První start a hned osobní rekord. Mladý chomutovský plavec Tomáš Franta se na úvod Evropského olympijského festivalu v Utrechtu předvedl v dobrém světle, byť z "motýlkové" rozplavby nepostoupil. Vynahradil si to ve svých silných disciplínách, na sto metrů znak postoupil dokonce do finále.

"Se svými úspěchy jsem nadmíru spokojen," napsal ve čtvrtek večer Chomutovskému deníku. "Sice se mi pár startů nepovedlo, tak jak jsem chtěl, ale vynahradil jsem si to na svých hlavních disciplínách," dodal.

Čtvrteční semifinále totiž doplaval ve velkém osobáku v čase 58,08 na 8. místě a postoupil do finále, které se plave dnes (v pátek). Informaci o výsledku ještě přineseme. Na dvojnásobné distanci obsadil tenhle nadějný mladík 10.místo výkonem 2:08,03. 

A jak to bylo s tím startérem? Ve své pondělní disciplíně 100 metrů motýlek zaplaval čas 0:58.57, což je jeho osobní rekord. Bohužel to stačilo jen na sedmnácté, první nepostupové místo. Do semifinále šlo totiž jen šestnáct závodníků.

Pro patnáctiletého plavce, který je v Utrechtu jako součást české juniorské reprezentace, jsou však nejcennější zkušenosti z mezinárodní scény. Vyzkoušel si například, že startéři u velkých závodů se signálem příliš neotálejí.

„U domácích závodů nechávají startéři prodlevu mezi přípravou a startem delší, v Utrechtu dodržují přesné jedna, dva, tři a start," objasňuje trenér chomutovských plavců Jaroslav Jezbera. „Tomáš to nemá úplně zažité, takže při startu nebyl stoprocentně koncentrovaný," prozradil Chomutovskému deníku po rozhovoru s reprezentačním trenérem. Jak dodal, je dobře, že tuhle zkušenost získal právě na mládežnickém festivale a nedoplatil na ni při nějakém veledůležitém závodě.

Chomutovský plavec plaval i další disciplíny. Na 50 metrů volný způsob zaplaval Franta čas 0:25,26 a obsadil 27.místo, startoval také ve štafetách.