Ta dosáhla na tomto šampionátu skvělých úspěchů, jejichž váhu teprve zhodnotí čas, ale Deník pravidelně sleduje tento plavecký talent, a proto jsme se rozhodli věnovat prostor Simoně a jejím zážitkům a hodnocením z Říma.


Simono, naposledy jsme spolu mluvili před soustředěním v Praze. Jaký byl váš další osud?
Je pravda, že před odletem na šampionát nás čekalo deseti denní soustředění v Praze, které bylo zaměřeno na vyladění formy, psychickou pohodu a fyzický odpočinek. Následoval den volna a 24. července jsme odlétali do Říma.


Co čekalo reprezentaci po příletu?
V Římě jsme přistáli kolem 15.00 a hned odpoledne jsme šli ještě plavat do závodního bazénu. V sobotu jsme obdrželi závodní plavky, ale ne v naší velikosti. Dostala jsem bohužel o číslo menší plavky, a protože jsem se do nich oblékla, tak jsem si myslela, že to bude v pořádku. Bohužel nebylo.


Co se stalo?
V neděli 26. července mě čekal první závod a to 200 metrů polohově. Bohužel těsně před startem se mi roztrhly nové plavky a já musela plavat v náhradních. Psychicky mi to moc nepřidalo. Je fakt, že jsem zaplavala čas 2:16,89 (zaostání o 3 desetiny za vlastním českým rekordem) a obsadila celkové 34. místo, ale spokojená jsem nebyla.


Myslím, že nedávno se stalo něco podobného.
Ano. Na evropském šampionátu v Rijece se mi stalo přesně to samé. Menší plavky do kterých jsem se sice dostaly, ale které praskly v tu nejnevhodnější dobu.


Zpět do Říma. První závody z Vámi a co sledování soupeřů?
Tak úplně sledovat soupeřky jsem nechtěla, ale samozřejmě jsem se šla podívat na světové plavecké hvězdy. Odpoledne po polohovce jsme se šli podívat na finále, kde plavala italská reprezentantka Federica Pellegrini, která zvítězila v novém světovém rekordu. Desetitisícové publikum jásalo, fantastická atmosféra srovnatelná s fotbalovými zápasy. Neskutečný zážitek.


Věřím, že atmosféra byla vynikající pomohlo vám to v dalším závodění?
To nevím, ale další den, tedy 27. července jsem plavala 100metrů znak za 1:01,79, takže jsem zaostala o pouhých 5 setin za českým rekordem legendární Ilony Hlaváčkové (mistryně Evropy a evropská rekordmanka) a obsadila 26. místo. Úterý bylo volnější a hlavně ve znamení přípravy na středeční padesátimetrový sprint.


Ta středa se ale nepodařila podle představ, že?
Bohužel, díky zkušenostem z plavkami jsem byla už více jak hodinu před závodem v závodních plavkách, kvůli strachu z roztrhnutí a možná proto závod nevyšel podle představ. Plavala jsem 29,19, takže jsem zaostala o 0,2 s za osobním rekordem a obsadila 33. místo,. Fakt jsem byla hodně zklamaná. Dokonce jsem kvůli tomu znovu šla za manažerem reprezentace, aby se pokusil sehnat plavky v mé optimální velikosti.
To je vcelku smutné, že reprezentantka takhle bojuje za optimální výstroj pro svůj sport.
Je to trochu smutné, ale mě těšilo, že se plavky sehnat podařilo a já mohla 31. července nastoupit ke své hlavní disciplíně 200 metrů znak s přesně padnoucími plavkami.


Jaký byl samotný závod?
V rozplavbě jsem skončila 6. v čase 2:11,08 (nový český rekord) a napjatě jsem sledovala na poslední dvě rozplavby. Naštěstí zde bylo jen 9 žen rychlejších, takže jsem se probojovala do odpoledního semifinále jako jediná z ČR.


Myslím, že to byl historický úspěch. Vnímáte to stejně?
Ano, protože to bylo to první semifinále po 6 letech na MS.


A co večerní závod? Mimochodem jsem ho sledoval v televizi a považuji to za ohromné.
Před večerním závodem jsem už nebyla tolik nervózní, řekla jsem si, že už nemám co ztratit, přesto jsem na ruce měla napsáno „DÍKY TATI“. Díky němu jsem se totiž dostala na takovou úroveň.
V 19:15 přišel můj start. Bylo to fantastické. Zaplavala jsem za 2:10,79 (opět nový český rekrod) a obsadila celkové 15. místo (jen 6 Evropanek bylo rychlejších). Je to můj největší úspěch.


Závody, ale pro Vás neskončily?
Nene. Druhý den ráno nás čekala štafeta na 4 x 100 metrů polohově, kde jsme dohmátly v novém českém rekordu vylepšeným téměř o 8 sekund (4:06,43). Navíc můj první znakový úsek byl v čase 1:01,56, tedy dalším novým českým rekordem. Prostě bomba závody.


A co legendární Phelps?
V sobotu odpoledne jsme si počkali na finále závodu 100 metrů motýlek. Opakovalo se totiž finále z OH z Pekingu, kde proti sobě stáli Srb Čavič a právě Američan Phelps. Čavič otáčel o 0,6 s rychleji na 50 metrech, ale Phelps měl fantastický závěr a jako první muž v historii dohmátl v čase pod 50 sekund (49,82 s).


Vraťme se k tolik diskutovaným plavkám. Co je na nich tak zázračného?
Ty nejnovější se už hodně podobají neoprenu. Jsou tužší, těsnější a odpuzují vodu, takže teoreticky se v nich dá plavat rychleji, ale jestli to tak skutečně je? Na to nezná nikdo odpověď.


Jaký na to máte vy názor. Zrušit?
Já myslím, že ne. Protože by se plavcům asi nepodařilo překonávat současné rekordy. Ten sport by tím byl zabržděný. A musíme přiznat, že i díky světovým rekordům a diskuzím na téma plavek se náš sport stává mediálně zajímavějším, což zase pomůže k tomu, aby byl masovější, atraktivnější.


Zpět k Římu, jaký byl návrat domů?
Toto pondělí jsme přiletěli domů a už máme vytoužené prázdniny. Samozřejmě doma jsou všichni nadšení, ale nechceme usnout na vavřínech. Další závody po krátké pauze mě čekají 15. srpna, a to na domácím Kamencovém jezeře (závod na 5 a 10 km).


To bude konce letní sezony a začne příprava na tu zimní. Co tam Vás čeká?
Zimní sezona bude rozhodně směřovat k ME v tureckém Istambulu, kde bych se chtěla probojovat mezi 8 nejlepších žen Evropy.