Simona Kubová má již splněné potřebné kvalifikační podmínky na mistrovství světa i pro olympijské hry na příští rok a může se tak v klidu připravovat na vrchol letní sezony. V kvalitních výkonech zkraje jara ale pokračuje dál. Tentokrát v Pardubicích s přehledem zvítězila ve všech třech znakových disciplínách. Pro zpestření si zaplavala i pro sebe velmi netradiční disciplínu 50 metrů prsa a ve finále B doplavala třetí. Za čas 1:00,35 v závodě 100 metrů znak navíc získala cenu pro nejlepší bodový výkon.

Splněná kvalifikační kritéria pro letošní mistrovství světa má i Tomáš Franta. V závodech 100 a 200 metrů znak dokázal vyhrát, na padesátimetrovém sprintu doplaval třetí. Finále se zúčastnil i na 50 metrů motýlek (sedmý). Franta byl podobně jako Kubová oceněn za výkon na 100 metrů znak (55,35), když mezi muži skončil čtvrtý za Janem Mickou a dvěma maďarskými medailisty z minulých evropských šampionátů.

Tomáš Franta na poháru v Pardubicích.

Tomáš Franta (uprostřed) na poháru v Pardubicích. Foto: archiv klubu

Zajištěnou účast na letních světových a evropských (juniorských) akcích má i Jakub Štemberk. Do finálových bojů se protlačil třikrát a dvakrát z toho plaval finále A – 200 metrů polohově dokončil jako pátý, 400 metrů polohově osmý. Ještě před tím si ve finále B doplaval pro druhé místo na 50 metrů prsa v čase 30,56, kterým po sedmi letech vylepšil neoficiální oddílový rekord na dlouhém bazénu (TJ Slávie ve svých oficiálních rekordech nerozlišuje délku bazénu).

V odpoledních finálových blocích si zaplavali i další dva chomutovští plavci – junioři Filip Jezbera s Kamilou Slabihoudovou. Jezbera se dostal jednou do finále A (200 metrů znak, šesté místo) a dvakrát do finále B (100 a 50 metrů znak, čtvrté a sedmé místo) a Kamila Slabihoudová brala sedmé místo ve finále B za 400 metrů polohově.

Vratislav Dvořák