VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Petr Smítka: „Při pádlování podél pobřeží ostrova Elba, mě vystrašil delfín

Chomutov – Ve dvanácti letech poprvé usedl do kajaku a od té doby si život bez něj neumí představit. I když mu hodně času zabírá práce v cestovní kanceláři, jízdě na kajaku se věnuje v zimě i v létě, doma i v zahraničí, na vodních hladinách všeho typu včetně moře. Velkou zálibu našel Petr Smítka ve seakaykingu.

20.1.2017
SDÍLEJ:

Kajakář Petr Smítka z Chomutova sjíždí všechny možné vody jak doma, tak v zahraničí.Foto: Archiv/Petr Smítka

Co je seakayaking?
V přímém překladu je seakajaking ježdění na kajaku po moři. Pro tento účel byl seakajak vyvinutý. Je relativně stabilní, rychlý a snadno se ovládá. Díky tomu se stal oblíbeným plavidlem nejen na moři, ale i při sjíždění řek, vyjížďkách po jezerech, či rekreaci.

Vyžaduje ježdění na tomhle kajaku určitou zkušenost?
Díky svým příjemným vlastnostem si seakajak našel své místo i jako vlídný tréninkový kajak pro začátečníky. Kolem seakayakingu vznikla celosvětově i u nás docela početná komunita. Pořádají se srazy s nezbytnou společnou vyjížďkou, večerním táborákem, kytarou a vyprávěním. Jezdí se také seakajakové závody.

Jak jste se dostal ke seakayakingu?
Na kajak jsem poprvé sedl na Kamencovém jezeře ve svých 12 letech. Pádlování mě nadchlo a to nadšení mě už neopustilo. Stal jsem se členem chomutovského kanoistického oddílu, vozil jsem se nejdříve jen tak, pro radost, pak jsem přičichl i k závodnímu pádlování. Začal jsem závodit v rychlostní kanoistice na hladké vodě, ve sjezdu na divoké vodě a později i ve vodním slalomu.

Po sametové revoluci jste ale málem s kajakem skončil?
Ano, přestal jsem závodit a veškerou svou energii věnoval nově založené cestovní kanceláři, v jejíž programové náplni samozřejmě nemohlo pádlování chybět. Tak jsme začali provozovat tehdy u nás naprosto nový sport – rafting na divokých řekách.

Co vás přimělo k tomu, že jste se ke kajaku vrátil?
Po dvaceti letech podnikání jsem shledal, že s vodou sice kontakt mám, ale bez systematičtějšího tréninku tělo pomalu, ale jistě začíná chátrat. A tak jsem si na kajak udělal čas několik dní v týdnu. V té době se na našem trhu objevil absolutně nový typ kajaku – seakajak. Postupně jsme si jich pár do našeho kanoistického oddílu koupili a začali s nimi vyrážet nejdříve na řeky a jezera, později i na moře.

Co pro vás seakajak znamená?
Stal se pro mě dokonalou lodí, se kterou se mohu toulat, závodit a se kterou si pádlování užiji na moři, na jezeře, v meandrech pohodové řeky i v peřejnaté divočině.

Je seakajak hodně oblíbený?
Seakajak získává stále více příznivců. Začaly se více objevovat i různé seakajakové akce včetně závodů. Některé z nich jsou určené výlučně pro seakajaky, u jiných závodů byla vyčleněna kategorie seakajak jako jedna z dalších kategorií.

Takže seakajak se stal vaší sportovní aktivitou číslo jedna?
Má vůle účastnit se na některých seakajakových závodech je jen jedním střípkem z mozaiky, postavené na mé lásce k pádlování. Mám i další aktivity, třeba běžky.

Jaký je rozdíl mezi mořským a "klasickým" kajakem?
Obávám se, že „klasický" kajak neexistuje, všechny kajaky současnosti jsou více či méně konstrukčně specifické pro konkrétní způsob použití. To nejzákladnější rozdělení je: kajaky na divokou vodu, slalomové závodní kajaky, tvrdé, lehké (třeba jen 6 kg), křehké, nízké, rychlé, krátké (cca 3,5 m), o malém výtlaku. Pak jsou to speciály konstruované pro co nejrychlejší průjezd brankami a peřejemi slalomové trati.
Dalším typem jsou turistické plastové kajaky, tvrdé, těžké (cca 20-25 kg), prakticky nerozbitné, stabilní, relativně pomalé, krátké (cca 2,5 – 3 m) a ty co mají velký výtlak. Jsou to speciály konstruované pro bezproblémové sjíždění náročných peřejí a třeba i vodopádů. Přestože jsou to turistické kajaky, i na nich se závodí, většinou v extrémně těžkých peřejích.

V tom se vyznat je asi hodně náročné?
To ještě není zdaleka všechno. Jsou kajaky, ve kterých není člověk nijak zaklíněn, při převrácení z lodi vypadne a většinou musí doplavat až ke břehu či k záchrannému člunu. Nalézt zpět bez cizí pomoci je hodně náročné. V přední a zadní části trupu jsou uzavřené komory, kam si kajakář může uložit vše potřebné od svačiny až po kompletní vybavení na několikadenní expedici. Některé mají pro udržení požadovaného směru kormidlo.

Vidím, že by se dalo ještě dlouho pokračovat a jak si mezi všemi stojí seakajak?
Seakajak v sobě sdružuje většinu výhod ostatních typů speciálních kajaků, je to univerzální kajak a v tom tkví i jeho stoupající popularita.

Dostal jste se při seakayakingu do nebezpečné situace?
Nebezpečí na nás čeká všude, ale má-li člověk s vodou dostatek zkušeností a zdravý úsudek, troufám si říci, že je v daleko menším nebezpečí než při obyčejné chůzi po ulici.

Takže žádný dech beroucí zážitek?
Zažil jsem nebezpečně vyhlížející situaci. Bylo to při pádlování podél pobřeží Elby. Periferně jsem na levoboku zaznamenal nějaký neobvyklý pohyb. Když jsem se tím směrem podíval, shledal jsem, že se přímo proti mně rychle blíží trojúhelníková ploutev. Těsně vedle mě se ploutev zanořila a já s asociací filmu „Čelisti" s napětím čekal, co se bude dít dál. Nedělo se nic. Po chvilce čekání jsem začal opatrně a takřka neslyšně pádlovat pryč. Když jsem se však po chvíli letmo rozhlédl, viděl jsem, že vedle mého kajaku tiše splývá delfín. Chlapácky jsme se pozdravili a pak jsme si šli každý po svém.

Jste vítězem pěti závodů, v Česku i v zahraničí. Jaká je konkurence a jak těžké je vyhrát závod?
Na seakajacích jsou závody relativně dlouhé, většinou od 40 do 100 km. Konkurence je zvlášť na mezinárodních závodech obrovská, ale na druhou stranu je prima, když jedete s někým pohromadě, je to větší zábava.

Kolik hodin závod trvá?
Moje průměrná rychlost při závodech na mořích či přehradách se pohybuje kolem 9-10 km/hod. Např. závod Pádluj o 106 po zdržích Vltavské kaskády (délka trati 106 km) jsem zajel asi za deset a půl hodiny. Závod na Baltském moři kolem ostrova Hiddensee v délce 70 km jsem dal za zhruba osm hodin.

Jak se startuje?
Většinou hromadně. Když se po startovním výstřelu roztočí kolem vás třeba 200 pádel, je to pořádný hukot. Všichni na startu sprintují jako o život. Je to adrenalin, gejzíry vody, prostě paráda.

Je tento sport náročný?
To je hodně individuální. Ale trénovat je třeba minimálně 1,5 hodiny denně, 5-6 dní v týdnu. Také to chce makat na kondici a dělat doplňkové sporty. Pokud jde o peníze, tak dobrá loď mě přišla na bezmála 90 tis korun, pádla stojí okolo osmi tisíc a pak další vybavení.

Máte nějaké sportovní cíle pro tento rok?
Chci si pořádně zapádlovat a přitom něco nového objevovat a něčemu novému se zase přiučit. Mým nejbližším cílem, na který se hodně těším, je lednový tréninkový kemp na Kanárských ostrovech, kde se chci zdokonalit v jízdě v mořských vlnách. V dubnu se chystám do Estonska na maraton TöriTuri. Pak chceme s partou vyrazit na několikadenní putování podél pobřeží Tyrhenského moře, možná opět vyrazíme i na Balt. Rád bych absolvoval populární závod Dalsland Kanot Maratonu ve Švédsku a odjel několik SurfSki závodů.

Autor: Milan Kubík , Jaroslav Průša

20.1.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Technický pracovník 25 000 Kč

Ostatní inženýři elektrotechnici a energetici Vedoucí servisu /tepelná čerpadla, solární elektrárny, solární termické systémy/. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 45000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: V případě zájmu zaslat strukturovaný životopis na email: vladimir.haska@nelumbo.cz, , Místo výkonu práce - NELUMBO Energy a.s., U vodárny č.p. 277, Otvice 431 11 a celá ČR, , Požadujeme - odpovídající vzdělání, vyhláška č. 50, zkušenosti s organizováním, samostatná práce, vedení týmu, zkušenosti z oboru výhodou. Angličtina nebo němčina výhodou. Schopnost rozvíjet/rozšiřovat servisní tým a služby pro klienty. Pracoviště: Nelumbo energy a.s. - závod chomutov, U vodárny, č.p. 277, 431 11 Jirkov 1. Informace: Vladimír Haška, .

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební dělník 13 000 Kč

Dělníci v oblasti výstavby budov Dělníci v oblasti výstavby budov. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 13000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: Dostavte se k osobnímu jednání na adresu: Chomutovská 420, Jirkov - areál pily - od 10.00 do 13.00 hod., , Místo výkonu práce - Chomutov (3 stavby), , Náplň práce - fasádní práce, , Pracovní doba PO - PA od 7,00 - 17,00 hod. (včetně dojezdu na pracoviště a polední pauzy). Pracoviště: Irgon - expo s.r.o. - pracoviště, Chomutovská, č.p. 420, 431 11 Jirkov 1. Informace: Ivan Gončar, goncar@seznam.cz.

Výroba - Výroba Obsluha strojů 16 000 Kč

Obsluha strojů na výrobu a zpracování výrobků z pryže Operátor/ka ve výrobě. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč. Volných pracovních míst: 67. Poznámka: Doporučenku ÚP uplatnit u zaměstnavatele po předchozí telefonické domluvě na č. 735 764 965 v době Po - Pa od 14,00 - 16,00 hod. (životopis s sebou), , Ostatní zájemci mohou zaslat strukturovaný životopis na e-mail: , , Místo výkonu práce - Toyoda Gosei Czech, s.r.o., Klášterec nad Ohří, , Požadujeme: manuální zručnost, spolehlivost a časovou flexibilitu. Pracoviště: Toyoda gosei czech, s.r.o., Průmyslová, č.p. 2, 431 51 Klášterec nad Ohří 1. Informace: Nikola Vrbová, +420 735 764 965.

Řemeslné práce - Řemeslné práce Švadlena 15 000 Kč

Švadleny, šičky, vyšívači a pracovníci v příbuzných oborech Šič/šička. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: Doporučenku ÚP uplatnit u zaměstnavatele po předchozí telefonické domluvě na č. 474 620 705 v době Po - Pa od 8,00 - 15,00 hod. (životopis s sebou), , Ostatní zájemci volat a domluvit pohovor tel.č. 474 620 705 nebo zaslat strukturovaný životopis na e-mail: j.senftova@koestlergmbh.de, , Místo výkonu práce - Köstler s.r.o., přijímací pracoviště areál Restamo, Pražská č.p. 8, 430 01 Chomutov. Pracoviště: Köstler s.r.o. - přijímací pracoviště areál restamo, Pražská, č.p. 8, 430 01 Chomutov 1. Informace: Jaroslava Senftová, +420 474 620 705.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nezmaři

Ve středu v Chomutově zahrají nestárnoucí Nezmaři

Ilustrační foto.

Ústecký kraj podpoří dobrovolné hasiče miliony korun

Sever Čech v noci opět sevřely mrazy. Má se postupně oteplovat

Severní Čechy - Česká republika má za sebou další mrazivou noc, přestože po ní následuje první jarní den, padly teplotní rekordy na 23 ze 147 stanic, které měří aspoň 30 let.

U oblíbené běžkařské magistrály chybí parkoviště. Lyžařům hrozí pokuty

Krušné hory /FOTO/ - Auta běžkařů stojí v křižovatce i podél silnice. Řešení situace by přitom bylo velmi jednoduché.

Požár na dálnici, noc hrůzy v průsmyku a zmrzlí lyžníci: zhlédněte videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pondělí 19. března 2018.

Blíží se jarní blokové čištění jirkovských ulic

Jirkov - Řidiči by si měli v příštích měsících dávat pozor na to, kdy a kde parkují. Za vrácení odtaženého vozu by zaplatili nemalou sumu.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT