k další senzaci, český borec vedl ještě v páté minutě 7:4 na body, nakonec ale prohrál 7:8.

Omarov přesto obsadil skvělé osmé místo a společně s Hanzlíčkovou se postaral o to, že se česká výprava v Polsku rozhodně neztratila.