VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Petr Smítka: „Při pádlování podél pobřeží ostrova Elba, mě vystrašil delfín

Chomutov – Ve dvanácti letech poprvé usedl do kajaku a od té doby si život bez něj neumí představit. I když mu hodně času zabírá práce v cestovní kanceláři, jízdě na kajaku se věnuje v zimě i v létě, doma i v zahraničí, na vodních hladinách všeho typu včetně moře. Velkou zálibu našel Petr Smítka ve seakaykingu.

20.1.2017
SDÍLEJ:

Kajakář Petr Smítka z Chomutova sjíždí všechny možné vody jak doma, tak v zahraničí.Foto: Archiv/Petr Smítka

Co je seakayaking?
V přímém překladu je seakajaking ježdění na kajaku po moři. Pro tento účel byl seakajak vyvinutý. Je relativně stabilní, rychlý a snadno se ovládá. Díky tomu se stal oblíbeným plavidlem nejen na moři, ale i při sjíždění řek, vyjížďkách po jezerech, či rekreaci.

Vyžaduje ježdění na tomhle kajaku určitou zkušenost?
Díky svým příjemným vlastnostem si seakajak našel své místo i jako vlídný tréninkový kajak pro začátečníky. Kolem seakayakingu vznikla celosvětově i u nás docela početná komunita. Pořádají se srazy s nezbytnou společnou vyjížďkou, večerním táborákem, kytarou a vyprávěním. Jezdí se také seakajakové závody.

Jak jste se dostal ke seakayakingu?
Na kajak jsem poprvé sedl na Kamencovém jezeře ve svých 12 letech. Pádlování mě nadchlo a to nadšení mě už neopustilo. Stal jsem se členem chomutovského kanoistického oddílu, vozil jsem se nejdříve jen tak, pro radost, pak jsem přičichl i k závodnímu pádlování. Začal jsem závodit v rychlostní kanoistice na hladké vodě, ve sjezdu na divoké vodě a později i ve vodním slalomu.

Po sametové revoluci jste ale málem s kajakem skončil?
Ano, přestal jsem závodit a veškerou svou energii věnoval nově založené cestovní kanceláři, v jejíž programové náplni samozřejmě nemohlo pádlování chybět. Tak jsme začali provozovat tehdy u nás naprosto nový sport – rafting na divokých řekách.

Co vás přimělo k tomu, že jste se ke kajaku vrátil?
Po dvaceti letech podnikání jsem shledal, že s vodou sice kontakt mám, ale bez systematičtějšího tréninku tělo pomalu, ale jistě začíná chátrat. A tak jsem si na kajak udělal čas několik dní v týdnu. V té době se na našem trhu objevil absolutně nový typ kajaku – seakajak. Postupně jsme si jich pár do našeho kanoistického oddílu koupili a začali s nimi vyrážet nejdříve na řeky a jezera, později i na moře.

Co pro vás seakajak znamená?
Stal se pro mě dokonalou lodí, se kterou se mohu toulat, závodit a se kterou si pádlování užiji na moři, na jezeře, v meandrech pohodové řeky i v peřejnaté divočině.

Je seakajak hodně oblíbený?
Seakajak získává stále více příznivců. Začaly se více objevovat i různé seakajakové akce včetně závodů. Některé z nich jsou určené výlučně pro seakajaky, u jiných závodů byla vyčleněna kategorie seakajak jako jedna z dalších kategorií.

Takže seakajak se stal vaší sportovní aktivitou číslo jedna?
Má vůle účastnit se na některých seakajakových závodech je jen jedním střípkem z mozaiky, postavené na mé lásce k pádlování. Mám i další aktivity, třeba běžky.

Jaký je rozdíl mezi mořským a "klasickým" kajakem?
Obávám se, že „klasický" kajak neexistuje, všechny kajaky současnosti jsou více či méně konstrukčně specifické pro konkrétní způsob použití. To nejzákladnější rozdělení je: kajaky na divokou vodu, slalomové závodní kajaky, tvrdé, lehké (třeba jen 6 kg), křehké, nízké, rychlé, krátké (cca 3,5 m), o malém výtlaku. Pak jsou to speciály konstruované pro co nejrychlejší průjezd brankami a peřejemi slalomové trati.
Dalším typem jsou turistické plastové kajaky, tvrdé, těžké (cca 20-25 kg), prakticky nerozbitné, stabilní, relativně pomalé, krátké (cca 2,5 – 3 m) a ty co mají velký výtlak. Jsou to speciály konstruované pro bezproblémové sjíždění náročných peřejí a třeba i vodopádů. Přestože jsou to turistické kajaky, i na nich se závodí, většinou v extrémně těžkých peřejích.

V tom se vyznat je asi hodně náročné?
To ještě není zdaleka všechno. Jsou kajaky, ve kterých není člověk nijak zaklíněn, při převrácení z lodi vypadne a většinou musí doplavat až ke břehu či k záchrannému člunu. Nalézt zpět bez cizí pomoci je hodně náročné. V přední a zadní části trupu jsou uzavřené komory, kam si kajakář může uložit vše potřebné od svačiny až po kompletní vybavení na několikadenní expedici. Některé mají pro udržení požadovaného směru kormidlo.

Vidím, že by se dalo ještě dlouho pokračovat a jak si mezi všemi stojí seakajak?
Seakajak v sobě sdružuje většinu výhod ostatních typů speciálních kajaků, je to univerzální kajak a v tom tkví i jeho stoupající popularita.

Dostal jste se při seakayakingu do nebezpečné situace?
Nebezpečí na nás čeká všude, ale má-li člověk s vodou dostatek zkušeností a zdravý úsudek, troufám si říci, že je v daleko menším nebezpečí než při obyčejné chůzi po ulici.

Takže žádný dech beroucí zážitek?
Zažil jsem nebezpečně vyhlížející situaci. Bylo to při pádlování podél pobřeží Elby. Periferně jsem na levoboku zaznamenal nějaký neobvyklý pohyb. Když jsem se tím směrem podíval, shledal jsem, že se přímo proti mně rychle blíží trojúhelníková ploutev. Těsně vedle mě se ploutev zanořila a já s asociací filmu „Čelisti" s napětím čekal, co se bude dít dál. Nedělo se nic. Po chvilce čekání jsem začal opatrně a takřka neslyšně pádlovat pryč. Když jsem se však po chvíli letmo rozhlédl, viděl jsem, že vedle mého kajaku tiše splývá delfín. Chlapácky jsme se pozdravili a pak jsme si šli každý po svém.

Jste vítězem pěti závodů, v Česku i v zahraničí. Jaká je konkurence a jak těžké je vyhrát závod?
Na seakajacích jsou závody relativně dlouhé, většinou od 40 do 100 km. Konkurence je zvlášť na mezinárodních závodech obrovská, ale na druhou stranu je prima, když jedete s někým pohromadě, je to větší zábava.

Kolik hodin závod trvá?
Moje průměrná rychlost při závodech na mořích či přehradách se pohybuje kolem 9-10 km/hod. Např. závod Pádluj o 106 po zdržích Vltavské kaskády (délka trati 106 km) jsem zajel asi za deset a půl hodiny. Závod na Baltském moři kolem ostrova Hiddensee v délce 70 km jsem dal za zhruba osm hodin.

Jak se startuje?
Většinou hromadně. Když se po startovním výstřelu roztočí kolem vás třeba 200 pádel, je to pořádný hukot. Všichni na startu sprintují jako o život. Je to adrenalin, gejzíry vody, prostě paráda.

Je tento sport náročný?
To je hodně individuální. Ale trénovat je třeba minimálně 1,5 hodiny denně, 5-6 dní v týdnu. Také to chce makat na kondici a dělat doplňkové sporty. Pokud jde o peníze, tak dobrá loď mě přišla na bezmála 90 tis korun, pádla stojí okolo osmi tisíc a pak další vybavení.

Máte nějaké sportovní cíle pro tento rok?
Chci si pořádně zapádlovat a přitom něco nového objevovat a něčemu novému se zase přiučit. Mým nejbližším cílem, na který se hodně těším, je lednový tréninkový kemp na Kanárských ostrovech, kde se chci zdokonalit v jízdě v mořských vlnách. V dubnu se chystám do Estonska na maraton TöriTuri. Pak chceme s partou vyrazit na několikadenní putování podél pobřeží Tyrhenského moře, možná opět vyrazíme i na Balt. Rád bych absolvoval populární závod Dalsland Kanot Maratonu ve Švédsku a odjel několik SurfSki závodů.

Autor: Milan Kubík , Jaroslav Průša

20.1.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Manipulační dělníci ve výrobě 20 000 Kč Manipulační dělníci ve výrobě Operátor/ka ve výrobě. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 24000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: Doporučenku ÚP uplatnit u zaměstnavatele po předchozí telefonické domluvě na č. 724 526 462 v době Po - Pa od 8,00 - 14,00 hod. (životopis s sebou), , Ostatní zájemci volat a domluvit pohovor na tel.č. 724 526 462 v době Po - Pa od 8,00 - 14,00 hod. (životopis s sebou), , Místo výkonu práce - Zanini CZ, s.r.o., Královský Vrch č.p. 1987, 432 01 Kadaň 1, , Náplň práce - výroba plastových krytů kol, , Požadujeme - manuální zručnost, znalost Aj výhodou. Pracoviště: Zanini cz, s.r.o. - pracoviště, Královský Vrch, č.p. 1987, 432 01 Kadaň 1. Informace: Blanka Pivovarníková, +420 724 526 462. Ochrana a ostraha - Ochrana a ostraha Vrátný 12 200 Kč Vrátní Vrátný/á. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč, mzda max. 17000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: V případě zájmu volat na tel.č.: 725 152 244 denně po 15,00 hod. a domluvit pohovor, , Místo výkonu práce - Jirkov, , Práce na vrátnici, kontrola vjíždějících vozidel, kontrola vstupu osob. Pracoviště: Zděna přibylová-pracoviště, Chomutovská, č.p. 1830, 431 11 Jirkov 1. Informace: Zděna Přibylová, +420 725 152 244. Výroba - Výroba Manipulační dělníci ve výrobě 12 500 Kč Manipulační dělníci ve výrobě Manipulační dělník ve výrobě. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12500 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: Dostavte se k osobnímu jednání každé pondělí od 13:00 do 15:00 hod. (životopis s sebou) na adresu Dukelská 1266/51, Chomutov, , Místo výkonu práce - ENCZ a.s., Zaječická 1857, Jirkov, okr. Chomutov dle pokynu zaměstnavatele Dar Coporation s.r.o., , Požadujeme - manuální zručnost, učenlivost a fyzickou zdatnost, výpis z rejstříku trestů. Pracoviště: Dar corporation s.r.o. - pracoviště encz a.s., Zaječická, č.p. 1857, 431 11 Jirkov 1. Informace: Michaela Fialová, . Gastronomie - Gastronomie Kuchař/pizzař 19 000 Kč Kuchaři (kromě šéfkuchařů) Kuchař/ka. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19000 kč, mzda max. 23000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: V případě zájmu zaslat strukturovaný životopis s motivačním dopisem na email: krcova@nemkadan.cz, , Místo výkonu práce - Nemocnice Kadaň s.r.o., Golovinova č.p. 1559, 432 01 Kadaň 1, , Požadujeme - minimální praxe 5 let, , Nabízíme - příspěvek na stravování, 5 týdnů dovolené. Pracoviště: Nemocnice kadaň s.r.o., Golovinova, č.p. 1559, 432 01 Kadaň 1. Informace: Ludmila Krčová, .

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

SK Kadaň.

Souboj nejslabších. Trhači dnes vyzvou Slavii Praha

Tak se Jakub Houška jako hráč rozloučil s děčínskými fanoušky.

Houška: Chomutov je pro mě srdeční záležitost! Chtěl bych mu něco vrátit

Spořice versus Klášterec: Sto padesát diváků vidělo sedm gólů

Spořice - Lepší zakončení rozhodlo o vítězství kláštereckých fotbalistů na trávníku předního týmu I. A třídy Spořic. Dvakrát dotáhli domácí fotbalisté náskok hostí, ale potřetí se jim to už nepovedlo. O výhře Klášterce 4:3 rozhodl devět minut před koncem klášterecký Roman Mařík.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT