Na mistrovstvích republiky dvanácti, třinácti a čtrnáctiletých plavců se představilo patnáct členů TJ Slávie Chomutov, kteří se dokázali osmnáctkrát prosadit do elitní desítky. Nejlepších výsledků dosáhli Karel Kaška s Jitkou Hornofovou, kteří si doplavali pro tři cenné kovy.

Kaška si doplaval pro dva bronzy

Karel Kaška cestoval do Ostravy jako jeden z velkých favoritů hned v několika disciplínách. Ze šesti závodů se nejhůře umístil na osmém místě, čímž potvrdil svou kvalitu a všestrannost. Nejlépe mu vyšly závody na 200 metrů motýlek a 1500 metrů kraul, ve kterých si doplaval pro bronzové medaile. Dále byl čtvrtý na 400 metrů kraul, pátý na 100 metrů motýlek, sedmý na 200 metrů polohově a osmý na 400 metrů v polohovém závodě.

„Kája zaplaval v Ostravě přesně tak, jak jsme doufali, a získal dvě medaile. Navíc od bronzu nebyl daleko ani na čtyřstovce, kde skončil čtvrtý jen o nějaké tři desetiny. Je to veliký přislib do budoucna a věřím, že nám toho ještě hodně ukáže,“ řekl trenér Slávie Jaroslav Jezbera a pochválil i další plavce: „Slušně plavali i ostatní. Svými výsledky potvrdili, že se tam dostali oprávněně. Obecně každá účast na republice je velký úspěch a stojí za tím hodně dřiny.“

V Ostravě se spolu s Karlem Kaškou představily Markéta Vávrová s Veronikou Zelenkovou, které si obě připsaly po třech startech, v Pardubicích (čtrnáctiletí) plavala čtyři závody Eliška Doksanská, tři Kryštof Kočí a jeden závod si zaplaval Michal Vlček.

Hornofová přidala další třetí místo

Jitka HornofováZdroj: TJ Slávie ChomutovTi nejmladší, dvanáctiletí, plavali ve Zlíně. Z nich se blýskla bronzovým úspěchem Jitka Hornofová, která pod vedením svého osobního trenéra Tomáše Trešla doplavala ve všech svých startech v elitní desítce. Zmiňovaný bronz získala na 100 metrů motýlek, čtvrtá byla na dvojnásobné trati, pátá na 400 metrů polohově, šestá na 200 metrů polohově a desátá na 800 metrů kraul.

Podobnou vyrovnanost nabídl Tomáš Moravec, který byl v elitní desítce také pětkrát (nejlépe šestý na 200 metrů znak) a dvakrát na prsařských tratích mezi nejlepšími deseti doplavala Zuzana Svobodová (pátá na 200 metrů prsa).

Celkem se ve Zlíně představilo devět chomutovských plavců, kterými kromě Moravce, Hornofové a Svobodové byli Jan Valenta (6 závodů), Julie Hrbková (6), Josef Rabas (4), Vojtěch Bristrovič (2) a jednou si zazávodily Eliška Veselá s Klárou Sajlerovou.

„Velkou radost máme z Tomáše Moravce. Jeho vyrovnanost na dost vysoké úrovni napovídá, že by v pozdějším věku, až se více vyprofiluje, mohl mít i ty nejvyšší ambice. Skvěle plavala i Zuzka Svobodová, která prvně plavala dvoustovku prsa pod tři minuty a pátým místem potvrdila, že patří do užší špičky českého žákovského plavání. Stejně jako Tomáš má velký potenciál. Parádně zaplavala samozřejmě i Jitka Hornofová, která netrénuje pod námi, ale s Tomášem Trešlem,“ pochválila Markéta Šilhanová své svěřence a zároveň si posteskla nad neúčastí plavce Maxima Dvořáka. „Tři dny před republikou si zlomil ruku. To byla velká smůla jak pro něj samotného, protože měl výkonnost na zaplavání pěkných výsledků, ale i pro naše štafety, protože je náš nejlepší kraulař. Myslím, že nás to stálo dokonce medaili.“

Vratislav Dvořák