Mimořádně úspěšné bylo pro chomutovské plavání druhé kolo Českého poháru v Pardubicích. Tento pardubický mítink byl Českým plaveckým svazem vybrán jako jediný závod, ze kterého se bylo možné kvalifikovat na mistrovství Evropy do Glasgow. V tomto směru kralovali plavci TJ Slávie Chomutov Tomáš Franta se Simonou Baumrtovou, kteří dohromady zaplavali pět limitů z celkových devíti. Ve skvělé formě se předvedl i Jakub Štemberk, který si zajistil působení v juniorské reprezentaci pro příští rok.

Franta a český rekord

Franta zaplaval tři limity a český rekord. Hned první závodní den se Franta zaskvěl na trati 50 metrů znak časem 25,58, kterým o 35 setin překonal vlastní český rekord a především splnil tvrdé kvalifikační kritérium. To stejné se mu podařilo i v dalších dnech. V sobotu časem 2:01,11 na 200 metrů znak a v neděli i na stometrové znakové trati (55,35). Na tratích 50 a 200 metrů znak dokázal také zvítězit, na stovce o pouhých sedm setin s maďarským medailistou z mistrovství Evropy Gáborem Balogem.

„Abych zde vyhrál i stovku, na to už mi bohužel nezbyly síly, byly to dlouhé a náročné tři dny,“ řekl Franta krátce po závodě a dodal, že o výhry tu v první řadě stejně nešlo. „Přijel jsem plnit limity a splnil jsem všechny tři, o které jsem se pokusil, takže jsem velmi spokojený,“ řekl vyčerpaný, ale šťastný Tomáš Franta.

Baumrtová a dva limity

Simona  Baumrtovási vyplavala dva limity a nejhodnotnější výkon mítinku. Nejprve s velkým přehledem zaplavala limit na 50 metrů znak (28,11), chtěla získat limit i na znakové dvoustovce, a to se jí podařilo již v rozplavbě. Pro nachlazení se ale raději odhlásila z finálové plavby. Další den už ale znovu nastoupila, tentokrát na 100 metrů znak, kde překonala limit časem 1:00,17.

„Jsem moc ráda, že čas na stovce jde s každými závody dolů. Chtěla jsem už sice plavat pod minutu, ale byla jsem trochu nemocná, a to mohlo můj výkon ovlivnit. Ale jsou to dvě desetinky, to je kousek,“ řekla Baumrtová po závodě a pochvalovala si i relativně nový systém nominace. „Myslím, že je to tak správně. Každý chce jet na šampionát, aby si zaplaval i odpoledne, a má tam na to taky jeden pokus. A limity jsou nastavené právě na takový čas, jaký na posledním šampionátu ten odpolední blok zaručoval,“ zakončila Baumrtová.

Spokojenost trenérů

S výkony svých elitních svěřenců byli nadmíru spokojeni i trenéři Jaroslav Jezbera a Tomáš Baumrt. „Oba plavali až neskutečně. Posbírali všechny limity, pro které si přijeli, ve dvou se postarali o překonání pěti limitů, dále jsme viděli už jenom čtyři další plavce z různých oddílů, kterým se to povedlo vždy jen na jednom padesátimetrovém sprintu. To ukazuje na obrovskou kvalitu, kterou oba mají. Nyní je čeká závod v Ústí, v Římě, mistrovství republiky a pak v polovině prázdnin mistrovství Evropy,“ řekl Jezbera.

Junior Štemberk 

Sedmnáctiletý Jakub Štemberk splnil dva limity pro vstup do juniorské reprezentace. Distanci 1500 metrů kraul zaplaval v čase 16:07,41 a o téměř 11 vteřin překonal požadované kritérium. V závěrečné disciplíně 400 metrů kraul potvrdil svou vysokou výkonnost splněným dalším limitem díky zaplavanému času 4:04,43. I s Jakubovými výkony byli trenéři Jezbera s Baumrtem velmi spokojeni. „Kuba jel skvěle, oba hlavní závody plaval parádně a splnil si svůj velký cíl – dostat se do reprezentace, řekl trenér Jezbera.

Ti ostatní

Trenéři však neopomněli pochválit ani zbytek chomutovské výpravy, který tvořili Eliška Doksanská, Filip Jezbera, Markéta Jenčková a také Ondřej Baumrt. „Všichni plavali velmi dobře, ve většině případů v osobních rekordech. Filip navíc dokázal plavat i třikrát finále B, což se na tak kvalitně obsazených závodech, jako byly právě ty v Pardubicích, hodně cení“. Filip Jezbera se do finále B dostal v závodech 100 a 200 metrů znak a 200 metrů polohově a obsadil v nich čtvrté, sedmé a osmé místo.