Dokázaly porazit týmy jako jsou Sparta Praha, Sokol Kladno nebo v semifinále Žabovřesky Brno. Ve finále dlouho vzdorovaly největšímu favoritovi mistrovství domácím Lvicím z Hradce Králové. S týmem, který ostatní družstva porážel o třicet, čtyřicet bodů, prohrály ve vrcholném zápase turnaje jenom o dvanáct.

Ve skupině dvě výhry a jedna prohra Levhartic

Cesta Levhartic započala ve čtyřčlenné skupině, kde měly za soupeře Spartu Praha, Sokol Kladno a vítěze moravské části Hradec Králové. Hrálo se systémem dvou čtyřčlenných skupin, první dva týmy z každé skupiny postupovaly do semifinále.

Hned první zápas ve skupině byl klíčový, a to se Spartou Praha. Levhartice si od začátku udržovaly mírné vedení, které narostlo postupně až na dvacetibodový rozdíl.

„I při rozdílu dvaceti bodů jsme měli strach o vítězství, protože holky dokážou ztratit i vyhraný zápas. Ale nakonec se nám to povedlo, vyhráli jsme 62:55 a položili základ k úspěchu," popsal úvodní utkání jeden z trenérů Petr Drobný.

Ve druhém utkání čekal na Chomutov největší favorit turnaje domácí Hradec Králové. „Do zápasu jsme šli s jasným cílem: nemáme co ztratit a můžeme jen získat. Hned od začátku jsme soupeře zaskočili dobrým pohybem i obranou a po první čtvrtině překvapivě vedli 12:10," byl spokojen s úvodem zápasu Petr Drobný.

V dalším průběhu se už ale projevila kvalita soupeře, který v letošní sezoně ještě neprohrál a Levhartice odešly poprvé na turnaji poraženy.

O všem rozhodovalo třetí utkání se Sokolem Kladno, s kterým měly Levhartice z extraligy vyrovnanou bilanci 1:1 na zápasy. Chomutovská děvčata ale v dalším klíčovém zápase neponechala nic náhodě, od začátku průběh kontrolovala a navýšila vedení až na konečných 65:39.

V semifinále uragán Levhartic a šok pro brněnské Žabiny

A přišlo semifinále mistrovství ČR! V něm čekal na Levhartice vítěz druhé skupiny a nejslavnější ženský klub v historii republiky Žabovřesky Brno.

„Před zápasem jsme řešili, jestli máme nastoupit ve stejné sestavě jako v předešlých utkáních, protože Brno svoje dvě top hráčky zařazuje až do druhé čtvrtiny. Nakonec jsme se rozhodli, že naši základní sestavu měnit nebudeme," objasnil taktické tahy Petr Drobný.

Taktika a dodržení základní sestavy vyšla trenérům Tomáši Eisnerovi a Petrovi Drobnému dokonale. Do zápasu vstoupily Levhartice jako uragán a na palubovce se dělo něco neskutečného. Soupeř, který byl považován za jasného favorita, byl totálně zaskočen a ani dva rychlé time outy trenéra Brna neodvrátily pro favorita drtivou porážku 9:32 po první čtvrtině.

Ve druhé čtvrtině, kdy se změnily sestavy, všichni čekali, že Brno se svýma dvěma nejlepšími hráčkami náskok zlikviduje. Ale po šesti minutách druhé čtvrtiny ani jeden tým nezaznamenal koš. Druhé pětce Levhartic se sice nedařilo v útoku, ale překonávaly se v obraně a v poločase měly chomutovské šelmy náskok šestnácti bodů. Ve druhém poločase si chomutovské hráčky odpustily tradiční výpadek, hrály koncentrovaně a svůj náskok ještě do konce utkání navýšily. Ukončily tak finálový sen jednomu z favoritů celého mistrovství!

Ve finále prohra, ale se vztyčenou hlavou

Ve finále tak čekal na Levhartice opět suverén turnaje Hradec Králové. Pětibodová ztráta po první čtvrtině dávala holkám naději, ale domácí ve druhé desetiminutovce utekly na rozdíl šestnácti bodů. Děvčata ještě v druhé polovině zabojovala a uhrála nakonec se Lvicemi nejlepší výsledek na turnaji.

„Sice jsme prohráli, ale se vztyčenou hlavou. Kvalita soupeře byla velká, již jen deset trojkových pokusů v našem koši stojí za zmínku. To se nevidí většinou ani v ŽBL. Zlato je v pravých rukou, Hradec byl prostě lepší," ocenil kvalitu soupeře Petr Drobný.

Druhé místo a stříbrné medaile pro tento kolektiv dívek jsou ale neskutečným úspěchem chomutovského basketbalu. Vždyť ostatní semifinalisté Hradec králové, Pardubice a Brno vycházejí z daleko širší základny mladých hráček.

Kolektivní úspěch Levhartic byl navíc podpořen i individuálním oceněním Aničky Merhautové, která se stala členkou All Stars mistrovství, byla nejlepší střelkyní šestek a druhou nejužitečnější hráčkou celého turnaje.

Skupina „A":

Levhartice Chomutov - Sparta Praha 62:55 (20:12, 34:22, 52:35)

Sokol Hradec Králové - Levhartice Chomutov 78:38 (10:12, 38:16, 62:28)

Levhartice Chomutov - Sokol Kladno 65:39 (19:10, 35:14, 51:27)

Semifinále:

SŠMH Brno - Levhartice Chomutov 50:83 (9:32, 21:37, 38:58)

Finále:

Sokol Hradec Králové - Levhartice Chomutov 68:56 (16:11, 41:25, 59:46)

Soupiska Levhartic Chomutov U14 v utkáních na MČR v Hradci Králové:

Anna Merhautová, Daniela Hartmanová, Barbora Jünglingová, Natálie Horsáková, Tereza Baženovová, Klára Běloušková, Nikola Zdeňková, Michaela Endrštová, Karolína Pikalová, Jana Hlavová, Jana Drobná, Hana Gottwaldová, Kateřina Doležalová, Michaela Sýkorová.

Trenéři: Tomáš Eisner, Petr Drobný.