„Měli jsme po všech stránkách nejlepší tým na turnaji," vysekl svým svěřencům poklonu Kasal, který už myslí na světový šampionát v příštím roce. „Světový softball je pořád ještě krok před evropským a bude zajímavé porovnat, o jak dlouhý krok to je."

Vraťme se nejprve k obhajobě titulu. Co tento výrazný úspěch pro vás osobně znamená?

Obhajoba titulu má pro mne několik rovin. První je splnění zadání, které jsem letos v lednu dostal při přebírání juniorské reprezentace. Druhá pak jednoznačná a přesvědčivá kvalifikace na MS v Kanadě 2014. Další je pro mě třetí titul mistra Evropy juniorů, ale první v roli hlavního trenéra. Zkompletoval jsem tituly mistrů Evropy juniorů a mužů. O to cennější, že oba jsme vybojovali na horké dánské půdě. Čtvrtou, a pro mě asi nejdůležitější, je bezchybně fungující realizační tým a zároveň potvrzení správnosti naší cesty, kterou jsme v přípravě zvolili.

Turnajem jste prošli bez jediné porážky a ve finále jste si smlsli na domácích Dánech, které jste porazili hned několikrát. Tak hladký průběh šampionátu jste asi nečekali, že?

Jeli jsme na turnaj se dvěma cíli: Vybojovat postup na mistrovství světa a pak se pokusit turnaj vyhrát. Že se to povede takovýmto způsobem, a že projdeme turnajem bez porážky, jsme netušili. O to víc se nám to líbí. A s Dány jsme se utkali při systému turnaje každý s každým dokonce čtyřikrát! Nejtěžší, nejkvalitnější a nejvyrovnanější byl zápas o postup do finále, který jsme vyhráli po boji 4:3.

Co stálo za ziskem zlata?

K obhajobě titulu vedla mozaika složená z několika kamenů. Příprava probíhala formou účasti týmu juniorů v extralize mužů. Těchto 16 zápasů nám dalo nejen potřebné dovednosti a zkušenosti, ale výrazně přispěly ke zvýšení sebedůvěry, herní jistoty a dravosti. V družstvu výborně fungovala spolupráce a předávání zkušeností mezi staršími hráči a nováčky. Nováčkové se prosadili a velmi mile překvapili. O zázemí se bezchybně staral realizační tým včetně maséra Miroslava Kouta z Mostu. Měli jsme čtyři nejlepší nadhazovače na turnaji a hlavně měli jsme po všech stránkách nejlepší tým na turnaji. Tady musím vyzdvihnout i profesionálně zvládnuté vystupování všech hráčů také mimo hřiště.

Kdo patřil mezi největší opory týmu?

Největší předností našeho týmu bylo, že bylo téměř jedno, kdo nastoupil. Na hře to nebylo poznat. Právě týmová práce byla naší hlavní devízou. Velmi prospěla účast pěti hráčů narozených v roce 1994, pro které to byl za juniorskou reprezentaci poslední turnaj a měli zkušenosti z MS v Argentině 2012. Ale stačí pohled do statistik. Jiří Korčák byl nejlepším pálkařem a mostecký Martin Žofka nejlepším nadhazovačem turnaje. Z mosteckých se Matouš Kasal a benjamínek Daniel Černý dostali do první desítky nejlepších pálkařů a Vladimír Hanák spolu s chomutovským Jakubem Petříkem byli v Top 5 nadhazovačů turnaje. Svou roli kapitána týmu s bravurou zvládl chomutovský Marek Malý.

Dá se říct, že seniorská reprezentace má v juniorech kvalitní nástupce?

To je hlavní smysl naší práce a v posledních letech to platí bezezbytku. Jen z posledních tří juniorských výběrů je v seniorské reprezentaci 12 mladých hráčů. Je moc dobře, že realizační tým mužské reprezentace je s námi v úzkém kontaktu a dává mladým šanci se prosadit.

Dokáže současný juniorský tým prodat to, co v sobě má, i na mistrovství světa nebo je svět před českým softballem stále hodně napřed?

Světový softball je pořád ještě krok před evropským a bude zajímavé porovnat, jak dlouhý krok to je. Velký přínos pro náš softball vidím ve změně systému světových turnajů, který se zkrátil ze čtyř let na dva roky. Máme tedy mnohem častěji možnost utkat se a porovnat se se světovou extratřídou. Že se zázraky dějí, jsme viděli vloni v Argentině, kde domácí tým dokázal po třech letech příprav se státní podporou, na turnaji dokráčet překvapivě bez porážky až na samý vrchol. Pro nás by byl tím pomyslným vrcholem postup mezi osm nejlepších celků světa. Jestli se nám tento sen splní, záleží především na svědomitosti a houževnatosti našich mladých hráčů. Každopádně bych moc rád byl u toho…

Jaké turnaje vás čekají před MS, které v příštím roce hostí Kanada?

Naše příprava je, bohužel, limitována dotacemi do sportu. Přesto se letos zúčastníme největšího mužského turnaje v Evropě nazvaného Super Cup, který se koná v italském Udine a startuje na něm 19 nejlepších týmů Evropy. Každý tým má ale na tento turnaj nahostované nadhazovače z celého světa, takže jsou k vidění světová nadhazovací esa z Jižní i Severní Ameriky či Nového Zélandu… Juniorská reprezentace ČR startuje na divokou kartu a bude to první velký test odolnosti. V příštím roce zopakujeme model přípravy v extralize mužů a pokusíme se přidat jeden nebo dva turnaje v Evropě. No, a v červenci 2014 držte palce ve Whitehorse v Kanadě…