Jestli máte fanouškovské triko, můžete v něm maximálně na zahradu. Na zápasy už ne. Basketbalový klub Levharti Chomutov kvůli nedostatku rozpouští svůj mužský A tým. Smutný konec sympatického týmu.

„Je mi to líto," říká sklesle Zdeněk Hanzlík, opora Levhartů v obou ročnících. Sám už přitom hrát neměl, s basketbalem skončil a chce se víc věnovat rodině. „Moc bych to Chomutovu přál, ale když nejsou sponzoři, asi je lepší skončit než se v tom plácat…"

Konec je to smutnější o fakt, že tahle parta na to sportovně měla. V obou ročnících nejvyšší basketbalové soutěže se dostala do předkola play-off, s týmy ze spodní částí tabulky se Levharti dokázali směle měřit.

Ale dostihla je pověst jednoho z nejchudších klubů. Na následující sezonu klub nesehnal dost peněz, chyběly dva až tři miliony. A tak parta kolem Tomáše Eisnera končí.

„Nesehnali jsme dostatek peněz na provoz týmu, chyběly nám 2 - 3 miliony," komentoval finanční situaci Levhartů manažer klubu Martin Řápek. Management klubu sháněl finance do poslední chvíle, původní uzávěrka přihlášek do nejvyšší české soutěže byla 25. června. Levharti původně požádali sportovního ředitele NBL Zdeňka Ringsmutha o prodloužení do 8. července a pak ještě o dva dny do středy 10. července.

Ještě ve středu probíhala jednání s případnými sponzory, ale v poledne bylo jasno. Vrcholový basketbal dospělých v Chomutově končí. „Obyčejně je to úděl měst, která nemají vysokou školu nebo sportovní středisko. Bohužel, finance se nepodařilo zabezpečit. Nešlo to ani s finančním příslibem, který jsme měly od města a Severočeských dolů. Tyto dva subjekty nás podporovaly dlouhodobě, za což jim děkuji," zhodnotil situaci Martin Řápek.

Co si myslí o konci Levhartů sportovní ředitel NBL Zdeněk Ringsmuth? „Je mi to líto, je to škoda pro „Mattonku". Finanční situace je ale v současnosti taková jaká je. V minulosti skončily takové týmy jako Sparta Praha, Zbrojovka Brno nebo Nový Jičín. Chomutov má krásnou halu, prostředí i diváky, byl přínosem," řekl k účinkování Levhartů v české nejvyšší soutěži Ringsmuth.

Loňský ročník měly v NBL obrovské finanční problémy Svitavy nebo Prostějov, aktuálně je mají slovenské Levice. „Oceňuji přístup Chomutova, že nešel do soutěže bez zabezpečených peněz. Loni v září měly problémy Svitavy, když jim vypověděla smlouvu marketingová agentura. U Prostějova to vypadalo, že se odhlásí ze soutěže. Naštěstí situace se tam stabilizovala, teď je zabezpečený na tři roky," komentoval současnou situaci v basketbalu sportovní ředitel Mattoni NBL.

V Chomutově zůstává B-tým dospělých, který hraje krajský přebor. Co je ale důležité, zůstávají zachovány mládežnické týmy. „Mládežnické týmy zachováme, trenér dospělých Tomáš Eisner má nabídku zůstat u mládeže a řídit mládežnické týmy z pozice šéftrénera. I proto jsme se nepřihlásili jako Levharti do soutěže, abychom finančně zabezpečili aspoň mládež," řekl o budoucnosti basketbalu v Chomutově manažer klubu.