Týmy juniorů a dorostenců si na turnaji připsaly dohromady pouze dvě výhry. Nečekal jste přece jen lepší výsledky?
Musím přiznat, že po loňských výkonech juniorů, kterým utekl těsně postup, jsem čekal více. Ty zkušenosti a motivace do další přípravy na sezónu jsou však nejdůležitější.

Mohla ovlivnit výsledky prvních utkání také únava z dlouhé cesty autobusem?
V tomhle nám los turnaje zatím vychází vstříc. Do Falunu jsme dorazili ve středu kolem půl deváté večer a první zápas nás čekal až ve čtvrtek v odpoledních hodinách. Na aklimatizaci tak měli hráči dost času.

V čem tedy tentokrát Chomutov na své soupeře nestačil?
To je různé, ale jako společného jmenovatele bych uvedl rychlost kombinace a fyzická hra v osobních soubojích. Soupeři byli rychlí, draví, agresivní a ačkoliv jsme se s nimi snažili držet krok, tak dokázali svoje tempo udržet celý zápas a v případě potřeby ještě zvýšit.

Jsou tyto vlastnosti hlavními rozdíly severských týmů oproti českým?
Určitě. Ve Švédském florbale prakticky neexistují nacvičené situace. Hlavní důraz se klade na fyzickou průpravu a rozvíjení individuálních kvalit hráčů. Je to obrovský rozdíl třeba oproti Švýcarsku, kde se prakticky celá hra odvíjí od naučených signálů.

Dá se právě tento švédský styl přípravy praktikovat i u nás?
Ve Švédsku jsou diametrálně odlišné podmínky. U jednoho žákovského mužstva působí třeba šest nebo sedm trenérů, individuální přístup k hráčům je tak opravdu znatelný. V určité míře se ale dají tyto poznatky praktikovat i u nás. Především, co se týče fyzické přípravy.

Znamená to, že hráči, kteří nyní procházejí letní přípravou, dostanou ještě více zabrat?
My touto cestou poslední roky jdeme. Snažíme se obohatit klasickou přípravu například o spinning, jumping nebo aerobik. Junioři nyní trénují šestkrát nebo sedmkrát týdně, už jim tedy není kde přidávat (úsměv).

Dají se srovnat švédské florbalové podmínky, co se týče zázemí, s těmi českými?
Srovnávat se to nedá. Společnost je tam úplně odlišná. Například ve Falunu jsou kolem školy vystavěná téměř všechna sportoviště. Na jednom místě naleznete atletické i dostihové okruhy, fotbalové, futsalové a další hriště. Samotná sportovní hala pak při turnaji disponovala šesti florbalovými plochami.

Jak probíhala samotná organizace tohoto turnaje?
Organizátorům nelze nic vytknout. I přes obrovský počet hrajících týmů na několika hřištích jsme měli pokaždé deset až patnáct minut čas na rozehrání před zápasem a hrálo se přesně podle stanoveného časového rozpisu.

Dá se očekávat, že se FbC 98 vydá do Falunu i počtvrté?
Již před letošním odjezdem jsem říkal třikrát a dost. Jak nad tím ale nyní přemýšlím, myslím, že se tam přece jen ještě vrátíme. Chtěl bych ale vzít zase jiné týmy, především áčko.