Většina sportovních klubů bojuje o nové členy. Nábory probíhají prakticky po celý rok. Chomutovský atletický klub TJ VTŽ má ale jiné problémy. Již v září musel vyhlásit stopstav a přestal nabírat nováčky. Jeho kapacita je plná má na tři sta mladých atletů, šedesát jich přibylo během jediného týdne. Chomutovský deník proto vyzpovídal šéfku atletického klubu Janu Hyjánkovou a popovídal si s ní o tom, jak je možné, že některé kluby se o děti perou a atletika má doslova žně.

Od září visí na vstupní bráně atletického stadionu cedulka informující nově příchozí o tom, že již nové členy nepřijímáte. Jak je to možné? Kolik členů máte?

První pondělí v září jsme začali s atletickými tréninky. Samozřejmě přišli naši stávající členové, ale i noví zájemci o atletiku. Přijímání nových členů pokračovalo ještě ten týden na pátečním tréninku. Pak vzhledem k tomu, že se přihlásilo přes 60 nových zájemců, jsme museli vyhlásit STOPSTAV. V tuto chvíli máme 314 členů, z toho 285 z řad dětí a mládeže.

Co podle vás stojí za tak velkým zájmem? Jsou to velká atletická jména jako Špotáková či Hejnová nebo váš aktivní přístup. Vy sama pořádáte spoustu zajímavých akcí…

Atletika je královna sportu, děti se u nás naučí vše co je důležité běhat, skákat, házet, ale také u nich rozvíjíme základní pohybové schopnosti jako je koordinace, rychlost, vytrvalost a to většinou formou her, proto je to baví. Naučí se spolupracovat a fungovat ve velkém kolektivu. Již pár let pořádáme akci „Atletický týden", který probíhá během prázdnin. Pomáháme při organizaci různých akcí jako je Atletika pro děti, Děti na startu, letos jsme zorganizovali i akci pro děti z mateřské školky. Na těchto akcích si samozřejmě děláme výbornou reklamu. Největší podíl na velkém zájmu mají trenéři přípravky. Hlavní trenérka přípravky Lenka Fisková skvěle pracuje s dětmi, stále pro ně vymýšlí zábavnou náplň tréninků a díky tomu to děti baví. Ti to pak poví známým, kamarádům a další děti se pak jen hrnou. S přípravkou pomáhají další skvělí trenéři a pak se nemůžeme divit, že máme na jednom tréninku třeba 75 dětí :-)))

Pamatuji si časy, kdy na starém atletickém stadionu, trénovala sotva desítka atletů. Má na větší zájem vliv nový atletický stadion?

Výstavbou nového atletického hřiště si atletický oddíl TJ VTŽ CHOMUTOV samozřejmě hodně polepšil. Při uvedení stadionu do provozu jsme měli zhruba70 členů. Ono je rozdíl trénovat na umělém povrchu a na škváře. Navíc stadion na Zadních Vinohradech využíváme celý jen pro atletiku, včetně travnaté plochy. Jedna skupina hází oštěp, jedna vrhá koulí, jedna skáče do dálky, další běhá překážky, což dole vedle lázní nešlo. Starý „atleťák" sloužil nejen atletům ale i fotbalistům. Oddíl atletiky spolupracuje se základní školou Na Příkopech, kde kdysi vlastně „kroužek" atletiky pod vedením našeho trenéra Zdeňka Brůžka vznikl. Důležitým okamžikem pak byl příchod paní Fiskové. Velký vliv na rozvoj atletiky měl také můj otec Jiří Hyjánek, který připravoval nejen mě, ale i další skvělé atlety. Rozhodující bylo také mé zranění a následné ukončení mého vrcholového sportování. Tehdy jsem se vrhla do tréninkového procesu jako trenér a zároveň jsem se ujala funkce předsedkyně oddílu.

Můžete si díky velkému zájmu vybírat své členy?

Doposud nebylo nutné „vybírat" si, vždy jsme přijali každého, kdo se přihlásil. Vždy je cennější svěřenec, který poctivě trénuje, než talent co „jen" závodí. Zatím žádná kritéria pro přijmutí nemáme a ani mít nebudeme. Sport by měl být pro všechny, bez ohledu na talent a aktuální výkonnost, jelikož to se během let může změnit. Bohužel zatím nejsme schopni pojmout tak velké počty, ale pracujeme na tom, aby se to do budoucna zlepšilo.

Je tedy nějaká reálná šance, že zvýšíte kapacitu klubu? Například získáním nových trenérů?

Pracujeme na tom. V tuto chvíli máme zhruba 10 trenérů a dalších 5 pomocníků, kteří do budoucna budou vyškoleni jako trenéři a dostanou své skupiny.

A na jaké úrovni vaši svěřenci závodí? Jaké mají výsledky?

Od kategorie elévů už děti závodí v krajském přeboru jednotlivců i družstev, žactvo a starší pak soutěží ve 2. lize a ti nejlepší závodí i na mistrovství republiky. Starší žákyně se vloni dostaly do semifinále ČR družstev a dorostenecké družstvo dívek dokonce postoupilo na MČR, kde skončilo na 7. místě. Nejlepší atletkou oddílu je Markéta Štolová, 16letá překážkářka, která se letos dostala na Mistrovství Evropy do 17 let. Tam obsadila skvělé 12.místo.

A co více táhne nové zájemce o atletiku? Klasické běhy nebo technické disciplíny?

Děti si rádi hrají a to je základ našeho tréninku pro nejmenší. Dělají vše zhruba do 10let. V letošním roce jsme již rozdělili skupiny dle věku a výkonnosti, kde se již zaměřují i na správnou techniku disciplín. Specializace v atletice začíná zhruba kolem 13.- 14. roku, v tuto dobu už poznáte „na co dítě bude". Ale není to dogma, já začala s kladivem v 16 letech. U nás převažují sprinteři, přestože já i můj otec Jiří Hyjánek jsme specialisté na vrhačské disciplíny, a pan Brůžek na dlouhé tratě.

Sama jste učitelkou tělocviku. Říká se, že dnešní mládež nesportuje, že sedí jen u počítačů a televize. Jak to vidíte vy?

Bohužel trend je takový, že děti se nechtějí hýbat. Základ je v rodině, když rodiče nebudou dítě ke sportu vést, nikdy děti nebudou chtít sportovat. Podpora ze strany rodičů je tak hodně důležitá. Celková výkonnost dnešní mládeže klesá, s tím se smířit musíme, ale stále platí, že by dítě mělo ovládat základní pohybové dovednosti správě běhat, házet, odrazit se snožmo, jednonož, ale také udělat kotoul a další. Důležitost pohybu v životě člověka se dnes hodně podceňuje.

Jak často děláte nábor? Pokud má nyní některé dítě zájem být atletem, kdy se má přihlásit, aby nepropásl šanci?

Nábory atletický oddíl nedělá. Doposud, když měl někdo zájem, přišel, vyzkoušel a buď zůstal, nebo zase odešel. V tuto chvíli ale nové členy nepřijímáme. Až to půjde, jistě se to rodiče dozví.