Jeden z chomutovských reprezentantů ČR Artur Omarov tomu nemohl uvěřit: „Zpočátku jsem si myslel, že je to nějaká legrace. Nevěřil jsem totiž tomu, že by MOV navrhl vyřazení zápasu z OH. Je to přeci jeden z nejstarších sportů, který kdy byl na OH. A byla by to ostuda pro MOV, jestli by něco takového dopustil."

Ladislav Šnelly, šéftrenér chomutovského klubu zápasu taky nevěří vyřazení zápasu z OH: „Nevěřím, že se to stane. Zatím zápas nikdo nevyřadil, výkonný výbor dal jenom doporučení na vyřazení zápasu pro rok 2020."

Změnu musí formálně schválit MOV v září, kdy zároveň doplní jiný sport. V úvahu přicházejí wakeboarding, squash, sportovní lezení, kolečkové bruslení, karate či bojové umění wu-šu. O návrat usilují baseball a softball vyškrtnuté v roce 2005. Ladislav Šnelly, trenér české reprezentace kadetů, zdůvodnil pro Deník, proč si myslí, že zápas nebude vyřazen: „Nevěřím, že světová federace zápasu nepodnikne kroky, které by zápas na OH udržely. Největší velmoci v zápase jsou jednoznačně USA, Rusko, Japonsko, Azerbajdžán, Jižní Korea a Turecko, které jsou komerčně velmi silné. Za těmito velmocemi stojí velké společnosti, které do zápasu cpou neskutečné peníze. Myslím si, že začne fungovat politika. Hned po oznámení zvolal předseda světové federace zápasu na příští týden zasedání a členové výboru budou okamžitě jednat jak tuto hrozbu odvrátit."

Zatím zápas figuruje ale v návrhu na vyřazení jako sport číslo 1. Co by se stalo, kdyby k tomu došlo, osvětluje Ladislav Šnelly: „Byl by to pomalý konec českého a chomutovského zápasu na profesionálním základě, nastal by konec dotací od olympijského výboru. Znamenalo by to ukončení činnosti sportovních center mládeže, protože finanční podpora jde na olympijské sporty. Pravděpodobně by to znamenalo i konec největšího českého klubu Olympu Praha a souhrnně ze všech těchto důvodů by to znamenalo přechod na poloprofesionální nebo dokonce amatérský statut zápasu. Kdyby se stalo to, že zápas by byl vyřazen, ukáže se, kdo má zápas rád a kdo ho dělá jenom pro peníze."

Klub „Czech wrestling Chomutov" se oklepal ze svých problémů a snaží se vybudovat nové, zdravé základy na mládeži: „Pro mládež by to nemuselo znamenat velké problémy. Když nám zůstane nakloněno město, Ústecký kraj a několik finančních partnerů, které v současnosti máme, tak by jsme to přežili. Pokrátily by se dotace ze svazu, takže by došlo k nějakému omezení, ale nemělo by to pro nás zásadní význam. Opakuji, to platí, pokud by se od nás partneři neodklonili, že už nejsme olympijský sport. Kdyby k tomu došlo, tak další čtyři roky máme ještě pokryté to znamená do olympiády v roce 2016," zhodnotil situaci u chomutovské mládeže Šnelly.

Chomutovský zápasník Artur Omarov ocenil chomutovskou mládež, ale současně vyjádřil obavy do budoucna: „Chomutovský zápas, co se mladých zápasníků týká, je na tom v současné době dobře. Vyřazení zápasu z programu OH by mělo určitě vliv na to, kolik dětí se bude v budoucnu zápasu věnovat."