Tehdy Simona Baumrtová vyprávěla, jak jí lékaře dělá otec-kardiolog, fyzioterapeuta využívá jen jednou za půl roku, výživového poradce nemá, manažera rovněž ne, občas jí pomůže psycholog.

„Bez toho bych tu nebyla," říkala už v Londýně. „Je velký úspěch, že se za těchto podmínek dokážu dostat na desáté místo na olympiádě."

A znáte to: Rok se s rokem sešel a Baumrtová už byla ve finále mistrovství světa v dlouhém bazénu.

To se za posledních deset let povedlo českým plavcům jen dvakrát. Poprvé předloni její kolegyni Barboře Závadové, která skončila v Šanghaji sedmá. A teď ženě, která obsadila v úterý na znakařské stovce v Barceloně dokonce 6. místo. Navrch v novém českém rekordu. Hodnota nového maxima je 59,84.

Už v semifinále český rekord vyrovnala a ve finále z něho ukrojila ještě 15 setin sekundy.

Chomutovská plavkyně se se svými soupeřkami ve vyrovnaném závodě přetahovala o každou pozici mezi třetím až sedmým místem a nakonec byla poslední, kdo se dostal časem pod jednu minutu. V dramatickém finiši vydřela Baumrtová šesté místo a potvrdila svou příslušnost k absolutní světové elitě. Navíc byla v této disciplíně nejlepší Evropankou, přičemž se v Barceloně soustředí hlavně na dvojnásobnou trať.

„Šesté místo je rozhodně super. Doufala jsem v trochu lepší čas třeba kolem 59,6, ale je to kousek," řekla Radiožurnálu. „Nechtěla jsem přepálit první padesátku, ale zároveň začít rychle. Trochu jsem na konci vyhnila, ale celkově si myslím, že to byl dobře zvládnutý závod. Trošku mě mrzí, že jsem nesmázla vedle plavající Číňanku."

Šestého místa z mistrovství světa si váží víc než desátého z olympijského Londýna. „Konkurence tady byla úplně stejná. I když je olympiáda jednou za čtyři roky, tak si přece jen víc vážím letošního šestého místa. Tohle je pro mě lepší výsledek," vysvětlila.

Ve včerejší rozplavbě v závodu na 50 metrů znak znovu posunula český rekord o devět setin, a díky času 28,38 postoupila do večerního semifinále z jedenácté příčky.

Ale to nebylo všechno, v semifinále zase zaplavala rekord (28,20) a skončila devátá. Úžasné.

To tam je tak její maximum z Monte Carla, kde časem 28,47 pokořila deset let starý výkon Ilony Hlaváčkové o tři setiny.

A aby plavala finále? To by musela být ještě o patnáct setin lepší.