Hlavní oporou chomutovské výpravy a společně se skvělou Petrou Gebauerovou (KPS Ostrava) nejúspěšnějším plavcem šampionátu byl Tomáš Franta.

Ani v jedné individuální disciplíně nezaváhal a potvrdil žebříčkové postavení. Už v sobotním programu Franta nasbíral tři individuální zlaté medaile, když vyhrál 200 volný způsob, 200 motýlek a 100 znak, další triumfy přidal v nedělním programu. Během hodiny a půl vyhrál 200 znak, 100 motýlek i 100 volný způsob a skončil neporažený.

Přestože hlavně kroměřížský Marek Osina Frantovi šlapal na paty, pokaždé jemu nebo někomu jinému něco chybělo. Asi nejhodnotnější výkon podal Franta na 100 znak, kde časem 1:12,13 překonal svůj osobní rekord.

„Byl nejlepším plavcem mezi kluky, šest titulů je parádní odměna,“ chválil Frantu trenér Petr Neumann.

Tomáš Franta byl hlavní postavou i obou štafetových závodů, přičemž zejména na polohové štafetě společně s Ondřejem a Martinem Šíchovými a Martinem Lacinou šokovali všechny. V první rozplavbě zaplavali tak dobře, že už jejich čas nikdo nepřekonal a vyválčili zlato. O síle tohoto týmu hovoří i to, že v kraulové štafetě dobyl bronz.
Jen o něco méně úspěšná byla na šampionátu Štěpánka Šilhanová. Podle předpokladů ovládla obě motýlkářské tratě, na kterých je skutečně českou jedničkou a přidala ještě tři stříbrné medaile, když na 100 a 200 kraul podlehla fantastické Petře Gebauerové a na 400 polohový závod její oddílové kolegyni Tereze Kanalošové.

Časy, kterých Šilhanová dosáhla, však jsou velmi kvalitní a přestože na kraulové stovce byla za 1:03,06 „až“ druhá, stačil tento čas ke splnění limitu do juniorské reprezentace. Ne všechno se ale Šilhanové podařilo, poprvé v kariéře zažila diskvalifikaci (a naprosto správně). Na 50 volný způsob ulila start a přišla o další medaili.

„To se stane každému, jinak i Štěpánka zúročila tvrdou dřinu v přípravě a čas na kraulovou stovku je prostě skvělý,“ zhodnotil Neumann.
Parádní šampionát zažil i Martin Lacina. Věčný smolař, který rok co rok sbírá množství nepopulárních čtvrtých míst, pokračoval v této tradici i v Kopřivnici. Čtvrtý doplaval na 200, 400 i 1500 metrů volný způsob, na 100 znak byl pátý, ale individuální medaile se dočkal až v neděli na 200 znak, kde skončil třetí.

Zaslouženě, standard jeho výkonů je nesmírně vysoký a při jeho tréninkovém nasazení je šance, že z něj rovněž bude excelentní plavec.
Jeho kolega Ondřej Šícha zazářil na motýlkářské stovce, kde ignoroval tabulkové postavení okolo 20.místa a skončil jen těsně čtvrtý. Jeho bratr Martin odvedl své penzum práce hlavně v obou medailových štafetách. Děvčata jsou jen tři, a tak Karla Hlavová a Barbora Holá medaile nepřivezly. Smutnit ale nemusí, zaplavaly na hranici svých osobních rekordů a 10.místo Holé na 400 volný způsob a 11.příčka Hlavové na 100 znak mají v republikovém pořadí vysokou hodnotu.
„Udělali mi jako tým obrovskou radost. Na závěr mezi mladšími žáky jsme byli druhý nejúspěšnější tým šampionátu a i díky tomu všichni postupují do našeho závodního družstva. Poděkovat bych chtěl i rodičům, bez nich a jejich podpory po celou sezonu by tak dobří nebyli,“ uzavřel hodnocení trenér Neumann.

Starší žáci plavali v Podolí a přestože odjeli bez medaile, závodili lépe, než se čekalo. Jen o jedinou setinku zaostala za bronzem Nikol Schindlerová na 800 kraulové osmistovce, čtvrtá skončila i na 200 motýlek.

„Nikola zaslouží absolutorium, stejně jako Martin Huňáček za páté a šesté místo. Škoda té setinky, to není nic jiného než smůla,“ vrátil se k nešťastné osmistovce Schin– dlerové trenér Jaroslav Jezbera.
Dobře zaplaval i prsař Černý, čtvrtý na 100 prsa a pátý na dvojnásobné trati, jenže u něj by to mohlo a mělo být lepší. „Pokud Vojta přidá v tréninku, bude vozit medaile. Takto je to sice dobrý výsledek, ale já od něj chci víc,“ na rovinu tvrdí náročný Jezbera. Do desítky se na písařské stovce vtěsnala ještě osmá Radka Matuščínová.

Mistrovství ČR čeká o víkendu i dorostence. Ti jedou do Plzně a ze
Slavie Chomutov bude o medaile (a o tituly) bojovat zcela určitě Ondřej Baumrt, při troše štěstí a správném načasování sportovní formy i Ondřej Trousil a Barbora Matuščínová.