Národní tým odletěl do jihoamerického Paraná v Argentině přes Paříž a Buenos Aires. I když přelet byl detailně připraven, nakonec nic neprobíhalo podle plánu. Hned na začátku letadlo z Prahy do Paříže mělo hodinové zpoždění a mladým softballistům zůstalo ve francouzské metropoli na přestup pouze 65 minut. Nakonec se přestupovalo v běhu za asistence personálu Air France.

První úkol se tedy podařil, všichni nasedli a letadlo se chystalo ke startu. Cesta skončila ale velice záhy, ještě dříve než se speciál vznesl. Pár sekund po rozjezdu začal pilot prudce brzdit a ukázalo se , že selhal jeden z motorů. Následovalo zpětné rolování k odbavovací budově, nakonec převoz do hotelu a odložení startu na další den na večerní osmnáctou hodinu.

Druhý pokus odletět z Europy byl již úspěšný a celá výprava po 52 hodinách cestování dorazila do Argentiny. Ani tady ale problémům nebylo konce. Když národní tým vystál na letišti v Buenos Aires ve tři hodiny ráno frontu na zavazadla, přišlo další překvapení. Chybělo totiž sedm zavazadel a tak se čekalo na přílet dalšího letadla z Paříže. To dosedlo v osm hodin ráno, ale české výpravě dorazily pouze dvě ztracená zavazadla.

Česká reprezentace v tom ale není sama a už vůbec na tom nebyla nejhůř. Reprezentačnímu týmu Dánska chyběla totiž všechna zavazadla.

Po překonání prvopočátečních problémů se výprava již věnovala své hlavní činnosti - softballu. Účastníci světového šampionátu v Paraná byli rozlosováni do dvou skupin a Česká reprezentace dostala do skupiny ještě Argentinu, Kanadu, Mexiko, Japonsko a Chorvatsko. Co země, to pojem ve světě softballu.

K prvnímu zápasu nastoupila česká reprezentace hned po velkolepém zahajovacím ceremoniálu, který trval tři hodiny. A soupeř to nebyl jednoduchý Argentina.

Domácí tým se velmi dobře připravil na turnaj a za velké podpory diváků v průběhu bojů ve skupině porazil dokonce i loňského vicemistra světa do 19 let tým Kanady. S Argentinou nakonec softbalisté České republiky prohráli 1:11.

V dalším utkání je čekal další super těžký soupeř Kanada. Mladí softballisté sice bojovali, ale potopili je chyby v obraně a nakonec prohráli 1:10.

V rozhodujícím zápase o účast v play-off proti Mexiku sice reprezentace poprvé na turnaji vedla 1:0, ale Mexiku se stav podařilo obrátit na 8:2. Lvíčata sice zabrala a snížila stav na 6:8, ale to bylo z jejich strany vše. Mexiko si vítězství nenechalo ujít a vyhrálo 10:6.

Chomutovský Marek Malý nastoupil v základní sestavě reprezentace ve všech doteď odehraných zápasech. Další zástupce chomutovských „Bobrů" Milan Podlaha zhodnotil úroveň hry na turnaji: „Hraje se tady velice kvalitní softbal na velice vysoké úrovni. Společně s Markem Malým se budeme snažit získat co nejvíc zkušeností. Je to pro nás velká škola. Já v obraně bráním druhou metu a Marek třetí metu. Na tyto posty v obraně jsme totiž zvyklí už ze sestavy našich Beavers."

Českou reprezentaci čekají ve skupině ještě silné Japonsko a hratelný tým Chorvatska.