Dva dny, čtyři zápasy, čtyři vítězství. Úřadující mistři republiky z Chomutova vstoupili do další sezony famózně, i když úplně hladké zápasy to nebyly.

Beavers měli o víkendu na programu dvě domácí dvojutkání – v sobotu s Hrochy z Havlíčkova Brodu a v neděli se Snails (Hlemýždi) Kunovice. Ve všech své soupeře porazili, i když dvakrát jen 1:0.

Sobota: Nejdřív pohoda, pak boj

V sobotu přijeli do Chomutova softbalisté z Vysočiny – Hroši Havlíčkův Brod. Před utkáním byla slyšet slova o tom, že Hroši přijeli s odhodláním zvítězit alespoň v jednom zápase. V mužstvu Chomutova se k utkání vedle zkušených hráčů připravovali i mladí, kteří si o místo na soupisce řekli svými výkony na nedávném Memoriálu Radka Štěpánka v Praze, který Bobři vyhráli.

Na začátek si do nadhazovacího kruhu stoupl zkušený Luboš Vrbenský a mužstvo všechny obranné činnosti v první směně zvládlo na výbornou a hned v dohrávce směny v útoku úřadovali chomutovští pálkaři, kteří svými čtyřmi body v první směně přesvědčili softbalisty z Havlíčkova Brodu, že se Chomutov v zimě připravil velice dobře.

V průběhu utkání potom skóre ve prospěch Beavers jen narůstalo. V páté směně byli Beavers jen krůček od toho, že by rozhodčí ukončili utkání předčasně díky velkému rozdálu. Chyběl tomu jediný bod. Naopak se podařilo zabodovat Hrochům.

Po sedmé směně se na světelné tabuli objevil konečný výsledek zahajovacího utkání letošní extraligy 8 : 2 a v týmu byla spokojenost. Svůj díl na úspěchu mužstva měl i druhý z tria nadhazovačů Jaroslav Mikulec, který v polovině utkání vystřídal Luboše Vrbenského, kterého hrající trenér Jan Přibyl šetřil na další utkání.

Tak jak bylo “pohodové” první utkání, ve kterém od samého začátku tahali Beavers za delší konec, tak druhé utkání od 16:00 bylo napínavé a vyrovnané až do posledních okamžiků. Na nadhoz u hostů nastoupil reprezentační nadhazovač Jaroslav Müller, kterému se dařilo držet “na uzdě” chomutovské pálkaře. Totéž se dařilo chomutovskému Jaroslavu Mikulcovi a navíc obrany obou týmů hrály velice pozorně.

Směna střídala směnu a na ukazateli score byl stále stav 0:0, který se neměnil až do sedmé směny. Nezměnil se ani po sedmém útoku havlíčkobrodských a utkání dohrávali Beavers. Už to vypadalo, že se bude rozhodovat v tiebreaku – v nastavené osmé směně. Najednou se ale pálkařům podařilo několik zdařilých odpalů a jedním rozhodujícím hitem stáhnout běžce a získat vítězný bod.

Po napínavém a zajímavém utkání, ve kterém chomutovští Beavers zvítězili těsně 1 : 0 následovala už jenom radost.

Neděle: Druhý zápas rozhodl grandslam

V neděli se pak v softbalovém areálu Beavers představili moravští softbalisté Snails Kunovice, kteří si v sobotu poměrně snadno poradili s nováčkem extraligy s týmem Painbusters Most ve dvou utkáních 6 : 3 a 11 : 1 a do Chomutova přijeli s ambicí co nejvíce potrápit loňského Mistra České republiky.
Do prvního utkání, které začalo již v 11:00 nastoupili Beavers s Lubošem Vrbenským na nadhozu a oba týmy svoje obranné činnosti velice dobře zvládaly. Čekalo se na chybu soupeře. Pálkaři Beavers se po celé utkání snažili soupeře “přepálit”, ale finálový odpal se nedařil a často zapracovala také sportovní smůla, když se odpal podařil, ale rovnou do rukavice bránícího soupeře. A tak nakonec Beavers byli rádi i za jediný stažený bod, který pro ně znamenal vítězství a dva extraligové body.

Druhé utkání s Kunovicemi začalo ve 13:00 a do třetí směny se ani jeden ze soupeřů bodově neprosadil. Chomutovští s Jaroslavem Mikulcem na nadhozu nakonec přece jen jeden bod zaznamenali a občas se blýskli zajímavými akcemi.

Pořádně zahřmělo až ve 3.směně, kdy se útočícím Beavers podařilo naplnit všechny mety a Jiří Nezbeda Grand Slamem (čtyřbodovým homerunem) rázem zvýšil stav utkání na 5 : 0 a vzápětí tento pěkný stav utkání ještě chomutovští pálkaři zvýšili o další bod.

Při tomto příznivém stavu utkání trenér Jan Přibyl dal střídáním příležitost mladým juniorům – odchovancům Beavers, aby získávali cenné extraligové zkušenosti. Přes velikou snahu celého týmu se dvěma náhodnými odpaly dostali hráči Kunovic na mety a podařilo se jim stáhnout tři body a upravit pro ně nepříznivý vývoj utkání na 3 : 6 ale to bylo všechno, co jim domácí povolili. Ti naopak ještě jednou scorovali a upravili tak stav utkání na konečných 7:3.

První čtyři utkání nejvyšší české softbalové soutěže extraligy mužů zvládli chomutovští softbalisté na sto procent a čtyři víkendová vítězná utkání znamenají prvních osm extraligových bodů.

Autor: Josef Griml