Tomáš Franta, fantastická forma a rekordy. Pryč je mírně nepovedená letní sezona plavce TJ Slávie Chomutov Tomáše Franty. Během roku řešil především studijní povinnosti, ale nyní se vrátil v opravdu fantastické formě. Na nejoblíbenějším českém mítinku Plzeňských sprintech překonal hned dva české rekordy, na 50 a 100 metrů znak.

Chomutovský plavec zaplaval na 50 m znak čas 23,89 a překonal o 45 setin vlastní český rekord na této trati. Stal se tak prvním českým plavcem, který zvládl tuto disciplínu pod 24 vteřin.

O své nadšení bezprostředně po závodě promluvil pro Český plavecký svaz. „Vůbec jsem to nečekal. Po letní sezoně, kdy jsem maturoval, jsem se bál, že se nevrátím na své časy. Tohle je naprosto fantastické. Přes prázdniny jsem si dal volno a pak jsem se pustil znovu naplno do přípravy. V závodě se mi skvěle vydařilo vlnění a ten čas? Prostě nemám slov! Snad se vydaří i 100 m znak.“

A vydařil dokonce ještě lépe než padesátka. Ve svém nejoblíbenějším závodě 100 metrů znak totiž zaplaval čas 51,42. Tímto si o těžko uvěřitelných 79 setin vylepšil nejlepší osobní výkon a především také překonal o téměř sedm desetin i jeden z nejstarších českých rekordů, který měl od roku 2009 v držení Martin Baďura (52,10). Podobně jako na padesátce tak překonal významný milník, tentokrát jako první Čech stlačil svůj čas na 100 metrů znak pod 52 vteřin, navíc velmi výrazně. Kromě výše zmíněných úspěchů se dokázal prosadit i v doplňkových disciplínách na 200 metrů kraul doplaval ve finále pátý a v kraulovém sprintu na 50 metrů skončil šestý.

(dvo, kub)