Jakub Štemberk si hned při své premiérové účasti na MČR v dálkovém plavání řekl o pozornost reprezentačního trenéra. Byl totiž jedním ze dvou mladších juniorů, kteří dokázali pokořit hranici 58 minut, kterou stanovilo vedení českého dálkového plavání jakou nutnou pro možnost se dále ucházet o účast na juniorském mistrovství Evropy.

Přestože byl Štemberk mezi mladšími juniory nejrychlejší, mistrovský titul nezískal. Neměl totiž z loňské sezony za sebou žádný závod dálkového plavání na otevřené vodě. O to je však jeho čas 57:38,5 cennější, když ho dokázal zaplavat i bez předchozích zkušeností s takto dlouhým závodem.

Druhá část nominace proběhne za necelé dva měsíce, kdy se začátkem června plave nominační závod na 7,5 kilometru v Plzni na Boleveckém rybníku. Tedy na vzdálenost, která by ho čekala i při případném závodu na Maltě. Aby na Maltu mohl skutečně odletět, musí v Plzni vyhrát. Teoretickou naději bude mít i druhý v pořadí, o jehož případné účasti bude rozhodovat výkonný výbor.

Z Jakubova vystoupení na MČR mají radost i trenéři Jaroslav Jezbera s Tomášem Baumrtem. „Do Prahy jsme jeli s tím, že se pokusíme o tu Evropu zabojovat. Kvůli tomu, že to byl jeho první dálkoplavecký závod a neměl tak z dřívějška zaplavaný žádný výkon, musel startovat v pomalejší rozplavbě. Tím byla jeho pozice složitější, protože s jednou výjimkou všichni jeho soupeři plavali až po něm. Takový dlouhý závod se musí plavat především „hlavou“, tak jsme se domluvili, že odstartuje rozvážně a pak se uvidí, jak se bude cítit. Kuba se toho perfektně držel, s každým dalším uplavaným kilometrem dokázal zrychlovat a nakonec i ve famózním finiši o dohmat předčil ostravského Machallu, se kterým se v červnu na Boleváku utká o to jediné místo na juniorskou Evropu. Pro Kubu to bude asi ještě těžší než tady, protože na otevřenou vodu pojede poprvé a to plavání je tam trošku jiné. Pokusíme se ale připravit co nejlépe a Kuba se o vítězství určitě popere,“ řekl Jezbera.