Simona Baumrtová vešla do příletové haly ruzyňského letiště a spadla jí brada. A po chvíli se jí draly i slzy do očí, jak z toho byla naměkko. Bronzové medailistce z mistrovství světa v krátkém bazénu v Istanbulu totiž přijeli na přivítanou zatancovat a zazpívat kamarádi a plavci z Chomutova, kde trénuje. „Byla jsem hodně překvapená, nečekala jsem to," přiznala jednadvacetiletá česká hvězda.

V Turecku psala Baumrtová historii. Pro české plavání získala první medaili z mistrovství světa po devíti letech. „Je pěkná," dívala se na cenný kov ve tvaru kapky. „Jen ta stužka je taková pohřební," utrousila s úsměvem. A bavila se také nad dortem ve tvaru bazénu, v němž plave znak, který za úspěchy dostala. „Mám ráda sladké. Před závody snídám nutellu a piju kolu," prozradila na sebe.

Prožila snovou sezonu, která ji katapultovala mezi elitu. Má pět bronzových medailí a jedno stříbro. „Jak bych to zhodnotila? Super, bezva, bomba, cool," vyhrkla. Přitom její sezonu odstartovaly příušnice a dvě angíny. „Nakonec to asi bylo k něčemu dobré," myslela si. Oproti loňské sezoně se na stovce, na níž získala medaili, zlepšila o sekundu. „Tak snad to nebyl můj vrchol kariéry," věří.

Měla před sezonou jediný cíl, dostat se na olympiádu. Pak přitvrdila. „Kdyby mi někdo na začátku roku řekl, že budu mít medaili z mistrovství světa, tak mu řeknu, že je blb," usmála se. I proto si nyní bude dávat vyšší cíle, příští rok je MS v dlouhém bazénu. „Musím, chci tam do finále," prohlásila pro agenturu ČTK Baumrtová.

Sama přiznala, že má časový harmonogram, jak by se postupně měla v dohledné budoucnosti zlepšovat. A scénář se jí daří vyplňovat až nad míru skvěle.

K medaili v Istanbulu jí pomohla také Ilona Hlaváčková, která sbírala úspěchy rovněž na znakařské trati před deseti lety.

„Napsala mi totiž zprávu, že sice jsem postupem do finále splnila cíl, ale že jim to tam nemám nechat zadarmo," tlumočila zprávu plavkyně, kterou obdivovala a v bazénu nepotkala. „Já jsem proti ní takovej špunt," zůstala skromná nová česká star a vítězka ankety Deníku Nejúspěšnější sportovec roku.

I když trénuje raději v Chomutově s kamarády, zůstane nyní pár dní kvůli studiu fyzioterapie na FTVS v Praze. „Určitě mě budou tahat do hospody," přemítala Baumrtová. „Jo, půjdu," usmála se po chvíli zamyšlení. Škola v příštím roce bude její prioritou, čekají ji totiž státnice. Ale věří, že to s plaváním skloubí.

Třebaže během závodů dává přednost sladkému jídlu kvůli energii, po soutěžích si dopřává klasickou českou stravu. Od maminky si do Prahy nechala poslat knedlo vepřo zelo. „A bůček," smála se plavkyně. A těší se i na Vánoce, kdy si od plavání odpočine. „Radši nebudu stoupat na váhu, ale snad to nebude tak strašné, budu jezdit na běžky," dodala.

Skvělou náladu může mít i českolipská hrdinka Petra Chocová, která se na světovém šampionátu v Istanbulu dvakrát katapultovala mezi elitu. Ve finále prsařské stovky doplavala osmá, na poloviční trati byla po heroickém výkonu dokonce šestá.

Rovněž ona měla medaili na dosah, dokonce se přiblížila na 18 setin vlastnímu českému rekordu. Na druhou stranu je nutno podotknout, že ani případné národní maximum by jí na medaili nestačilo.

České plavání prožívá po letech skomírání boom. A skutečně velký podíl na něm mají i obě zmiňované hvězdy ze severu Čech.