Poprvé vlastní české maximum na 50 metrů znak pokořila již v rozplavbách, kdy ze svého čtyři roky starého času ukrojila 18 setin (28,02). V odpoledním finálovém bloku pak dokázala zrychlit o dalších 13 setin (27,89) a doplavat si pro bronzovou medaili. Z tak kvalitního výkonu byla lehce zaskočená i sama Baumrtová, jak uvedla v krátkém rozhovoru pro web vsc-plavani.cz. „Vůbec jsem to nečekala. Tušila jsem, že poplavu rychle, plavu v tréninku rychle, tak jsem doufala, že to dokážu proměnit v dobrý výkon, ale tento čas je pro mě velkým překvapením.“

Na skvělé výkony z padesátky dokázala navázat i na dvojnásobné trati, kde z rozplaveb postoupila z prvního místa časem 1:00,25 a poté svou pozici uhájila i ve finále, ve kterém ještě mírně zrychlila na 1:00,21. Na vlastní český rekord ztratila necelé čtyři desetiny, přesto se jedná o skvělé časy, na které dlouhé čtyři roky nedosáhla – rychleji plavala pouze ve své vrcholné formě na londýnské Olympiádě v roce 2012 a o rok později na MS v Barceloně.

K pravděpodobným důvodům letošního zlepšení oproti předešlým rokům se také vyjádřila pro vsc-plavani.cz. „Změnili jsme typ tréninků, plaveme více intenzivní tréninky, které jsou hodně těžké, ale baví mě to mnohem víc a už chodím na tréninky zase ráda. Naopak mě teď vůbec nebaví tréninky vyplavávací a aerobní série. Myslím, že mi pomohla změna i ve smyslu pobytu v Dánsku.“

V Římě si ještě doplavala pro páté místo ze znakové dvoustovky (2:11,49), pro zpestření si zazávodila i na 100 a 200 metrů kraul.

V Římě se představil i Tomáš Franta, který usiloval o překonání velmi přísných limitů pro účast na mistrovství světa v Budapešti. K jejich prolomení bylo podmínkou vylepšení vlastních českých rekordů. To se se mu bohužel nepodařilo a na 100 metrů znak nesplnil limit pro účast na mistrovství světa díky výkonu z loňského mistrovství Evropy juniorů o pouhou jednu jedinou setinu.

Vratislav Dvořák