Nejslavnější český i evropský softbalový klub vstal z popela a bravurním způsobem si došel pro prvoligový titul. V pořadí už devátý!

„Letos to bylo určitě nejtěžší, hlavně po psychické stránce. Doposud se totiž nikdy nepodařilo nikomu otočit stav z 0:2 na zápasy,“ radoval se kapitán staronových šampionů Jan Přibyl.

Ano. Populární Bobři byli ve finálové sérii se Spectrem na dně, prohrávali 0:2 na zápasy a další porážka by jim přinesla krokodýlí slzy. V tu chvíli mnohými zatracovaný favorit se vzepřel k senzačnímu obratu, který dokonal v sobotu na vlastním hřišti.

V posledním pátém duelu finále si Chomutovští smlsli na Pražanech v poměru 6:1 a k evropskému titulu mohli pyšně přidat i ten tuzemský.

„Byla to snová sezona. Double už jsme sice párkrát získali, ale letos jsme Pohár mistrů evropských zemí vyhráli už počtvrté a stali se tak historicky nejúspěšnějším evropským klubem. K tomu ten senzační obrat v ligovém finále. Pořád si říkám, že už to jednou musí skončit, ale furt to jde,“ směje se Přibyl.

Catcher Severočechů se svěřil, že v lize jen těžko hledá motivaci.

„Po vítězství v Poháru a splnění cíle přišlo uspokojení a výkonnost šla dolů,“ přiznal Přibyl. Správný impulz podle něj přišel ve finále za nepříznivého stavu 0:2 na zápasy.

„Kousli jsme se a pak už to jelo dobře. Co si budeme povídat, v ten moment jsme si nevěřili. Snížili jsme sice na 1:2, ale pak se zranil Lubo Vrbenský a bylo to takové smutné. Na druhou stranu jsme se vzbouřili, řekli jsme si, že to bez něj musíme dát a dá se říct, že nám jeho zranění pomohlo. Pátý zápas jsme zkušeně zvládli, museli jsme ho vyhrát, když jsme sérii dokázali zvrátit, už jsme finále nemohli ztratit,“ vypráví.

Klíčový duel byl v režii Chomutova. Ve čtvrté směně vedli domácí 3:0, v šesté už 6:0. A to díky skvělým odpalům Jaroslava Mikulce a nadhozům matadora Lubomíra Vrbenského, který nastoupil i přes problémy s ramenem.

„V sobotu Luboš házel nejlépe v celé sérii. Zadařilo se i na pálce, která nám do té doby nešla. Když se nám v sérii nedařilo, stále jsem klukům opakoval, že se nesmíme pohádat a musíme ukočírovat disciplínu. Díky našim zkušenostem se to povedlo. Naopak na hráčích Spectra bylo v posledním utkání vidět, že to neunesli a v závěru začali i nadávat na rozhodčí,“ líčí Přibyl řečený „Helmut“.

Obhájci titulu chystají na sobotu velkolepou party. „Bude veselo, titul budeme slavit společně s 15. výročím svatby Luby Vrbenského,“ prozradil kapitán, který teď musí spoluhráčům splnit jeden slib. „Ušil jsem si na sebe bič. Klukům jsem slíbil, že když finále otočíme, seženu milion a něco a vezmu je na klubové mistrovství světa do Ameriky v roce 2010. Mezi šedesáti týmy je vždy jeden evropský a já tam chci dostat Chomutov, aby si kluci užili nejlepší softbal.“

Finálová série
Beavers – Spectrum 3:2 na zápasy
(0:5,2:3,3:2,2:1,6:1)
Rozhodující okamžik série přišel ve 4. utkání. V dohrávce 7. směny za stavu 2:1 pro Chomutov, obsadili Pražané bez autu 3. a 2. metu. Ze nadějné situace ovšem Spectrum ani jednoho běžce nedokázalo stáhnout „domů“ a utkání prohrálo. V opačném případě mohlo slavit historicky první titul.