Je mu čtrnáct let, bydlí v Mostě, do školy chodí v Mostě, ale od narození plave, trénuje a závodí za plavecký klub TJ Slávie Chomutov. Drží pět českých rekordů třináctiletých, má na svém kontě už 30 titulů mistra České republiky a za poslední dva roky prohrál na mistrovství ČR jediný závod. Podle trenérů je to největší talent českého plavání za poslední dekádu. Seznamte se Tomáš Franta.

První krůčky dělal Franta v chomutovském bazénu jako kojenec v plavecké škole, do oddílu tak nějak přirozeně naskočil v šesti letech a ihned trenéři věděli, že z něj bude plavec.

„Plavání přišlo automaticky, ve vodě se mi líbilo, takže jsem začal chodit do oddílu. Nikde jinde jsem neplaval, jen párkrát jsem to byl zkusit v Mostě, ale tady v Chomutově je to něco jiného, lepšího," objasnil žák osmé třídy základní školy Franta, proč raději dojíždí do Chomutova.

Základy plaveckých způsobů zvládl velmi rychle a už v deseti letech jasně kraloval. „Odmalička bylo vidět, že se narodil s velkým citem pro vodu, rychle se učil nové věci z techniky a hlavně, plavání ho moc bavilo," vzpomíná na dobu před pěti, šesti lety trenérka Milena Neumannová.

„Já osobně mám v mysli první celorepublikové měření sil v Kopřivnici, kde Tomáš deklasoval ostatní plavce nevídaným způsobem," dodal Frantův trenér mezi 11.-13. rokem věku Petr Neumann. V podstatě od té chvíle začal hon na Frantu, všichni trenéři z plaveckých bašt toužili připravit plavce tak, aby porazil Tomáše Frantu. Marně.

Jediným, kdo jedinkrát na Frantu vyzrál, byl kroměřížský Osina na 100 znak v roce 2011. Tehdy skončil Franta „až" druhý a bylo to jeho jediné stříbro za poslední dva roky. Ani Frantovi se ale nevyhnulo zakolísání. Jedna z mála porážek přišla před lety na mítinku v německém Marienberku, ale jen proto, že tehdy desetiletý klučík zmeškal start.

„Tehdy to hodně obrečel, nebyl zvyklý, že se mu něco nepovedlo," vzpomíná Neumannová. Dnes čtrnáctiletý mladík jasně dominuje kraulovým tratím, je nejlepší na motýlek i na znak. Jak je to možné?

„Kromě prsou jsou si ostatní způsoby podobné polohou ve vodě a způsobem plavání nohama. Na to má Tomáš ideální předpoklady, které naplňuje," zná důvody Frantovy všestrannosti trenér Tomáš Baumrt.

Zatímco u ostatních v dětství výborných plavců často dochází k výkonnostní stagnaci, u Franty křivka stále stoupá nahoru. „Zatím je to tak, Tomáš přirozeně akceleruje v růstu a tudíž jde s časy poměrně výrazně nahoru," dodal Baumrt. Naposledy se o Frantových kvalitách přesvědčila plavecká komunita v Českých Budějovicích.

Na MČR starších žáků šestkrát skočil do vody a vyplaval šest zlatých individuálních medailí, sedmé zlato získal jako klíčový člen štafety Slávie Chomutov. Bezpečně vyplaval limity do juniorské reprezentace. Tomáš Franta dojíždí do Chomutova pětkrát v týdnu, což je nápor nejen pro něj, ale i pro rodiče.

„Odmalička mě oba maximálně podporují, vím, že je to na ně docela síla, jezdíme každý den a naši se o to musí podělit. I pro ně je potom krásná odměna, když se mi daří," nezapomíná na velkou roli rodičů Tomáš Franta.

Od trenérské dvojice Baumrt, Jezbera nemá žádné úlevy, naopak, oba vědí, že takový talent je potřeba hodně opečovávat, aby jej dokonale vybrousili.

„Tomáše teď čeká klíčové období, našlápnuto má dobře, ale takových plavců už pár bylo. Musí zvládnout přechod do dorostu a potom mezi dospělé, třeba nebude se staršími tolik vyhrávat, ale hlavně, nesmí polevit v tréninku. Musí uhlídat i ten nebezpečný věk puberty a s ním spojená lákadla," připomíná chomutovský trenér Jaroslav Jezbera nástrahy věku.

Výkony a výsledky mladého chomutovského talentu neunikají ani důležitým lidem v českém plavání, chomutovští trenéři často slýchávají na adresu Franty hodně pochvalná slova, jenže sami dobře vědí, že před Tomášem je cesta ještě hodně dlouhá a spletitá.

„Až přestane růst, bude muset přidat něco navíc ke stávajícímu tréninku. A to bude právě období, kdy se jeho kariéra bude lámat. Pokud ještě přitlačí v přístupu a přidá nadstavbu, může z něj vyrůst špičkový plavec. Pokud ne, ostatní ho dorazí," ví moc dobře Tomáš Baumrt, který podobné zkušenosti zažil s dcerou Simonou. Ta vydržela a teď přichází odměny v podobě velkých světových akcí.

Uvědomuje si to i Tomáš? „Samozřejmě. Sice mám někdy nutkání jít s kamarády ven, místo tréninku, ale zatím vždycky vyhrálo plavání. Žene mě touha dostat se někam výš, první metu reprezentaci juniorů už jsem dosáhl, ale rád bych se nominoval i na nějaké mezinárodní akce."