Úspěšné vystoupení na mistrovství Evropy v plavání mají za sebou dva chomutovští plavci. V Kodani se Simona Baumrtová i Tomáš Franta dokázali prosadit mezi absolutní špičku Evropy. Baumrtová téměř sahala po medaili a devatenáctiletý Franta v českém rekordu po finále.

Simona Baumrtová zahájila šampionát závodem 100 metrů znak. Z rozplaveb postoupila pohodlně z desátého místa časem 58,12. V semifinále pak svůj čas vylepšila o 33 setin a mohla se radovat díky dělenému sedmému místu z postupu do finále. „Jsem hodně překvapená, že to vyšlo, protože jsem se necítila úplně dobře. A taky trošku přálo i štěstíčko, ale doufám, že to bude ještě o trošku lepší,“ řekla krátce po doplavání Baumrtová.

A bylo. Ze semifinálového času ubrala další půlvteřinu a doplavala si pro páté místo v čase 57,27. „Je to skvělé. Jak čas, tak i umístění. Takový čas jsem ani moc nečekala, ale teď jsem se už cítila dobře. Jen ty dvě desetinky od medaile trošku zamrzí,“ zalitovala Baumrtová faktu, že ji dělilo pouhých 26 setin od bronzové medaile.

V dalším závodě na 200 metrů znak se z rozplaveb postupovalo přímo do finále, které deváté Baumrtové o jedno místo uniklo. Přesto byla po závodě spokojená. „Jelo se mi docela dobře a na dvoustovku jsem netrénovala, takže s časem (2:06,87) jsem spokojená. Jen je škoda, že to o to jedno místo nevyšlo“.

Na závěr se představila na sprinterské padesátce, kde skončila v semifinále na jedenáctém místě časem 26,77. Poslední den se zúčastnila i štafetového závodu na 4x50 metrů polohově, ve kterém společně s Kristýnou Horskou, Lucií Svěcenou a Barborou Seemanovou doplavaly jedenácté.

Franta opět zlepšil český rekord

Tomáš Franta zahájil mistrovství Evropy čtrnáctým místem a osobním rekordem na 200 metrů znak. „Jsem naprosto spokojený, po roce jsem si vylepšil osobák. Před startem jsem byl trochu nervózní, přeci jen to byl můj první start. Závod byl rozjetý dobře, celá ta dvoustovka se mi jela krásně a je to velké povzbuzení do dalších závodů,“ uzavřel spokojený Franta své premiérové vystoupení na kodaňském šampionátu.

Další den ho čekala jeho hlavní disciplína - 100 metrů znak. V rozplavbách zaplaval čas 51,13, kterým jen těsně zaostal za svým tři týdny starým českým rekordem a ze šestého místa postoupil do odpolední semifinále. Přesto podle svých slov nebyl výkon optimální a byl si vědom několika technickým chyb.

V semifinále všechny nedostatky, které našel po dopoledním výkonu, odstranil, zaplaval nový český rekord 50,80 a pouhé čtyři setiny ho dělily od senzačního postupu mezi finálovou osmičku. Po závodě pak zářil nadšením.

„Nepopsatelný zážitek. Přijel jsem s cílem plavat i odpoledne a to se mi povedlo. Pocitově se mi to plavalo mnohem lépe než ráno a na čase to bylo hned znát. Toho finále je škoda, ale byla by to opravdu jen třešnička na dortu. A navíc stále mám šanci, třeba se někdo odhlásí,“ dodal s úsměvem a malou nadějí, že teoretická šance plavat finále z pozice prvního náhradníka stále žila. Nakonec se dle očekávání nikdo neodhlásil, přesto je deváté místo ze seniorského šampionátu pro devatenáctiletého mladíky životním úspěchem.

Na závěr si zaplaval ještě 50 metrů znak, na který už po velkém úspěchu na stovce nenašel dostatek psychických sil, aby se plně zkoncentroval a časem 24,53 obsadil až třiatřicáté místo. Plaval také ve dvou polohových štafetách ve smíšené obsadili patnáctou příčku a v mužské doplavali osmnáctí. 

(dvo, kub)