Na 100 metrů znak se chtěla Simona Baumrtová pokusit obhájit bronzovou medaili z předchozího šampionátu v Istanbulu v roce 2012. V Dohá se sešla mimořádně silná konkurence a chomutovské plavkyni jen těsně utekl postup do finále. Semifinále si vyplavala časem 57,61. „S průběhem rozplavby jsem spokojená. Chtěla jsem plavat pod 58 sekund, což se povedlo. Jen musím z technického hlediska zpřesnit délku vlnění a upravit brýle, aby mi do nich nenateklo, což se mi právě v rozplavbě stalo," svěřila se po rozplavbě Simona Baumrtová. V boji o postup do finále se česká znakařka zlepšila na 57,37, což znamenalo první nepostupové, tedy 9. místo. Od elitní osmičky dělilo Baumrtovou pouhých 12 setin sekundy. „Jsem smutná, nevím, co bylo špatně. Prostě jsem to pocitově nebyla já. Nevím, kde dělám chybu. Celý podzim jsem plavala výborně a teď nevím, co se děje," dala najevo své zklamání ze semifinále Simona Baumrtová. Na stejné trati změnila české dorostenecké tabulky Tereza Grusová, která výkonem 1:00,27 vymazala čas Aleny Nývltové z roku 1998 a obsadila celkově 37. místo.

Barbora Závadová předvedla na dlouhé polohovce svůj druhý nejlepší výkon na této trati v životě a jen těsně zaostala za vlastním českým rekordem. V rozplavbě dosáhla šestého času 4:29,95. Po svém postupu do finále Barbora Závadová řekla:„Jsem spokojená, protože jsem jela na mistrovství světa s cílem dostat se do finále. A to se mi povedlo." Ve finále si Závadová nepatrně pohoršila a časem přesně o sekundu pomalejším (4:30,95) si zajistila výbornou sedmou příčku. „Nebyla jsem tak motivovaná jako ráno. Od kouče jsem dostala hodně instrukcí, co bych měla zlepšit, a víc jsem přemýšlela, což se na čase projevilo. Pomalejší byl znak, kde jsem tu vteřinu oproti ránu ztratila,"popsala finálový závod do mikrofonu Radiožurnálu.

Nesmírně vysokou kvalitu závodu dokládá světový rekord, který časem 4:19,86 vytvořila Mireya Belmonte Garcia ze Španělska. V tu chvíli to byl už její dnešní druhý světový rekord. O několik minut dříve ozdobila novým maximem i finále na 200 m motýlek výkonem 1:59,61 a jako první žena v historii se dostala pod 2 minuty.

Těžké chvíle prožívá v Dohá Petra Chocová. Elitní světová prsařka se musela vyrovnat s angínou a léčbou antibiotiky a na 50 m prsa startovala na vlastní riziko. Nemoc se na ní projevila a časem 30,87 skončila na 20. pozici se ztrátou 15 setin sekundy na semifinále.

Stejnou příčku obsadil na 200 m motýlek také Jan Šefl, jehož od semifinále dělilo 38 setin sekundy.

Třetí světový rekord přidala na závěr úvodního finálového programu nizozemská ženská štafeta na 4x 200 m volný způsob. Čtveřice Inge Dekker, Femke Heemskerk, Ranomi Kromowidjojo a Sharon van Rouwendaal zaplavala čas 7:32,85.

Napsala Lenka Nikodýmová.