Franta si vyplaval i účast na MS seniorů

Tomáš Franta měl pořádně nabité léto! Vše začalo Evropskými hrami v Baku, následovaly republikové šampionáty dorostu a dospělých. Svými výkony v Baku si dokonce vyplaval právo účasti na seniorském Mistrovství světa v Kazani, kterou však odmítl, aby ušetřil síly na juniorský světový šampionát.

„Na mistrovství světa dospělých mám ještě čas. Je pro mě lepší plavat se sobě rovnými a vyplavat si nějaký pěkný výsledek, než se v uvozovkách jenom zúčastnit toho dospěláckého," okomentoval plavec TJ Slávie Chomutov svou volbu vynechat kazaňský šampionát.

Soustředění v Plzni naznačovalo výborné časy

Na Singapur se Tomáš Franta připravoval společně s dalšími českými plavci na závěrečném soustředění v Plzni, kde plaval výborné tréninkové časy.

„Na přípravném soustředění v Plzni jsem se cítil opravdu dobře a i trenér byl z tréninkových časů překvapen, protože naznačovaly, že v Singapuru poletím jak „namydlený blesk". Bohužel mě pak trošku chytly záda, ale na mojí motivaci zaplavat co nejlépe to nic nezměnilo," prozradil o soustředění na západě Čech sedmnáctiletý chomutovský plavec.

Ve své parádní disciplíně skončil na čtrnácté pozici

Jako první se postavil na start rozplaveb závodu 100 metrů znak. V rozplavbách své parádní disciplíny zaplaval výborný čas 56,13 a ze šestnáctého místa postoupil do odpoledního semifinále. V něm čas ještě vylepšil, podruhé v kariéře ho stlačil pod 56 vteřin (55,98), a obsadil konečnou čtrnáctou pozici.

Druhým závodem bylo 50 metrů znak. I zde, stejně jako na stovce jen těsně zaostal za osobním rekordem z Baku, a časem 26,47 si vysloužil osmnácté místo, pouhé dvě pozice od dalšího semifinále.

V posledním závodě na 200 metrů znak obsadil časem 2:02,91 patnácté místo.

Vyčerpávající léto zvládl na jedničku

Letní sezonu měl Tomáš Franta velmi povedenou, ať už to byly Evropské hry v Baku nebo Mistrovství světa juniorů v Singapuru.

„Bylo to velmi dlouhé a vyčerpávající léto, které jsem podle mého názoru zvládl na jedničku. V Singapuru jsem měl v plánu zaplavat si osobáky, ale ze zdravotních důvodů jsem tyto cíle musel trošku zmírnit a chtěl jsem se alespoň co nejblíže přiblížit ke svým výkonům z Baku. To se mi povedlo, protože o trošku líp než v Singapuru jsem plaval jenom v Baku. S celou sezónou jsem maximálně spokojen. Teď si chvilku odpočinu a pak se vrátím do tréninku, abych se připravil na zimní vrcholy," shrnul na závěr Tomáš Franta své dojmy ze sezony.

Napsal Vratislav Dvořák.