Nadšení a jiskřičky v očích zdobily děti v ZŠ a MŠ Mašťov, která získala trénink s českým olympionikem Tomášem Vernerem jako odměnu za svou aktivitu v projektu Sazka Olympijský víceboj.

Malá škola čítá pouze 27 žáků. „Je tam jen první stupeň,“ vysvětlil Tomáš Verner. „Připravili jsme jim třeba opičí dráhu a já ji s každým proběhl. Takže jsem se docela unavil.“

Trénink v Mašťově ho nadchl. „Děti byly skvělé, jsou tu namíchané s těmi z dětských domovů, což na první pohled vůbec nebylo poznat. Byla to skvělá zkušenost. Děcka si poprvé vyzkoušela něco úplně jiného,“ bylo vidět nadšení i u mistra Evropy z roku 2008.

Hokejový kouč Vladimír Růžička se stal potřetí tátou. Jeho manželka Marie přivedla na svět v úterý 10. října dceru Lejlu.
Na světě je malá Pirátka. Narodila se hokejovému trenérovi Růžičkovi

Z Mašťova navíc Verner neodjížděl s prázdnou. „Osvědčilo se mi, že čím menší škola tím vřelejší přijetí, všichni si odvážíme kupu zážitků. A já ještě spoustu obrázků, doma si z ní udělám galerii,“ přiznal bývalý úspěšný krasobruslař.

Cílem projektu Sazka olympijský víceboj je v průběhu hodin tělesné výchovy zapojit co nejvíce žáků všech stupňů základního vzdělávání do sportování a zároveň děti motivovat k tomu, aby sportovaly i ve svém volném čase. Trénink s olympioniky letos získaly vždy dvě školy z každého kraje. Celkem podmínky pro zařazení do slosování splnilo 187 škol.

Více info najdete na www.ceskosportuje.cz/sazkaolympijskyviceboj.

Verner: Trénink a disciplína nebyly pro mě těžké. Pomáhá mi to i v dnešním životě

Aktivní kariéru má český krasobruslař a olympionik Tomáš Verner už za sebou. Sportovat ovšem nepřestal. Aktivní pohyb stále ovlivňuje jeho život.

Sport ho provází celým životem. Krasobruslař Tomáš Verner vypráví o tom, jak sport ovlivňuje jeho život i po konci aktivní kariéry.

Známý český krasobruslař Tomáš Verner zavítal mezi děti do ZŠ a MŠ v Mašťově. Společně si tady pak s nimi zasportoval. Zdroj: Josef DvořákProč se zúčastňujete a vedete akce ve školách?
Protože věřím tomu, že by děti měli sportovat a měli by dělat co nejvíce sportovních činností. A tady to je to, co je učí olympijský víceboj. Důležité je všestranné sportování od malička i udržování charakteru. Dále spojování mezi dětmi. Tady je to vidět. I když jsou děti různé, tak si všichni fandí navzájem. Zelení modrým, modří červeným, červený dalším. A to mě baví.

Děti tady v Mašťově jsou z vás nadšené…
Ano, to je pravda. Ale i pro mě je to velký závazek. Chci odevzdat to, co mám. Trochu jsem zdravotně indisponovaný. Ale přesto jsem přijel, abych s dětmi objel parkur, který mám připravený. Aby každé dítě mělo pocit, že je jedinečné. A to každé dítě je.

Jak to je podle vás u sportování u dětí. Je rozdíl u dětí, které žijí ve městě nebo na vesnici?
Je to o tom, k čemu jsou vedení a do jakého sportu se dostanou. A taky, aby se dostali do správného kolektivu. Důležitá je různorodost. Aby mohli hrát fotbal, volejbal nebo „na babu“. Všechny činnosti, které jsme dělali jako malí automaticky a za které jsme dostávali poznámky ve škole. I běhání po chodbách.

Ilustrační foto
Jezdecký klub se prosadil na mistrovství ve voltiži

Když teď přejdeme k vám a k vaší kariéře. Co k ní můžete říct?
Tři účasti na olympijských hrách a patnáctiletá kariéra v reprezentaci. Největším úspěchem je asi zisk titulu mistra Evropy. Ale i dvě čtvrtá místa na mistrovství světa nebo dva roky být číslem jedna na světovém žebříčku. To byly věci, které jsem musel oddřít a odpracovat. To mě spojilo se skvělým týmem lidí a to je můj největší úspěch. Že jsem je potkal a zůstali v mém životě.

Krasobruslení je hodně náročný sport. Musíte spojit fyzičku, techniku i eleganci.
Je to komplikovaný sport. Ale vychází právě z těchto základů, které se snažíme vštípit do dětí. Jde o všestrannost. Myslím, že nikdo by neměl být od pěti let například basketbalista nebo fotbalista. Všichni by měli zkusit různá odvětví nebo náčiní. Krasobruslení zahrnuje i akrobacii, atletiku, trochu divadla nebo baletu. Taky sportovní výkon, protože odbruslit čtyři a půl minuty naplno je atletický výkon. A musí se to snoubit s hudbou a kostýmem. Je to takový „všesport“. Ale základ je tady, v tělocvičně. Vyzkoušet si házení, kopání do míče, skákání přes překážky nebo přes švihadlo. To jsou základní věci, které nestojí v začátcích vůbec nic.

Co bylo pro vás ve vaším sportu nejtěžší?
Pro mě bylo nejtěžší najít na konci kariéry motivaci vrátit se přes všechna zranění. Sportovce vždy potká nějaké zranění. Hrozně je těžké vrátit se na svůj vysněný vrchol. Hrát si se svým sportovním egem. Ale trénování a disciplína nebyly pro mě těžké. Myslím, že mi to pomáhá i v životě. Dnes se vůbec nezastavím a jenom zásluhou sportování to vydržím.

Slavnostní otevření proběhlo za přítomnosti zástupců města Klášterce a ředitele kadaňské nemocnice.
V Klášterci slouží nový rentgen. Snímek vytvoří za pět sekund